Seriály a filmy

15. října 2015 19:00

Gabriela Gabrielová

V sobotu se spřátelíte s Veřejnými nepřáteli

Životopisná gangsterka z Ameriky 30. let minulého století dorazila do kin po celém světě v létě 2009 a znamenala okamžitý kasovní trhák. Nenechte si ji utéct v sobotu ve 21:55 na Primě!

John Dillinger byl takový druhý Al Capone. Charismatický bankovní lupič, který do bank vstupoval těsně před zavíračkou a peníze bral jen z trezoru, ne od civilistů. Šaramantní, inteligentní, se smyslem pro humor a s FBI v patách.

Dlouho se mu dařilo unikat, i když policie ho brzy označila za veřejného nepřítele číslo 1 a tomu podřídila i intenzitu svého pátrání po něm. Nejvíce se o dopadení Dillingera zasadil agent Purvis, kterému to dal na povel samotný ředitel FBI - slavný Edgar Hoover.

Tolik historie.

Film se jí sice nedrží úplně ve všech detailech, ale základní osa příběhu i se všemi jmény a historickými událostmi sedí:

Johny Depp alias John Dillinger je opravdu po čertech šaramantní, Christian Bale alias agent Purvis je ve svém pronásledování opravdu vytrvalý. A že hon dopadne pro Dillingera neslavně, to asi tušíte.

Žádného slaďáku, žádného happy-endu se tu tedy nedočkáte, ale i tak půjdete do postele spokojení. I když by se mohlo zdát, že 140 minut mapující život jednoho gangstera na pozadí velké hospodářské krize Ameriky 30. let, navíc ještě v černobílém provedení, bude nuda k uzoufání, opak je překvapivě pravdou. A díky za to patří především skvělému Deppovi.

Věděli jste, že…

  • Hlavní roli Dillingera měl původně obsadit Leonardo DiCaprio.
  • I když ve skutečnosti byli Dillinger s Purvisem skoro stejně staří (dělily je pouhé 3 měsíce), ti na plátně mají mezi sebou skoro 11 let. Depp je o celou dekádu starší než Bale.
  • V rámci přípravy na roli agenta Purvise navštívil Christian Bale Purvisovi žijící příbuzné a nejbližší přátelé, aby si ozřejmil agentovy manýry, vystupování a způsob řeči.
  • Film celosvětově vydělal více než dvojnásobek svého rozpočtu. Svým tvůrcům přinesl do kasy 214 milionů dolarů, zatímco jeho rozpočet činil rovných 100 milionů.
  • Snímek je filmovou adaptací knihy Bryana Burrougha Veřejní nepřátelé: America´s Greatest Crime Wave and the Birth of the FBI 1933-34

Chybička se vloudila…

  • Ve třicátých letech minulého století cigarety s filtrem ještě neexistovaly. Přesto je ve snímku všichni vesele kouří.
  • Zrovna tak zelené plastové sedačky na závodišti byste zde v těchto letech hledali marně.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.