VIDEO: Vidí jablko na talíři a je jí z něj špatně? Co má Jitka z Prostřeno! za problém?

Prostřeno! - Akce jablka

Poslední letošní premiérové Prostřeno! se odehraje v Moravskoslezském kraji, který budou reprezentovat tři ženy a dva muži. Je to taková generálka na Vánoce a diváci se mohou těšit na netradiční i tradiční slavnostní večeře.

Po asijské a autentické italské kuchyni v režii Itala ze Sicílie se dočkají i našich rodinných receptů. Úkolem týdne je vánoční specialita, ale nakonec se každý pokusí o ten svůj bramborový salát. A to se pan Karel bál, že ho snad ani neochutná! Ital Lillo ho vyrábí úplně poprvé. Co se salátů týče, zajímavé a inspirativní budou i dva citrusové saláty. Ten ze Sicílie je solený i pepřený a politý olivovým olejem! Přestože je ve hře stále 50 000 korun, je to vánoční speciál a soupeři k sobě budou laskavější, než jak občas bývá v kraji zvykem. „Dle mého to byl úžasný týden,“ shrnula své dojmy ve finále Jitka. Někdo to ale i letos naposledy zase vyhraje. Kdo to bude? A ani ostatní neodejdou úplně zkátka… Dívejte se na Prostřeno! a nasávejte vánoční atmoséru!

Pondělí: Mladá účetní Tereza (25) přichystá netradiční asijskou večeři s tradičním zdobením svíček

První hostitelka se těší na příjemný a klidný vánoční týden a přátelské kolegy. Na Terezčině hlasu i zakřknutém chování je ale patrná velká nervozita. A vaření začne poněkud komplikovaně. Domácí vajíčka do dezertu nejsou v pohodě? To je to slíbené vánoční překvapení? Terezka má ráda asijskou kuchyni a tu si také připravila pro své soupeře. Známou thajskou polévka tvoří vývar z rybích hlav, ale i z kokosového mléka, citronové trávy a směsi hub. Polévka je chutná, ale studená a bohužel i zdrclá, kuřecí maso už tam pro někoho ani nemuselo být, je ale v původné receptuře na Tom Kha Kai. Předkrmem jsou studené vietnamské rolky v rýžovém papíru se dvěma druhy náplně. Ochutná krevety i Andrea, která k nim má po jednom nevábném zážitku téměř odpor?

A jak celkově chutnalo?

A hlavní chod? Podle pana Karla byl losos ve sladkokyselé omáčce a sezamové krustě s jasmínovou rýží – rybou dvakrát mrtvou, protože vysušenou. A Jitčina výtka – losos na stůl doputoval studený, pro Itala Lilla je zase až moc sladký. A netradiční příloha rýže je suchá. Zvláštní je i dezert. Barvou zmrzlina připomíná známou pistáciovou, ale zelená je od japonského čaje. „Je hodně povzbující, možná že dnes ani neusnete,“ straší hosty s úsměvem hostitelka, která je se svým večerem spokojená. Zdobení svíček se ukázalo jako roztomilá vánoční zábava a příležitost k hlubšímu seznámení.

Vajíčka, ta se nepovedla...

Úterý: Dvojnásobná maminka Andrea (37) připraví pohodový večer s mezinárodním menu

Veselá zdravotní sestřička vsadí na poctivou taktiku, která občas vyjde: „Pro hosty dobře navařím, dobře je pohostím a pobavím.“ To se lehce řekne, ale pravda je, že v úterý je v jejím malém havířovském bytě nálada uvolněnější než včera a jídla bude pro všechny dost. Hosté dostanou nakládaný hermelín, který si také odnesou domů v dárkovém balení, k sýru bude domácí pečivo. Druhé menu vypadá jako ruské, ale je to spíš zdání. Polévka bařč je polská, protože Andreina maminka je Polka a dceru naučila tuto variantu boršče s červenou řepou. Hlavní chod se sice jmenuje „ruské maso“, ale jde o recept slovenské babičky z Banské Štiavnice, který v rodině tradičně jedí na Štěpána. Jídlo je to opravdu vydatné; krkovice se zapéká s uzeným sýrem a majonézou. Přílohou je bulgur se zeleninou, který tučné maso odlehčí, a vypadá to, že hosté si pochutnali. Dobře dopadne i drobenkový moučník s čokoládou a borůvkami. Během večeře vyplynou na povrch dvě zvláštnosti – Lillo nemá rád uzené a Jitka nesnáší jablka, takže se ani nezúčastní tradičního krájení jablíček a neochutná úkol týdne – bramborový salát s jablky. Zábava vyhovuje Karlovi, protože se nemusí aktivně zapojit, zatím… Starší dcera Andrey má ve svém pokoji zeď plnou medailí a my pochopíme, za co jsou – patnáctiletá slečna se pochlubí svým tanečním vystoupením a temperamentní Ital strhne k tanci i ostatní.

Ital moc nechápe, co je to vyprošťovák:

Středa: Jak vypadají Vánoce na Sicílii, předvede veselý a temperamentní Ital Lillo (36)

„No Lillo, no party“ tvrdí anglicky výmluvný slogan v bytě třetího hostitele, v Ostravě již domestikovaného Itala s dlouhým jménem zkráceným na Lillo. „Jsem temperamentní veselý člověk, mám rád teplo a slunko a žiju v Česku, kde je zima,“ usmívá se nad těmi rozpory bavič týdne. A po asijském a ruském večeru nás čeká večírek v italském duchu. Prosecco je příjemným zahájením celé večeře. Menu je v italštině, tady tlumočník Lillo překlad do češtiny vynechal – ať soupeři tápou a těší se. A co Slezany čeká? V předkrmu, z něhož si každý nabídne, co hrdlo ráčí, jsou samé zdravé a aromatické věci: pečené papriky, caprese a grilovaný lilek, olivy a sýry. Cizrnová krémová polévka s hlívou ústřičnou, v jejímž základu je špek a pórek, má asi nejmenší úspěch. Na hlavní chod jsou dvojí čerstvé těstoviny, ale koupené! Na ravioly a tortellini podáváné s šalvějí na másle a se smetanovou omáčkou si hosté docela počkají, i když je to polotovar, což je asi největší výtka k středečnímu vaření. Polotovarem je i přesladký dezert. Koupené trubičky, plněné vlastním krémem z ricotty, jsou ozdobené drcenými pistáciemi a višní. A poté, co se hosté dozvěděli něco o italském ježíškovi a vánočních zvycích, přijde nakonec i praktická ukázka: Papa Natale rozdá dárečky a do sicilské taneční show vtrhne italský policajt. Kdo to ruší noční klid?! Uchlácholí ho štamprlička?

Čtvrtek: Důchodce Karel (67) je rád, že má společnost, pro kterou uvaří tradiční vánoční menu a po letech zapálí v krbu

Čtvrtého účastníka do soutěže přihlásili kamarádi. Pan Karel z Opavy příjemně překvapil, zvládl své tradiční rodinné menu, i když je nejstarší a má své tempo, jeho výkon je ale hodný pochvaly. I Jitka velmi ocenila jeho trpělivý a ohleduplný přístup: „Zohlednil moji fobii,“ chválí hostitele, protože nesnáší jablka ani v tepelné úpravě. A Karel jí upekl štrúdl s tvarohem, který nakonec ochutnají všichni, navíc s pudinkovým přelivem. Zobrazí se to v konečném bodování? Hostitel si převrátil pořadí úvodních jídel. Teplý předkrm se prý podává až po polévce. Ta je klasická rybí s houstičkou a předkrm – zapékané kuřecí ragú - je asi nejslabším bodem celého menu. Jde o zadělávaný a gratinovaný květák s menším množstvím kuřecího. Pak na stůl přijde duo mas, kapr ve strouhance a kuře v těstíčku s parmazánem, k tomu bude vařený brambor a bramborový salát. Házení střevícem je dalším z tradičních zvyků, zábavy si ale užili hosté dost a dost už při čekání u skleničky a u krbu v Karlově hezkém domě. Krb Karel zapálil ve čtvrtek poprvé od rozvodu, jak se dojatě přizná. „Na Karlovi bylo vidět, že i když se honil a stresoval, že je rád, že je s námi,“ myslí si svorně Jitka a Lillo.

Pátek: Jitka (45) hosty hlady trápit určitě nebude, ale kvantita převažuje nad kvalitou

Jitka si vzala ve své prodejně týdenní dovolenou, a protože vaří jako poslední, těší se, že se o ni bude ty čtyři dny někdo starat. Finále ale leží na jejích bedrech, a protože chystá opravdové hody, snad jí v komfortní kuchyni jejího rodinného domu „na konci světa“ zbyde dost sil. Poslední hostitelka totiž chystá dvě polévky, tři druhy mas, není ale někdy méně spíše více? V Prostřeno! se tohle rčení již párkrát potvrdilo. Tady by se najedl určitě i ten šestý pocestný podle Jitčiny rodinné tradice, bude to opulentní krmě. Hoří! To je prý další vánoční zvyk, utahuje si ze sebe nešťastná hostitelka, která bude mít co větrat. Tentokrát se v troubě nespálilo cukroví, ale krutony do polévky. A hosté dostanou na výběr. První je česnečka, prý přesolená a dost obyčejná, Andree dokonce připomněla školní jídelnu. Rybí polévka, v níž bylo hodně vnitřností, nikomu nechutná. Předkrm s bramborovými šiškami má být postní, to ale dnes neplatí. Pak stůl zaplní tácy se třemi druhy pečeného masa, k němuž jsou pečené brambory a „pořádná zeleninová hospodská obloha z druhé cenové skupiny“, raduje se Andrea. Tohle jídlo se ale u Jitky doma normálně podává až na Boží hod. „My jsme hodně masová rodina,“ vysvětluje uhoněná hostitelka. Po přesolené polévce je hlavní chod naopak nedosolený, pro Karla je maso i přesušené, ten se ale v pátek tváří trochu jako morous. S plnými bříšky se jde ven za zábavou, do výrobny medu a svíček. A pak přijde sladká tečka a to hlavní – poklice a pod nimi vytoužená odměna pro výherce! Kdo to bude?

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.