Vaše služba životnímu prostředí. Jdete do toho?

UP-Amix Prima Run 2021

I vy se přidejte a pomozte planetě přežít covidové roky, během kterých se hromadí odpad. Tuny roušek, respirátorů, ale i jen obyčejných krabic od jídla, které vám dováží donášková služba. Jdete do toho?

Během covidového roku, kdy bylo zakázáno prakticky vše, se hodně lidí rozběhalo. Běhání bylo totiž prakticky jediný sport, který se dal dělat i v době lockdownu. Dobrou zprávou je, že láska k tomuto pohybu většině lidí zůstala, takže na běžce dnes narazíte úplně všude. Špatnou zprávou je, že někteří z nich často při běhu odhazují odpadky do obor a parků, kterými právě probíhají, když je odpadkový koš v nedohlednu. Na druhou stranu je fakt, že během náročného období, které máme za sebou, se hodně lidí naučilo třídit odpad a už jen málokdy se stane, že by se papírová taška plná plastu ocitla v popelnici určené na sklo nebo směsný odpad v kontejneru na papír. I tuto uvědomělost je skvělé ocenit, protože před roky to tak běžné nebylo a v některých oblastech i zahrádkáři vynášeli do kontejnerů to, co se jim na zahrádce nehodilo. Ale zpátky ke sportu. Jak ten souvisí s odpadem? Velice úzce!

Ekologickou stopu necháváme za sebou neustále. Větší či menší. Jenže co to vlastně je? Ekologická stopa, kterou vytváříme, je účtem, který nám příroda průběžně vystavuje. Proto je dobré mít na paměti tento účet i během sportovních výkonů. Autor článku v The Washington Post zjistil, že maratonec průměrné váhy vyprodukuje v klidovém stavu na gauči 8,6 kg CO2. Kromě toho je třeba započítat uhlíkovou stopu vytvořenou cestou na závody, CO2 vzniklé výrobou oblečení, jeho dovozem do vaší části světa… Během závodu se spotřebuje mnoho kelímků či plastových lahví… Je toho zkrátka mnoho, co je třeba přičíst si k tíži. Ekologického svědomí.

Znáte plogging?

Dobrou zprávou ale je, že kromě toho, že běžci sportují a zvyšují si fyzičku, hodně z nich se věnuje také tzv. ploggingu. Že nevíte, o co kráčí? Jde v zásadě o eco friendly trénink, kdy běžci během výběhu sbírají odpadky. Tento styl sportu vznikl ve Švédsku a rychle se rozšířil celou Evropou. Nikomu z běžců totiž není lhostejná možnost, že by mohl probíhat krásným parkem, ovšem v případě, že by v něm bylo uklizeno. Podél cestiček apod. Takže se úklidu sportovci chopili sami. Spolu s ploggingem jde ruku v ruce minimalismus, úspora, a výsledkem je zdravý životní styl. Pro sebe i pro planetu.

O tom, jak se umí právě tahle firma postarat o úklid, se můžete přesvědčit už 21. 8. na pražské Letné. Je totiž partnerem AMIX Prima Runu.

Více na www.amixprimarun.cz.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.