1. ledna 2010 21:20
Petr UllmannŠťastný a veselý, šéfe!
Zdeněk Pohlreich si pozval do Café Imperial hosty a porotu, aby posoudila jeho kuchyni i umění tří kuchařů z pořadu Ano, šéfe!
Šéf a televize Prima připravili pro své diváky netradiční vánoční gastronomickou show. Buditel českých restaurací se změnil v štědrého muže a přináší sestřih toho nejlepšího z obou řad včetně hlášek (nechybí Helmut ani kluk s kamením). Především ale Zdeněk Pohlreich a jeho tým vařili porotě ve složení Diana Kobzanová, Gábina Partyšová, Petr Vondráček a Pavel Pospíšil pokrmy z jídelního lístku Café Imperial.
Restaurace se naplnila hosty, přišli účastníci obou řad oblíbeného gastronomického pořadu. Tři z nich se ale netěšili z šéfova pohostinství a krásného interiéru luxusní restaurace. Spíš se zapotili a měli pěkné nervy. Roman, Pavel a Štěpán vařili a soutěžili. Během půl hodiny museli připravit z nabídnutých surovin jídlo, které pak hodnotila V. I. P. porota. Své k tomu samozřejmě řekl i šéf, který měl pro vítěze speciální tříhvězdičkovou cenu. Jak slavnostní večer probíhal?
Zdeněk Pohlreich uvítal ve dveřích svého nádherného podniku porotu a hosty. Přišli majitelé a kuchaři z první a druhé řady, někteří si přivedli i rodinné příslušníky. „Snad se mi nepřišli pomstít,“ obával se šéf, na němž byla znát nervozita. Aby ne, jedním z lidí, kteří přišli posoudit jídlo, byl jeho přítel a opravdový znalec Pavel Pospíšil. Zatím jediný Čech, který získal pověstnou michelinskou hvězdu. Držel ji tři roky v restauraci Merkurius v německém Baden-Badenu, kam odešel už v šedesátých letech. Z jídelního lístku Café Imperial si objednal svatojakubské mušle a křepelku plněnou smrži. Co si vybrala porota? Gábina Partyšová si dala na rozjezd francouzská játra a jako hlavní chod rybu mořský ďas (Sea bass). Jaký předkrm si nechal doporučit Petr Vondráček? Terinu z holoubátek a pak jelení svíčkovou na brusinkách. Diana Kobzanová také začínala s foie gras a potom si objednala Pohlreichova vyhlášená hovězí líčka na červeném víně. Věděla, do čeho jde, a nelitovala.
Proč si šéf vybral k soutěži právě tyto tři kuchaře?
Nejspokojenější tedy byla Diana. Bývalá miss a moderátorka nejí ryby ani skopové. Pavel Pospíšil své mušle ohodnotil na tři hvězdičky, ale křepelku tak na půl hvězdy. Chápe ale, že v takovém provozu se nedá podobné jídlo připravit na výbornou. Petr Vondráček si objednal jelení svíčkovou, nebyla to ale klasická pečeně s béžovou smetanovo-zeleninovou omáčkou, ale minutková úprava zvěřiny. Šéf si šel pro verdikt nejprve k účastníkům pořadu a pak ke stolu V. I. P. „Šumavská větev“ byla s jídlem spokojená, někteří hospodští se kasali, že umí lepší tatarák. Pan Pospíšil poznal, že je Zdeněk Pohlreich zkouší, „jestli ti nafoukanci poznají, co není dobré?“
Na startu kuchařské soutěže o nejlepší jídlo večera si Roman ze slapské Fregatty (1. řada), Štěpán z šumavských Vojetic (2. řada) a Pavel ze Slepé koleje z Benátek nad Jizerou (1. řada) mohli vybrat z nabízených surovin. Romana považuje Zdeněk za nejlepšího kuchaře, Pavla za dostatečně zapáleného „psychopata“. Štěpána má rád a myslí si, že umí. Soutěžící kuchaři dostali k dispozici telecí kýtu, hovězí pupek, jehněčí karé a rybu. Roman si vybral rybu dorada, brambory, rajčata, petržel a lilek. Štěpán telecí a brambory, Pavel jehněčí a zeleninu. Rozhodl se, že připraví jehněčí hřebínky s tymiánovým demi glace a s ratatouille. Štěpán vsadil na klasiku a jednoduchost a upekl vídeňský telecí řízek s bramborovou kaší. Roman připravil doradu s rate brambory, opečenými kachními játry, rajčaty plněnými lilkovým ragú a bramborovým ratatouille. Čas běžel, šéf mládence popoháněl, měli se vejít do půl hodiny. Zatímco Štěpánův řízek už byl dávno hotov, ambiciózní kreace Pavla a Romana se trochu protáhly nad limit.
Kdo dostal řád zlaté vařečky?
V zámku v Ratibořicích mají sál tří císařů, kam přišel v době napoleonských válek vyjednávat každý císař vlastním vchodem. V Café Imperial mají od nynějška „salonek tří kuchařů“. I Pavel, Roman a Štěpán prošli třemi dveřmi, když přinášeli svá díla. Nikdo neměl přednost a porota ochutnávala a hodnotila výsledek i umělecký dojem všech pokrmů najednou. Opticky i chuťově dopadlo nejlépe Pavlovo jehněčí, potřebovalo by ale ještě pár minut v troubě. Romanovo opulentní jídlo bylo navršené do výšky a Pavel Pospíšil neměl ani chuť konzumovat tak náročně naservírovanou porci. Věž byla ze samých dobrot, ale překombinovaná. Proč míchat perfektní a drahá husí játra s cenově náročnou rybou? Moderní gastronomie se soustředí na jeden produkt. Obojí bylo skvělé, ale bylo toho prostě moc.
V jednoduchosti je krása. A jak dopadl Štěpánův řízek? Měl potrhanou strouhanku a dokonce i Gábina prý umí připravit úhlednější trojobal. Jídlo jí přišlo přesolené, jinak chutné, ale nic, z čeho by se zbláznila. Dianě a Petrovi Vondráčkovi řízek chutnal. Od Pavla Pospíšila ale Štěpánův produkt nesklidil žádné vlídné slůvko. A co na to šéf? Jehněčí je syrovátka, ale jinak fajn. Romanovo jídlo je strašně drahé, luxusní ryba, o játrech nemluvě. Celá kráva do polévky je prý vždycky moc. „Průser je, když se tě snaží někdo zbytečně omráčit,“ zopakoval Zdeněk Pohlreich svoji známou tezi. Kdo tedy vyhrál šéfovu speciální tříhvězdičkovou nálepku? Řád pomyslné zlaté vařečky získal nakonec Pavel z restaurace Na slepé koleji z Benátek nad Jizerou.
Vánoční gratulace Zdeňka Pohlreicha divákům, tvůrcům i účastníkům pořadu Ano, šéfe! je stejně svérázná jako postrach českých restaurací: Šťastný a veselý, a nepřežírejte se, bando! Brzy nashledanou!