Seriály a filmy

14. října 2016 00:15

Iva Kropáčková

Zahrada, domácí džemy, lokální nákupy. V Česku je trendy žít zdravě a levně

Mít svoji zahradu i svého farmáře je dneska (opět) in. A pokud také zavařujete nebo nakládáte, máme pro vás spoustu výborných receptů...

Jak zdravě a levně jíst? Jednou z možností, která je obecně doporučována, je především vlastní produkce ovoce a zeleniny, případně medu či vajec a podobně. A nový průzkum potvrzuje, že v tom umíme chodit. Česko je stále rájem pěstitelů a domácích producentů. Tři pětiny rodin pěstují vlastní plodiny a více jak padesát procent populace je zpracovává do vlastních výrobků.

Od džemů po jogurty

Nejvíc připravujeme džemy a marmelády, následují kompoty, šťávy, mošty, nakládanou zeleninu, ale i mléčné výrobky, med nebo uzeniny. Řada lidí peče i vlastní chleba. Někoho k tomu nutí tristní kvalita potravin v obchodech, někoho nemoci a alergie, někdo opravdu musí šetřit, pro někoho to je prostě koníček a samozřejmost zděděná po předchozích generacích. Každopádně kus zahrady a práce na ní spojuje víc výhod: Je to (většinou) zdravější a levnější alternativa oproti nakupování potravin v obchodech a navíc to může být i pěkný relax.

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy u obchodníků a další bonusy: Přehled kreditních karet online

Lokální obchody lákají stále víc

A pokud se zrovna nerýpeme v záhonech nebo nezavařujeme okurky, potraviny stále více chodíme nakupovat do lokálních prodejen a k místním producentům. Ačkoliv supermarkety a hypermarkety jsou stále jasnou volbou pro většinu zákazníků, počet těch, kteří zároveň pravidelně nebo čas od času navštěvují i malé prodejny, jako jsou lokální řeznictví, pekařství či farmářské trhy, se zvyšuje a lidé prý mají stále větší zájem tyto malé obchodníky podporovat. „Jsme nyní svědky nastupujícího trendu rostoucí poptávky po mase a masných výrobcích z malých, často rodinných řeznictví. Zejména potěšující je tato skutečnost ve vztahu k výsekovému masu, které z podstaty není brandovým produktem. Začíná prostě být in chodit si ke svému osvědčenému řezníkovi pro maso i uzeninu“, říká třeba ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Jan Katina.

Lokální = zdravější?

Čtyři pětiny lidí totiž navíc věří, že místní plodiny mají i lepší chuťové a nutriční vlastnosti. Tři čtvrtiny populace jsou pak dokonce přesvědčeny, že produkty vypěstované v našem okolí jsou pro naše tělo prospěšné. Z toho začínají vycházet i tuzemští producenti, kterým jde o dlouhodobou pověst a snaží se potravinové výrobky nabízet na bázi celého lokálního dodavatelského řetězce. Tedy: Nakupují suroviny také zejména z lokálních zdrojů a zákazníky na to upozorňují. „Pro ovocnáře je lokální trh velmi důležitý. Protože se většina ovoce prodává v čerstvém stavu, musíme, abychom uspěli, produkty nabídnout přímo spotřebitelům. V posledních letech si zákazníci stále více uvědomují, že nákupem lokálního ovoce získávají nejen kvalitní, zdravé ovoce, ale také tím pomáhají místnímu pěstiteli, podporují ovocné sady a chrání také životní prostřední, které pak nezatěžuje doprava při dovozu toho ovoce, které si v naší zemi umíme vypěstovat,” míní předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

DIY: 10 vynikajících receptů

A pokud i vy patříte k těm, kteří zavařují, vaří, nakládají nejen z plodin z vlastní zahrádky či od pěstitelů (nebo byste rádi začali), tady najdete řadu vynikajících receptů. Od marmelád po domácí chléb:

NÁŠ TIP: Ještě více nápadů a receptů, jak dobře zahradničit a zpracovávat úrodu najdete na webech Prima LIVING nebo Prima FRESH.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Zdroj dat o průzkumu: http://www.ipsos.cz/public/media/tiskove_zpravy/TZ_2016_09_29_Lokalni_producenti_web.pdf


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.