7. března 2018 17:58
Stopy tepla: Infračervené fotky zachycují život londýnský bezdomovců
Fotograf Grey Hutton chtěl ukázat na podmínky, které zažívají lidé bez domova v Londýně a Berlíně. Vznikl tak soubor unikátních „termofotografií“, na kterých se dá pozorovat, jak se v prostoru pohybuje tepelné záření. Navíc u každé fotografie je popsaný i příběh jednotlivých bezdomovců. Londýnská část cyklu vyšla v britském deníku Guardian.
Britský fotograf Grey Hutton nazval svou sbírku Traces of the Warmth (Cesty tepla). Speciálním fotoaparátem používaným pro tepelnou diagnostiku budov zachytil to, čemu musí lidé bez domova čelit každý den. Nabízí tak nový pohled na problém bezdomovectví nejen ve Spojeném království.
Na svém profilu na sociální sítí pak upřesnil, že by byl rád, kdyby lidi povzbudil, aby projevovali více vřelosti. Navíc to, že žádný z lidí, které zachytil na svých „termofotografiích“, mu není lhostejný, dokázal tím, že u každé z nich se člověk může dozvědět jméno, věk a struční životní příběh jednotlivých bezdomovců.
Na jedné z vůbec prvních fotografií je zachycena devětadvacetiletá Denise, která trpí schizofrenií, a její pětačtyřicetiletý přítel Miro, který se o ní stará, při polibku.
Další fotka pak zachycuje ruce osmačtyřicetileté Alison, která nedávno dokončila odvykací kůru kvůli alkoholismu a je nyní už dva týdny „čistá“. Ráda by se vrátila ke své rodině do Irska.
Rozhodně nepřehlédnutelný je i infračervený snímek zachycující teplo úsměvu Michelle. Se svým partnerem Michaelem žije na ulicích Piccadily v Londýně. Pár dnů před pořízením fotografie je v noci, zatím co spali, přepadla skupina lidí a napadla je. Michaelovi dokonce zlomili nos.
Ne na všech fotografiích ale naleznete lidi. Hutton se totiž zaměřil i například na to, jaké tepelné záření mají jednotlivé architektonické prvky, které mají bezdomovcům zabránit, aby seděli nebo leželi na určitých částech budov, nebo šálek horkého čaje.