3. července 2015 19:00

Denisa Nováková

Žralok lidožrout útočí podruhé ve filmu Čelisti 2 v sobotu na Primě

Obří žralok opět útočí, tentokrát se jeho trojúhelníková ploutev a tlama plná ostrých zubů objeví na Primě v sobotu od 22:30.

Když v roce 1975 natočil režisér Steven Spielberg první hororový thriller Čelisti, založil tak nehynoucí fenomén. Film se dočkal dalších třech pokračování, která dokazují, že byznys se strachem se v kinematografii prostě vyplácí. Vždyť je to děsivé a vzrušující zároveň dívat se, jak mega žralok stahuje pod vodu další oběť a jak sympatický polda dělá vše proto, aby se z lidí nestávaly steaky ve žraločí tlamě. Kolik jich v Čelistech 2 umře, než velkého bílého žraloka nakonec dostanou?

Populární reklamní věta k propagaci Čelistí dvojky přesně vystihuje celý film: „Právě když jste si mysleli, že je bezpečné vrátit se do vody…“ Uběhly čtyři roky od chvíle, co se v pobřežním rekreačním komplexu Amiti odehrály děsivé útoky žraloka zabijáka. Městečko se velmi pomalu vzpamatovává a znovu buduje pověst pokojné dovolenkové destinace, otevírá se nový luxusní hotel. Čeká se úspěch a příliv hostů. Jenže ve vodách při pobřeží se opět děje něco velmi zlého.

Dva potápěče, kteří prozkoumávali vrak lodi, napadne a sežere masivní predátor. Na pobřeží je nalezena velryba s obřími kousanci a kapitán pobřežní policie Martin Brody (stejně jako v prvním díle Roy Scheider) naléhá na své nadřízené a starostu, aby dali uzavřít pláž. Ti to odmítají a varují Brodyho, aby nešířil informaci dál. Brody alespoň zakáže svému synovi Mikovi jet s přáteli na výlet plachetnicí. Ten neposlechne a ještě navíc s sebou vezme mladšího bratra. A velký bílý začíná řádit, počet obětí naskakuje. Brody musí ochránit lidi na pláži ale nejvíc své vlastní děti. Čas běží a žralok má hlad!

Možná vás bude zajímat, že:

  • Velký bílý žralok, kterého filmaři natáčeli, není nic jiného než dálkově ovládaný gumový model monstrózního žraloka. „Zahrál“ si už v Čelistech jedničce.
  • Aby získal netradiční úhly záběru, používal kameraman kovbojské sedlo a několikrát si takto gumového žraloka osedlal.
  • Ve filmu, jehož režii převzal Jeannot Swarcz, zemře nejvíce lidí z celé série. Spočítejte je!
  • Při natáčení finální scény, kdy hlavní hrdina Martin Brody konečně vyřídí žraloka pomocí elektrického kabelu, byl popálen asistent kameramana.
  • Produkce oslovila Stevena Spielberga, aby natočil i Čelisti 2, ale on nemohl, neboť zrovna točil film Blízká setkání třetího druhu.
  • Roy Sheider roli ve dvojce vůbec nechtěl hrát a přijal ji jen kvůli vypořádání se studiem Universal Pictures. Několikrát se také pohádal na place s režisérem Swarczem.

Herci v ohrožení:

1. Marc Gilpin, který hrál jednoho z Brodyho synů, vypráví, že při natáčení scén na troskách plachetnice okolo nich skutečně kroužil žralok. Herci byli zděšení, ječeli a posunkovali na lidi ze štábu. Ti si ale mysleli, že jen zapáleně ztvárňují své postavy a nevěnovali tomu pozornost, naopak zvednutým palcem gestikulovali, že hrají skvěle.

2. Spousta záběrů se točila v podzimních a zimních měsících. Herci museli před akcí cucat ledové kostky, aby jim v záběru nešla pára od pusy.

3. Finále filmu se točilo na malém skalnatém ostrůvku s elektrickým vysílačem. Byl to ve skutečnosti umělý ostrov vybudovaný k natáčení a posazený na dvou člunech. Ovšem ostrůvek byl z plastu a laminátu se skelnými vlákny, což byl problém, protože povrchy byly velmi kluzké. Herci neustále klouzali a padali a záběry se musely mnohokrát přetáčet.

Pojďte se s námi bát u Čelistí 2 v sobotu ve 22:30 na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.