Ano, šéfe! a Láďa z brněnské Bohémy ve 20:15

Na Moravě, v Tišnově kus od Brna, stojí na úpatí příkrého náměstí rohový hotel Květnice. Žádný z růže květ to není, ale bizarní květinovou výzdobu najdete v restauraci, která si uchovala vzhled socialistického skanzenu z konce osmdesátých let. Sledujte REPRÍZU pořadu Ano, šéfe! ve středu ve 20:15.

I podle světel, podhledů, nábytku a dekoru se tady zastavil čas. „Jestli to jídlo bude tak zábavný, jako je ten interiér, tak se budem plácat do stehen ještě dva dny,“ trochu zoufale se směje šéf, když se rozhlíží po lokále. Proč si pan Staněk vlastně pozval Zdeňka Pohlreicha? „Já vás nepozval, to byla moje dcera,“ tvrdí. A studentka žurnalistiky to přiznává. Chtěla tatínkovi pomoct, nebo ho dorazit? A proč se v restauraci zjeví kuchař Láďa z brněnské Bohémy, který v pořadu už kdysi dostal víc než jen „pět minut slávy“?

Prohlédněte si galerii:

Zdeněk Pohlreich si po první cvičné ochutnávce „spíš než v restauraci připadá jako na závodech v lukostřelbě“ – na talíři se totiž skví jeden terč vedle druhého. Volské oko korunuje bramborák, je to jako dort pejska a kočičky, na kterém je vše, co máme rádi – a přesolené. I jídlo koresponduje s interiérem podniku. Kdo to má všechno na svědomí? Pan Staněk, šéf a provozovatel Květnice, původně číšník. A proč sám vaří, když to moc neumí? „Budu v kuchyni tak dlouho, než najdu někoho, kdo to bude dělat lépe než devadesát procent Tišnova,“ říká. O Tišnově se všichni vyjadřují s despektem: pro Tišnov je snad všechno dobré, v Tišnově nic nejde. Opravdu? Bývalá provozní, manželka pana Staňka, je ztracená uvnitř hotelu, nezajímá ji, jaká je ve městě konkurence, neví, jakou má zdejší pohostinství úroveň.

Dcera, která šéfovu návštěvu iniciovala, se už ale na rodičovskou bezradnost nemohla dívat. I pan Staněk stojí o změnu, ale tím, že bude zadarmo rozdávat vodu se šťávou, s tím nepohne. Šéf se obrní trpělivostí a po kole otázek konečně uslyší, co Staňkovi chtějí: moderní gastronomii s bylinkami a čerstvými surovinami. Ale moderní sexy kuchyně v nemoderní restauraci? Zdeněk Pohlreich proto rozdělí úkoly: Majitel bude přemítat, co s tím prehistorickým interiérem udělat, zatímco on bude přemýšlet jak vdechnout Květnici svěží vítr. „Ten hnusnej, bolševickej skanzen byste měli proměnit na místo, kde se lidi budou cítit dobře. Najděte si člověka, který bude vařit, a vy ho necháte dělat jeho práci,“ zní jedna z hlavních rad. „Nikde to není tak chcíplý jako u vás, tak s tím něco udělejte!“ Šéf si udělá průzkum v terénu. Proč chodí číšníci z Květnice na oběd ke konkurenci? Kromě faktu, že se v hotelu špatně vaří, stěžují si i na lidský faktor – se Staňkem prý nikdo nevydrží.

Zátěžový den způsobí naprostý chaos

Jak proběhne zátěžový den? Zákon schválnosti zafunguje a v kuchyni se rozbije gril. Všichni lítají a dělají tu samou práci. „Oni dva na těch třech pánvičkách, pětašedesát židlí venku, to nevychází,“ pozoruje tu bezradnost šéf. A aby nebyl jen zlomyslný, přiloží ruku k dílu a napraví jednu reklamaci k hostově spokojenosti. Zákazníci čekají přes hodinu na jídlo, které jim nakonec ani moc nechutná, dvě dívky reklamují další objednávku. Servírka zuří, losos se vrací do kuchyně podruhé a pan Staněk vysvětluje, ale nějak se prořekne: Je rozmrazený losos čerstvý? „Zátěžák“ je fiasko a Zdeněk má dojem, že Staňkovi chybí energie: „Vy máte takovej moravskej defenzivní přístup. Za všechno může někdo jiný a okolnosti. Mně tohle hrozně vadí,“ hudruje šéf.

Vytrhne to Láďa z Brna?

„Dali jsme si inzerát a přihlásila se nám ikona brněnské gastronomie, kuchař Láďa z Bohémy,“ představuje hlavní atrakci této epizody s radostí šéf. „Už tady kdysi byl, dokonce to tady se Slávkem před lety otevíral,“ dozvíme se od někdejšího kuchaře z Květnice a z Bohémy. Každý z nich měl prý jinou představu o menu, podle Slávy Staňka to však bylo spíš o pracovní morálce. Ví, že Láďa umí vařit, ale prý se až moc rád díval na televizi. „Setřeste tu minulost!“ radí šéf. V kuchyni začnou od píky. Zdejší kuchaři se musejí naučit chuť základních surovin, a jak spolu ladí dohromady. Nikdo neumí dělat zeleninu ani čerstvé věci. A dcera pana Staňka dá s elánem dohromady partu mladých kamarádů a vysmýčí restauraci. Je tu najednou mnohem víc vzduchu a světla – není to na Květnici až moc hezké?

Šéf se nestačí divit, že by pana Staňka podcenil? „Musím říct – a neříká se mi to snadno, že jste mě příjemně překvapili,“ zní z jeho úst pochvala i poklona za to, že Staňkovi neváhali do interiéru nasypat hodně svých peněz. Vydrží s dechem? Změní se k lepšímu nabídka a kvalita jídel pod novým šéfkuchařem? To napoví návrat – jak dopadne? Dostanou v Květnici hvězdičku?

Sdílejte článek
Štítky Pohlreich

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.