Většina Čechů potřebu souhlasu k sexu chápe. Odborníci doporučují rozšířit vzdělávání

Přestože většina české populace chápe, že je konsent neboli souhlas k sexuální aktivitě potřeba, jeho konkrétní podoba je nejasná. Podle odborníků by se neměl omezit na jedno „ano“ před sexem, ale měl by být součástí kontinuální partnerské komunikace. Klíčová prevence je vzdělávání, a to nejen na školách, ale i v barech.

Souhlas se sexuální aktivitou neboli konsent byl hlavním tématem Světového dne sexuálního zdraví, který si od roku 2010 každoročně připomínáme 4. září, a to již od roku 2010, a jehož cílem je po celém světě podporovat povědomí o sexuálním zdraví.

„Souhlas je základem každého pozitivního sexuálního zážitku. Týká se respektu k autonomii a rozhodování každého člověka v jeho intimním životě bez ohledu na rasu, tělesné schopnosti, pohlaví nebo sexuální orientaci. Souhlas je povolení. Nikdo se nemůže dotýkat těla jiné osoby bez svolení,“ uvádí Adam Durčák ze známého e-shopu s erotickým zbožím.

Většina české populace potřebu souhlasu chápe

Podle nedávného výzkumu, který realizoval Konsent, organizace zabývající se prevencí sexuálního násilí a obtěžování, ve spolupráci s agenturou NMS Market Research, 62 % Čechů chápe, že k sexu je potřeba verbální či neverbální souhlas. Téměř 70 % Češek (69 %) si dokonce myslí, že sex bez souhlasu by měl být nelegální.

Mohlo by vás zajímat: Nejvíc sexuálně založená znamení. S Beranem a dalšími se v posteli nudit nebudete

Pro většinu lidí je však konsent tématem, jehož konkrétní podobě příliš nerozumí. Nedávná studie, kterou provedla výzkumná agentura Maru/Matchbox, například ukázala, že jen 45 % lidí má určitou představu o souhlasu k sexuální aktivitě, která odpovídá zákonu.

Souhlas by neměl být jednorázový

Jediný zdravý a správný sex je konsensuální sex. To je postoj, který by moderní společnost měla zastávat. Souhlas je přitom důležitý i pro aktivity, které nevnímáme jako vysloveně sexuální, tedy i líbání, objímání, dotyky těla a podobně. „Důležité je rovněž pamatovat na to, že souhlas musí být specifický: Pokud protějšek souhlasí s polibkem nebo s pozváním na skleničku, neznamená to, že souhlasí s penetrativním sexem,“ upozorňuje Adam Durčák.

Čtěte také: Děti se stávají závislé na pornografii. Chodí masturbovat i během přestávky, varuje expertka

Konsent by se rovněž neměl omezit na jedno „ano“ předtím, než se sexuální aktivita rozjede. „Souhlas je především důležitá součást kontinuální partnerské komunikace. Romantickou atmosféru určitě nijak nezkazíte, když se prostě budete průběžně během intimní chvilky ptát: Chceš vyzkoušet…? Mohu…? Je ti to příjemné? Mám pokračovat?“ radí Durčák.

Způsobů jak si ověřit souhlas, existuje mnoho a každému vyhovuje něco jiného. „Většině lidí stačí vzájemná domluva či verbální potvrzení toho, že druhá osoba sex opravdu chce. Některým stačí neverbální souhlas a to, že se druhý aktivně zapojuje, případně že neprojevuje nesouhlas,“ uzavírá Andrea Laštovičková.

Prevence: vzdělávání na školách, ale i v barech

Hlavním způsobem prevence je podle odborníků vzdělávání. V současnosti je potřeba zlepšit sexuální výchovu zejména na základních školách. „Z dostupných dat víme, že kolem 72 % studentů se nedozvědělo nic o souhlasu v rámci sexuální výchovy, což je zásadní chyba. Je potřeba učit nejen biologii toho, jak všechno funguje, ale i sociální a vztahovou úroveň sexu. Právě za tímto účelem jsme vyvinuli několik metodik a kurzů pro učitele nebo i rodiče a pečující,“ vysvětluje Andrea Laštovičková z organizace Konsent zabývající se prevencí sexuálního násilí a obtěžování. „Snažíme se také proškolovat veřejnost, personál v barech a klubech, zkrátka na místech, kde často k sexuálnímu obtěžování dochází,“ dodává.

Poslechněte si slova sexuoložky Laury Janáčkové o nevěře:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.