11. května 2016 01:55
Iva KropáčkováTýden volna za 70 % platu pro čerstvé táty. Vláda schválila otcovskou dovolenou
Pokud otcovskou dovolenou schválí i Parlament, měli by ji mít novopečení tatínkové možnost začít využívat někdy během příštího roku.
Aktualizováno 12. 5. 2016 - Čerství otcové by mohli mít brzy možnost zůstat oficiálně doma z práce spolu s matkou a dítětem po dobu jednoho týdne během takzvaného šestinedělí, tedy v období měsíce a půl následujícím po porodu. Vláda ve středu schválila novelu zákona o nemocenském pojištění, která mimo jiné zavádí takzvanou otcovskou dovolenou. Tu navrhla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová /ČSSD/. „Nabízíme rodinám možnost rozložit péči o novorozeně mezi oba rodiče. Smyslem je, aby otcové nebyli ochuzeni o čas strávený s dítětem a maminkou v důležitém období krátce po porodu,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „V Evropské unii jde o standardní opatření, protože již 23 zemí z celkového počtu 28 členských států obdobnou dávku přiznává,“ dodala ministryně.
DOPORUČUJEME: >>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu doplňkového penzijního spoření? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření. >>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejvýhodnější produkt.
Jako mateřská...
Nastoupit na takzvanou „otcovskou dovolenou“ bude tedy možné v prvních šesti týdnech od narození dítěte. A využít ji budou moci i podnikatelé, kteří si platí dobrovolné nemocenské pojištění. "Umožníme otcům, aby mohli zůstat s novorozencem týden doma s tím, že mu bude poskytována finanční podpora z nemocenského pojištění. Její výše bude stejná jako u takzvané mateřské dovolené," uvedl premiér Bohuslav Sobotka. To znamená, že muž bude mít po dobu uvolnění ze zaměstnání nárok na 70 procent vyměřovacího základu svého výdělku. 7-denní otcovskou dovolenou pak nebude možné přerušit. S novinkou naopak nesouhlasí ministr financí Andrej Babiš /ANO/. Hlavně prý kvůli negativnímu dopadu na státní rozpočet. "Jsem proti otcovské dovolené, jak ji dnes předložila kolegyně Marksová. Dopad na rozpočet 700 - 900 mio," napsal ministr mimo jiné na začátku května na svém účtu na Twiteru.
Jak to vychází?
Při průměrné mzdě 26 tisíc korun by "otcovská" za jeden týden volna činila podle online deníku Aktuálně.cz zhruba 4 200 korun, při hrubé mzdě 15 tisíc korun by mírně přesáhla 2 400 korun a naopak při nadprůměrném výdělku 40 tisíc hrubého by otec dostal od státu kolem 5 600 korun. Většina otců si teď v případě narození dítěte bere klasickou dovolenou nebo má neplacené volno.
Tátové doma být chtějí...
Otcovskou dovolenou, která je v Evropské unii běžným standardem a průměrně trvá dva týdny, podporuje podle průzkumu pro Ligu otevřených mužů 93 procent lidí u nás. Tátové prý chtějí být bezprostředně po porodu se svojí partnerkou a svým dítětem doma. “Institucionální podpora otcovství v této podobě je víc než symbolické gesto. Je také praktickým krokem s pozitivními dopady na rodiny i na společnost. Časné zapojení mužů do péče o děti zvyšuje šanci, že se rodiče budou i později o tuto péči dělit a podporuje spravedlivé rozložení domácích prací mezi partnery. Je také zdrojem kvality života dnešních mužů,” říká psycholog a ředitel Ligy Martin Jára.
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...