26. června 2014 01:00
Iva KropáčkováNež řeknete "ANO" aneb Formality před svatbou
Zasnoubili jste se? Pak se už asi nemůžete dočkat svého svatebního dne. Kromě té příjemnější stránky příprav, jako je výběr šatů, prstenů, dortu nebo kytice, musíte vyřídit také úřední formality.
Vše kolem uzavírání manželství řeší matriční úřady. Navšívit matriku byste měli co nejdřív, nejpozději ale dva týdny před plánovanou svatbou, kdy úředníci musejí mít k dispozici všechny doklady. Záleží ale také na tom, kde a kdy se budete chtít vzít. Některá oblíbená místa, případně zajímavé termíny, bývají rezervovány i rok dopředu.
Na matriku podle místa, kde se budete brát
Vyberte si místo, kde se budete chtít vzít. Poté se obraťte na matriku, pod kterou vámi zvolené místo obřadu spadá.
Zdravá, krásná a odpočatá nevěsta. Za hubičku! Slevy za kosmetiku, drogerii, masáže... až 80 %
Rezervovat termín, případně se domluvit na jiném místě či dnu svatby, než je u daného úřadu běžné, můžete i několik měsíců dopředu po telefonu, nicméně osobní návštěva úřadu vás dříve nebo později nemine.
Po telefonu si raději ověřte, co všechno po vás úředníci budou chtít. Zvlášť, pokud máte opravdu netradiční nápady, co se týče pojetí svatby, nebo je například jeden z vás cizinec.
Standardní postup je následující: Na matrice se vyplní Dotazník o uzavření manželství, kde oba uvedete osobní údaje, místo, kde se obřad uskuteční, a také podpisem stvrdíte dohodu o příjmení, jak vašem, tak společných dětí.
Nezapomeňte s sebou vzít rodné listy a platné občanky (platné musí být i v termínu svatby), případně další vyžadované dokumenty (pravomocný rozsudek o rozvodu nebo úmrtní list manžela/ky, rodné listy dětí, pokud už je spolu máte). Nemůže-li jeden z vás na úřad přijít, ten druhý s sebou musí přinést i jeho plnou moc.
Některé matriky vyžadují také vyplněný formulář o jménech svědků a rodičů.
Budete-li se chtít vzít jinde než na radnici nebo úředně stanovených místech, musíte také vyplnit Žádost o povolení sňatku na jiném vhodném místě.
Na úřad i v případě církevního sňatku
Cestovní pojištění on-line Neumíme věštit budoucnost, zařídíme ale pomoc, pokud se vám na dovolené něco stane!
Na matriku musíte zajít i tehdy, budete-li se brát v kostele. Úředníci vám vystaví osvědčení, které předložíte oddávajícímu knězi. Doklad, který v době sňatku nesmí být starší než půl roku, slouží jako potvrzení, že jste splnili všechny požadavky určené zákonem pro uzavření manželství.
Kolik se platí?
Za sňatek v jakékoli obřadní síni či jiném oficiálním obřadním místě, pokud ani jeden z vás není cizinec, neplatíte nic. Tisíc korun pak stojí obřad, pokud ho budete chtít v jiný den nebo na jiném, ale úřadem povoleném místě. Navíc počítejte s cenou, kterou si účtují správci nebo majitelé vybraných objektů (hrady, zámky, parky apod.). Je-li jeden z vás cizinec, zaplatíte dva tisíce, nemá-li tady trvalý pobyt ani jeden z vás, zaplatíte tři tisíce. K tomu navíc pět stovek pro každého cizince jako poplatek za osvědčení o právní způsobilosti uzavřít sňatek. Nic nestojí ani vydání osvědčení pro církevní obřad.
Jak se budeme jmenovat, miláčku?
To, jaké budete používat příjmení vy a vaše děti, se tedy musíte domluvit už před svatbou. Můžete mít příjmení společné po jednom z vás, nebo si každý z vás nechá své původní. V dnešní době je běžná varianta, kdy žena přijme příjmení manželovo, ale na druhém místě si nechá i své původní. Nebo naopak, muž přijme manželčino příjmení a na druhém místě uvádí své dosavadní. Děti pak musí mít stejné příjmení jako má jeden z rodičů.
Pokud se žena rozhodne přijmout manželovo jméno, ale v mužském tvaru, úřady jí nevyhoví vždy. Uspěje jen tehdy, jedná-li se o cizinku, která si vzala Čecha nebo Češku, jejíž manžel či partnerka je cizinec/ka nebo má či bude mít trvalý pobyt v cizině. Jinak se příjmení žen vždy odvíjí od pravidel české mluvnice a principu přechylování.
Svatby v Benátkách. Nový seriál televize Prima. Vše o seriálu se dozvíte zde.
Podobné články
Podobné články
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.