7. prosince 2016 00:05
Iva KropáčkováZa bydlení včetně energií platíme nejvíc. Potřebujete šetřit? Víme, jak na to
V průměru za bydlení utratí každý z nás měsíčně čtyři a půl tisíce korun. To není málo. Odpovídá to i vaší situaci, nebo si teď jen říkáte, že to by si vaše rodina nikdy dovolit nemohla? Pokud patříte do skupiny, která musí (nebo chce) šetřit, kde se dá, poradíme vám, jak...
Podle Českého statistického úřadu jde na bydlení z celkových výdajů domácností přibližně 27 procent, což v průměru odpovídá 4 511 korunám měsíčně na hlavu. Tato částka zahrnuje nájemné a další výdaje spojené s provozem a běžnou údržbou obydlí. Mimo jiné se jedná o energie – zejména pak elektřinu, plyn a vodu. Druhou nejvýraznější položkou v rodinných rozpočtech jsou výdaje na potraviny, třetí na dopravu. V letech 1995 až 2015 stouply výdaje domácností téměř o šedesát procent. Důvodem byl nárůst příjmů, ale také změna spotřebního chování domácností. Jak za bydlení, respektivě platby za energie, ušetřit? Tady jsou naše tipy:
1. Levnější energie díky výhodnější ceně u dodavatele
„Je potřeba říci, že mnohé domácnosti by mohly ušetřit hned několik tisícikorun ročně, pokud by si daly tu práci a zorientovaly se na trhu dodavatelů elektřiny a zejména pak plynu, a také si vybraly mezi nimi takového, který jim dá výhodnější nabídku. U plynu tak můžou ušetřit klidně i sedm a více tisíc korun,“ říká analytička trhu s energiemi Prima Rádce Veronika Balšánová. Než ale dodavatele změníte, použijte ověřené srovnávací internetové kalkulačky. A hlavně se nenechte ovlivnit pouze cenou. I když si najdete levnějšího dodavatele, je potřeba se podívat, jak vypadá vaše smlouva.
Aplikace - SROVNÁNÍ CEN na trhu:>>> ELEKTŘINA>>> PLYN
2. Úspory během topné sezony
Snižte teplotu v pokojích o jeden stupeň, ušetříte až šest procent energie. Zdravé a zároveň příjemné prostředí je v obývacím pokoji 19–20 °C, v kuchyni 17–18 °C, v ložnici tedy výše uvedených 17–18 °C a na chodbách 15 °C. Větrejte krátce, ale intenzivně, aby stěny nestihly vychladnout. Nepřekrývejte radiátory záclonami ani oblečením. Znemožňujete jim možnost místnost efektivně a levněji vytopit. Umístěte za radiátory reflexní fólie, které odrazí zpátky do místnosti až 90 procent tepla.
3. Vařte a skladujte potraviny s ohledem na vaši peněženku
Vařit byste měli vždy s pokličkou. Platí to pro všechno. I pokud nemáte rychlovarnou konvici (ale ideálně byste ji měli mít), měli byste vodu na plotně vařit v přikryté nádobě. Párou totiž uniká spousta energie naprosto zbytečně. Při vaření vody v rychlovarné konvici vždy napouštějte jen tolik vody, kolik potřebujete. Pokud chcete něco ohřívat (pizzu) nebo rozpéct rohlíky, použijte pro to kovový plát na vařiči nebo speciální nástavec na toustovač – ušetříte až 70 procent energie. Nepředehřívejte troubu, většinou je to zbytečné (výjimkou jsou speciální těsta). Pokud ji vypnete pár minut před dopečením, využijete zbytek tepla, aniž byste spotřebovávali energii. Troubu také udržujte v čistotě. Používejte energeticky nenáročné spotřebiče, ledničku ideálně s označením A+, A. Nádobí myjte ve dřezu za použití mycího prostředku a pak krátce opláchněte, nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Pokud máte myčku, zapněte ji až tehdy, je-li úplně naplněná.
4. Ušetřit se dá i v koupelně
Vanu si dopřávejte jen občas. Ohřev teplé vody je velmi energeticky náročný – spotřebuje 20–30 procent energie v domácnosti. Raději se krátce osprchujte. Když se mydlíte nebo šamponujete, vodu zastavte. Stejně tak nenechávejte puštěnou vodu například při čištění zubů nebo holení. Pozor také na kapající kohoutky a protékající WC. V případně neutěsného kohoutku může za měsíc zbytečně protéct až 170 litrů vody. U protékající toalety to pak může být až tisíc litrů za den. Perte jen plnou pračku a navíc stačí pro efektivní vyprání prádla i nižší teploty. Většina bakterií se zničí už při 60 °C.
5. Úsporné svícení
Na svícení lze také ušetřit. Pořiďte si úsporné žárovky. Oproti největším žroutům elektřiny – tedy klasickým žárovkám – jsou úspornější halogenové, kompaktní zářivky nebo LEDky. Přičemž nejméně energie spotřebovávají právě LED žárovky, které se hodí v podstatě do všech místností, i na chodbu. Nevadí jim časté spínání a zapínání, vydrží několik let plného provozu i v náročnějších podmínkách (vlhko). Známější a více využívané kompaktní zářivky (úsporné žárovky) také ušetří spoustu energie (oproti klasickým jsou úspornější asi o 60 procent), hodí se ale pouze do místností, kde víte, že budete svítit delší dobu (tedy obývák, pracovna, kuchyně). Těmto typům žárovek nesvědčí časté zhasínání. Nedoporučují se třeba na toaletu.
DOPORUČUJEME>>> Chcete ušetřit za energie? Najděte si nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny a/nebo plynu. Srovnání cen ENERGIÍ s možností sjednání online
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima RÁDCE. Přidejte si nás...