Seriály a filmy

27. ledna 2014 14:46

Markéta Zídková

Víte, kdo má přezdívku Sci-fi královna? Hvězda dnešního filmu Vraždy podle předlohy

Děsivý přízrak vraždícího maniaka znovu ožívá. Dokážou Sigourney Weaver a Holly Hunter dopadnout sériového vraha, nebo se samy stanou jeho oběťmi? Napínavý thriller rozvine svou zápletku v pondělí ve 23.25.

Slavná Sigourney Weaver se nám představí jako psycholožka Helen Hudson, jež se specializuje na masové vrahy. Na svého posledního klienta nikdy nezapomene. Stačilo málo a byla by po smrti. Tato zkušenost jí zdrtila natolik, že přestala vycházet ze svého bytu a kontakt s okolním světem udržuje jen přes počítač.

I to ale může pomoci při pátrání po původci dalších zhůvěřilých činů. Nadanou psycholožku kontaktuje mladá ctižádostivá policistka M. J. Monahan, aby se jí podařilo dostat vraždícího maniaka, který napodobuje násilné činy z minulosti...

Avatar i Gorily v mlze

Sigourney Weaver se k roli psycholožky dostala už jako hollywoodská hvězda. Měla v tu dobu za sebou obě mistrně podané role, ve Vetřelcích i v Gorilách v mlze. Zdálo se, že už nemůže ničím víc překvapit, ale oči škarohlídů se už několikrát musely přivřít a přiznat, že tomu tak nebylo a není. Kromě rolí v méně známých filmech zaujala i v trháku Avatar.

Co si nese sebou z předchozích úspěchů, je jednak přezdívka Sci-fi královna (za své výkony v tomto specifickém žánru) a jednak láska ke gorilám. Aby podpořila jejich záchranu nejen svým výkonem v dojímavém filmu, stala se významnou podporovatelkou Gorilího fondu Diany Fosey (tuto obětavou zachránkyni goril ve filmu ztělesnila) a také přijala čestné předsednictví tohoto fondu.

Jako psycholožka ve Vraždách podle předlohy se musela vtělit do další polohy herectví. Půjde o hru pocitů, vidin, návratů otřesných zážitků a zkušeností. Všudypřítomná děsivost přímo čiší Sigourney z očí. Naštěstí má její postava i světlé chvilky a v tu chvíli nastupuje síla intelektu, která má jako jediná šanci přemoci vraždícího šílence.

Objevit jej ale není snadné. Chce to pochopitelně kromě psychologického vhledu i mravenčí policejní práci, která je vlastní mladé policistce s tváří herečky Holly Hunter. Stačí vyslovit jméno snímku Piano a určitě si herečku hned vybavíte. V tomto romantickém filmu vynikla v roli němé Ady McGrath. Byl to tak strhující výkon, že jí vynesl Oskara a od té chvíle si ji na hollywoodském nebi odchytávají filmoví producenti do nejrůznějších děl, aby jim zaručila hvězdnou kvalitu.

Málokdo o této herečce ví, že nedoslýchá na jedno ucho, což ovšem rozhodně nebyla ta nejdůležitější kvalifikace do stěžejní role v Pianu. Při práci je to ale někdy problém, scény se s Holly musí upravit tak, aby dobře slyšela partnera. Výsledným záběrům to ale nikterak neublíží. Uvidíte i ve Vraždách podle předlohy, jako paličatá policistka je přesvědčivá a se Sigourney spolu tvoří skvělé duo. Jen těžko byste určili, která z nich je ve své roli lepší.

Můžete se tak těšit na herecký koncert. I když film vznikl už v roce 1995, na napětí mu čas nijak neubral. Už tehdy si dokázal režisér snímku Jon Amiel pohrávat se záběry a s časováním překvapivých zvratů tak nápaditě, že jeho styl práce nezestárl ani o den. Můžete si to ověřit už dnes ve 23.25 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.