Seriály a filmy

26. ledna 2016 01:00

Iva Kropáčková

V kanceláři záda dost trpí. Jak správně sedět a jak se zbavit bolesti?

Kvůli bolesti zad se léčí až třetina pracujících na nemocenské. Přitom právě kvůli sedavému zaměstnání se do takové situace často dostanou. Poradíme vám, jak správně sedět i jaké šikovné pomůcky koupit, abyste svým přetíženým zádovým svalům ulevili...

Bolesti zad a páteře patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy Čechů. Za svůj život se s nimi podle lékařů potýká téměř 85 procent celého národa. Jsou dokonce častější, než velmi nepříjemné migrény. Příznaků je hodně: Skolióza, vyhřezlé ploténky nebo třeba bolestivé poúrazové a pooperační stavy páteře. To vše nám může způsobit velké trápení a v neposlední řadě nás "úplně vyřadit z provozu". Skutečné onemocnění je příčinou asi 25 procent bolestí zad, ostatní potíže se zády (tedy celých 75 procent případů) jsou způsobeny nesprávnými životními návyky v běžném i pracovním životě. Špatně sedíme, přetěžujeme se, máme různá zánětlivá onemocnění a tak může docházet k opotřebování různých struktur páteře i kloubů. Při práci v kanceláři, kdy sedíme celý den před monitorem, se bolest zad dříve nebo později projeví u celé řady lidí. Podle některých studií může dokonce sedavé zaměstnání zkrátit život o několik let.

Vydělávejte nakupováním. S kreditkou to jde. Získáte slevy, bonusy, vrácení až 2 % z každého nákupu zpět. Srovnání kreditních karet online Správné sezení je základ

Správný sed je bezesporu velmi důležitý při prevenci bolesti zad v práci. Bez přehnaného předklonu nebo záklonu. Zkrátka takový, který odpovídá anatomickému tvaru páteře. Při práci na počítači bychom například měli mít široce rozkročené nohy a stehna by v mírném úhlu měla směřovat dolů. Jak už bylo uvedeno, sedavé zaměstnání způsobuje bolest zad opravdu velmi často, nejčastěji před monitorem trpí krčí páteř kvůli typickému držení těla s předsazenou hlavou. Při práci bychom proto měli mít uvolněná ramena a náš pohled by měl směřovat přímo.

V zásadě vždy byste se měli snažit sedět vzpřímeně a alespoň částečně zachovat bederní prohnutí páteře. Pomoci vám může kvalitní kancelářská židle s opěrkami hlavy i rukou, lékaři doporučují také občas změnit polohu a zacvičit si, zejména tehdy, nemáte-li židli s dynamickým systémem sezení. Občas stahujte a povolujte hýždě a břicho, tlačte chodidla do podlahy, protřepávejte nohy nebo ruce, vyzkoušejte kroužení pánví nebo i sezení na míči.

Nákupní seznam: Pomůcky k sezení u počítače

Balanční míče jsou velmi doporučovány jako doplněk ke klasickému sezení. Neměli byste na něm ale sedět dlouho, maximálně 30 minut (jinak by se mohly svaly unavit) a musí být v odpovídající velikosti. V obchodech hledejte míče ve výšce, která by měla odpovídat zhruba výšce vaší postavy bez 100 centimetrů. Tedy například pokud měříte 175 centimetrů, měl by mít míč průměr 75 centimetrů.

Další možností, jak doplnit kancelář přátelskou vaší páteři, je klekačka. Správné držení těla je tady podmíněno především překlopením pánve dopředu důsledkem šikmé sedací plochy. Pozor ale při výběru v obchodech, některé typy klekaček mohou vykazovat ergonomické a konstrukční nedostatky, které jejich pozitivní zdravotní efekt snižují (nejsou například dost stabilní, mají poddimenzované sedací či klekací plochy, nelze regulovat výšku apod.).

Poměrně finančně nenáročnou pomůckou pro ulehčení sezení a zlepšení držení těla vsedě je také malý míč, zvaný „overball“, dále si můžete pořídit například sedací klíny, které pomohou prohnout správně bedra a pozitině ovlivňují postavení kyčelních kloubů. Praktické jsou i podložky pod nohy nebo držáky dokumentů, které zlepšují držení krční páteře. Předklon hlavy snižuje i ergonomická deska, respektive nástavec na pracovní stůl se šikmou plochou, odlehčí vám i opěrka ke klávesnici a myši.

Důležitý je pohyb

Pokud sedíte celý den u počítače, rozhodně byste neměli zapomínat na pohyb po či před pracovní dobou. Někdy stačí opravdu i jednoduchý pohyb, třeba každodenní chůze dokáže udělat zázraky. Lékaři proto radí: Pořiďte si psa a každý den s ním pravidelně choďte na procházku.

Když už záda bolí, zkuste rehabilitaci a... opět pohyb

Podle lékařů existuje mnoho rehabilitačních metod, které vás bolestí spolehlivě zbaví. Tu správnou vám doporučí odborník, na kterého se v případě problémů obraťte. K nejběžnějším metodám, které nám také od bolestí pomohou, patří pravidelné zatěžování páteře. Jak tvrdí lékaři, páteř je orgánem, kterému fyzická zátěž prospívá. Posiluje svaly, posiluje kosti. Naopak nečinnost vede zpravidla k rozvoji bolestivého páteřového syndromu. Ovšem, některým pohybům bychom se ale měli podle doktorů vyhnout. Je potřeba se vyvarovat přemrštěných sportovních aktivit nebo takových aktivit, které jsou spojeny například s nárazy a doskoky.

Navštivte lékaře

Bolesti v zádech mohou být někdy předzvěstí závažného onemocnění. Například mohou znamenat ledvinové potíže v oblasti bederní páteře, ale třeba i rakovinu. Proto pokud vás dlouhodobě bolí záda, nesnažte se je sami léčit a raději vyhledejte pomoc odborníka.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

V článku využity informace z: http://www.praceazdravi.cz/content/umite-spravne-sedet

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.