Sex a vztahy

28. září 2023 10:00

Eliška Reiglová

Polovina zadaných při sexu myslí na někoho jiného. Může za to nespokojenost i stres

Nahé tělo vaší lásky může sice být přitisknuté k vám – ale mysl je dost pravděpodobně s někým jiným… V nové studii přiznalo šokujících 49 % zadaných lidí, že často fantazírují o někom jiném, zatímco mají sex se svým protějškem. Důvody jsou přitom různorodé.

Výzkumníci z organizace OnePoll se na fantazírování o někom jiném než partnerovi ptali 2 000 sexuálně aktivních dospělých v průzkumu, jehož výsledky byly nedávno představeny. Co může být důvodem takových představ právě při intimním partnerském kontaktu? Podle vědecké práce letos publikované v časopise Archives of Sexual Behavior, jsou nejčastějšími důvody nerozhodnost nebo nespokojenost s aktuálním vztahem, touha po novém nebo vzrušujícím zážitku, ale také přechodné ovlivnění libida stresem.

Fantazie nejsou neobvyklé

„Zjištění, že polovina lidí při sexu utíká do světa představ, hezky ukazuje, že mít různé erotické fantazie opravdu není nic neobvyklého. Ale úsměvným podnětem k zamyšlení by mohlo být to, co uvedlo 61 % respondentů – že mají někdy sex jen proto, že to po nich chce partner. V takových situacích asi není moc divu, že myšlenky zabloudí jinam,” vysvětluje Michal Večeřa z českého sexshopu YOO.

Fantazírování o někom jiném, než je právě dlouhodobý partner, může přitom být dobrou i špatnou zprávou o vlastní spokojenosti ve vztahu, jak uvedla pro New York Post vztahová koučka Jana Hocking. „Je potřeba se zeptat sebe sama: Využívám tyhle fantazie jako jednoduchou metodu neškodného požitku? Nebo je to ve skutečnosti cesta, jak unikat ze svého nudného milostného života?“ vysvětluje Hocking.

Čtěte také: Děti se stávají závislé na pornografii. Chodí masturbovat i během přestávky, varuje expertka

„Pokud vás někdo cizí, mimo váš vztah, přivádí do varu, a vy si prostě chcete jen chvíli užívat ve světě představ, tak si nic nevyčítejte. Patří to ke zdravé sexualitě a ta je i odrazem spokojenosti se vztahem. Ale jestli už jste nějakou dobu ve svém vztahu nešťastní a bez představy někoho jiného máte trable vyvrcholit… pak je možná správný čas se nad stavem svého vztahu zamyslet,“ dodala.

Komunikace jako problém

Podle většiny odborníků je základem pro řešení problémů v intimním vztahu vzájemná komunikace. Jak však ukazuje jiný průzkum, tentokrát mezi Čechy, jednoduše si promluvit je pro mnoho lidí problém. Většina žen (42,5 %) i mužů (47,3 %) uvedla, že jen zřídka sdělují své lásce zpětnou vazbu o tom, co by příště v sexu potřebovali jinak.

Nedostatek komunikace může snadno vést k problémům se vzájemným porozuměním. Například podle psycholožky a spisovatelky Esther Perel je sex jazykem lásky: „Pokud se nemůžeme otevřeně a upřímně bavit o svých intimních potřebách, jak můžeme očekávat, že se budeme moci otevřeně a upřímně bavit o čemkoliv jiném?" vysvětluje.

Sexuoložka Laura Janáčková o nevěře:

Sdílejte článek
Štítky láska stres vztah výzkum sex fantazie erotika

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.