Pohřeb Josefa Zímy. S legendárním zpěvákem se přišli rozloučit Karel Vágner i Monika Absolonová

Hvězdy vzpomínají na Josefa Zímu
Josef Zíma (†92) po řadě zdravotních komplikací zemřel 6. března 2025. Rodina uznávaného umělce poslední rozloučení naplánovala na 21. března na 14. hodinu. Smuteční hosté se před Velkou obřadní síní pražského krematoria Strašnice začali scházet už před čtrnáctou hodinou. Poslední sbohem hudebníkovi přišli dát například Aleš Cibulka, Monika Absolonová nebo Karel Vágner.
S ikonickým umělcem se přišla rozloučit rodina i řada kolegů. Mezi prvními dorazil moderátor Miloš Skalka, skladatel Zdeněk Barták nebo třeba Monika Absolonová a Karel Vágner. Naposledy se poklonit Zímovi přišli také herec Ladislav Frej a Marian Vojtko. Mezi dalšími smutečními hosty dorazila i představitelka původní Popelky Eva Hrušková.
Poslední rozloučení si nenechal ujít ani Aleš Cibulka, který dorazil v triku podepsaném zesnulým zpěvákem. „Je to vzpomínka na úžasného profesionála, kolegu, kamaráda a umělce, který celý život rozdával radost. Byl to fascinující člověk,“ vzpomínal na Zímu moderátor pro CNN Prima NEWS.
Obřad začal ve 14. hodin, kdy se na varhany rozezněla písnička z Princezny se zlatou hvězdou, v níž Zíma ztvárnil prince Radovana.
Na pohřbu pronesl smuteční řeč zpěvák a herec Miro Grisa, který se Zímou vystupoval v Hudebním divadle Karlín. Promluvil také rozhlasový moderátor a bývalý ředitel Divadla Viola Robert Tamchyna. Zazní také písně Josefa Zímy.
Smrt Josefa Zímy zasáhla všechny jeho fanoušky, které zároveň překvapilo, že rodina herce a zpěváka stanovila datum pohřbu až na 21. března, tedy více než o dva týdny později. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o čistě praktický důvod spojený s účastí všech příbuzných na posledním rozloučení. „Máme teď část rodiny v zahraničí, vyčkáme na její příjezd,“ vysvětlila pro Aha! zpěvákova dcera Zuzana Bláhová.
Nepřítomnost příbuzných však nebyla jediným důvodem. Posunout pohřeb až na pátek se rodina dle Zímovy dcery rozhodla i kvůli dvěma dnům, které mu předchází. „Táta by měl 19. března svátek a na 20. března připadá letos první jarní den. Jaro vždy miloval,“ vysvětlila dcera Zuzana. „Až tohle vše proběhne, nastane okamžik pro poslední loučení s tátou,“ dodala.
Jak vyplynulo ze zveřejněného parte, smuteční obřad by měl ve strašnickém krematoriu začít od 14 hodin. „Mít rád lidi a milovat lidi, to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí,“ stojí v citátu na parte legendárního herce a krále dechovky, jehož autorem je český politik, ministr zahraničí a syn
T. G. Masaryka Jan Masaryk. „Děkujeme všem, kteří spolu s námi vzpomenou,“ dodala rodina ve smutečním oznámení.
Josefu Zímovi přišli říct poslední sbohem kolegové i fanoušci: