Seriály a filmy

23. prosince 2013 12:14

Markéta Zídková

Udělejte si hezký večer s Láskou nebeskou. Tady nejlepší momenty pro zahřátí

Láska je všemocná čarodějka. Zdá se, že je to otřepané rčení, ale jak nás tvůrci filmu Láska nebeská přesvědčují s každým uvedením filmu, láskyplná kouzla vřelého citu existují stále i v dnešní době. Stačí si dnes večer na Primě ve 20.15 připomenout pár příběhů z filmového hitu.

Říká se o ní, že je kořením života. Snad i proto nedá tak často spát tvůrcům a interpretům písní.

Na začátku filmu nás tak kamera zavede do nahrávacího studia a seznámí nás s povedenou dvojkou – trochu neukázněným zpěvákem Billy Mackem (Bill Nighy) a jeho manažerem, který je z něj zoufalstvím bez sebe.

Jejich sblížení po peripetiích s nově nazpívaným hitem má sice k romantice daleko, ale v podstatě se perfektně strefí do jejich svérázných povah.

Pokud se řadíte spíše k těm, kteří na svých bedrech nesou velkou zodpovědnost, pak vám bude jistě bližší příběh britského premiéra, kterého ztvárnil Hugh Grant. Pozná na vlastní kůži: „Co do světa celého, když není milého.“ V jeho případě spíš milé.

Možná máte také takovou pěknou a lehce prostořekou sekretářku jako je premiérova asistentka Natálie (Martine McCutcheon). Může si ale takto vysoce postavený muž dovolit románek se svou sekretářkou? Ale no tak! Vždyť se blíží vánoce a srdce ministerského předsedy potřebuje zahřát stejně jako kterékoliv druhé.

Tady malá ochutnávka:

Jinak je na tom Harry Williams (Alan Rickman) se svou sekretářkou Miou (Heike Makatsch). Ta se může těšit na zlatý náhrdelník. Manažer se nejspíš vzhlédl v trochu málo známém rčení, že „nemravné srdce je lázeň čerta“. Co ale právě tenhle pomyslný čert nechtěl, na klenot narazí manažerova starostlivá žena Karen (Emma Thompson). Osud si zkrátka dokáže s lidmi pohrát.

Že je láska hravá a kvete v každém věku, potvrdí další příběh filmu – o vdovci Danielovi (Liam Neeson) a jeho synovi Samuelovi (Thomas Sangster). Sam je bláznivě zamilovaný do spolužačky Joanny (Olivia Olson). A tak se pánský tandem pustí do „nesmiřitelného“ boje o dívčí srdce. Musí to ovšem stihnout dřív, než děvče odjede z města.

I láska se stěhuje, říká se dokonce, že je přelétavá. Když spisovatel Jamie Bennet (Colin Firth) zjistí, že jeho přítelkyně našla zalíbení v jeho bratrovi, musí pryč. Ve Francii ale zažije nečekaně zajímavé seznamování se svou hospodyní. Ona totiž nehovoří žádným z jazyků, které Jamie umí, což učiní jejich sbližování ještě přitažlivějším.

Krásné, i když trochu zdlouhavé poznávání jeden druhého zažije také další pár – Sarah (Laura Linney) a Carl (Rodrigo Santoro). Jsou nádherně nesmělí, což jim ovšem neúměrně dlouho brání sblížit se ještě víc. Ale pozor Carle: „Bázlivá srdce nikdy nepoznají krásnou dámu.“

Stejné rčení se naplňuje i u dalšího páru – dablérů erotických scén Judy (Joanna Page) a Jacka (Martin Freeman). Jsou si tak tělesně blízko, a přesto jsou schopni poodhalovat své city k druhému jen po velmi malých krůčcích. Jsou na tom možná ještě hůř, než předchozí dvojice. Podaří se jim vůbec někdy dojít společně k oltáři?

Ale kdo ví, zda by to byla výhra. Právě svatba je v jiné filmové povídce počátkem poznání krásné nevěsty Juliet (Keira Knightley), že ji bláznivě miluje přítel (Andrew Lincoln) jejího nastávajícího (Chiwetel Ejiofor). „Kde je láska, tam je také bolest,“ praví se. Kdo bude rozumný a kdo ustoupí, nebude dlouho zřejmé.

Ono s tou rozumností u lásky je to všelijaké, přeci jen „rozum srdci nevládne“ a láska často rozdává „růžové brýle“. Na nos si je nasadí i jistý Colin (Kris Marshall). Protože se se svými city ve Velké Británii nechytá, odjíždí do Ameriky a tam… zdá se, že se na něj konečně štěstí usměje.

I vám budou občas koutky do stran cukat k úsměvu. A možná se vám připomene i něco z vašeho života. Film je plný různých příkladů toho, jak se lidé mezi sebou liší a jak ještě pestřejší mohou být jejich milostná setkávání a zápolení s láskou. Ten vřelý cit nás provází celým životem. A když už se zdá, že jsme na chvíli stranou jeho pozornosti, stačí shlédnout Lásku nebeskou, anebo, jako v úvodu tohoto snímku, zajít si na letiště. Snad i vás opustí občasná tíha všech starostí a problémů až uvidíte, jak krásná až jiskřivá jsou setkání lidí, kteří se po čase opět rádi setkávají.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.