6. srpna 2024 20:29
Komerční sděleníPodíl kojených dětí je stále vysoký, poslední 4 roky se pohybuje okolo 90 %
Podíl kojených dětí je stále vysoký, poslední 4 roky se pohybuje okolo 90 % Zdroj: se svolením společností Danone
Procento novorozenců, kteří jsou kojení při odchodu z porodnice, je poslední roky ustálený. Letos je to 91 %, což je prakticky stejný počet jako v předchozích letech. Stejně tak podíl dětí kojených v 6 měsících je poslední roky stabilní a pohybuje se okolo 60 %. Letos to je konkrétně 63 %. Ukázal to pravidelný průzkum Nadačního fondu 1000 dní do života.
„Benefity kojení jsou nezpochybnitelné jak pro dítě, které v mateřském mléce získává všechny potřebné živiny, vitamíny, minerály a protilátky, tak pro matku, u níž urychluje rekonvalescenci po porodu a snižuje pravděpodobnost některých závažných nemocí. V neposlední řadě je důležité i pro vzájemný vztah matka-dítě. Kojit doporučujeme, i dle WHO, plně do 6 měsíců věku dítěte, pokud samozřejmě neexistuje nějaká relevantní překážka. Mezi 4.a 6. měsícem na základě alergologických studií hovoříme o tzv. imunologickém oknu, během kterého by měla miminka začít ochutnávat i jinou stravu pro snížení pravděpodobnosti případné pozdější citlivosti na alergeny v potravě. Neznamená to ale ukončení kojení u dobře prospívajících kojenců. Plnohodnotné příkrmy doporučujeme zavádět od ukončeného 6. měsíce. Matka může i při nich dále pokračovat v kojení, v doporučení se říká do dvou let i déle, v podstatě tak, jak to vyhovuje dítěti i matce, ovšem za předpokladu příjmu ostatní pestré stravy,“ vysvětluje MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Podíl kojených dětí je stále vysoký, poslední 4 roky se pohybuje okolo 90 Zdroj: se svolením společností Danone
Podíl kojených dětí je stále vysoký, poslední 4 roky se pohybuje okolo 90 Zdroj: se svolením společností Danone
Průzkum Nadačního fondu 1000 dní do života dále ukázal, že možnosti nechávat ochutnat nemléčnou stravu už ve 4 měsících využívá 52 % rodičů. Mezi nejčastější nedostatky ve výživě dětí, se kterými se čeští pediatři setkávají, patří zejména podávání nevhodné stravy nebo nezdravých solených, uzených či konzervovaných potravin a polotovarů (11,3 %), příliš dlouhé kojení nebo podávání mléka a neochota nasazovat příkrmy (12 %), podávání sladkostí (9 %), překrmování (6 %) nebo obecné nerespektování doporučení lékaře ohledně stravování dítěte (5 %).
Z průzkumu také vyplynuly určité rozdíly mezi českými kraji. Premiantem v kojení při propuštění z porodnice je Vysočina (95 % novorozenců), následovaná Olomouckým a Zlínským krajem (oba 94 %). V 6 měsících je nejvíce dětí kojeno v Karlovarském kraji (80 %), nejméně naopak v Ústeckém (56 %).
Podíl kojených dětí je stále vysoký, poslední 4 roky se pohybuje okolo 90 Zdroj: se svolením společností Danone
Podíl kojených dětí je stále vysoký, poslední 4 roky se pohybuje okolo 90 Zdroj: se svolením společností Danone
„Úkolem Nadačního fondu 1000 dní do života je zlepšovat stravovací návyky u nejmenších dětí v prvních 1000 dnech jejich života, protože to vede ke zlepšení jejich zdraví v pozdějším věku i dospělosti. Zaměřujeme se na edukaci jak rodičů, tak pediatrů a zdravotních sester. Všichni společně máme totiž důležitý úkol – postarat se o zdraví budoucích generací,“ vysvětluje Monika Ihnatková, členka správní rady Nadačního fondu 1000 dní do života.