Celebrity

8. července 2021 05:58

David Laštovka

Jiří Hrzán zemřel kvůli chorobné žárlivosti. Smrt mu předpověděla Helena Růžičková

Drahé tety a já - upoutávka

Herec Jiří Hrzán prožil sice krátký, zato ale velmi bohatý a také bouřlivý život. Měl talent od pánaboha, byl všestranně nadaný, zároveň ale vzhledem ke své bohémské povaze nepříliš spolehlivý. Miloval ženy, jejichž přízeň si náležitě užíval. Zatímco on mohl randit třeba s deseti najednou, běda, když některá z nich kromě něj měla ještě jiného muže. Žárlivost se mu nakonec stala osudnou.

Velkým kamarádem a blízkým spolupracovníkem Jiřího Hrzána byl hudební skladatel Zdeněk Barták. Právě ten se ho ujal, když dostal od komunistů zákaz a nesměl účinkovat v divadle. Udělal totiž průšvih, za který byl nemilosrdně potrestán. Po vystoupení v Ostravě šplhal do pokoje za zpěvačkou Miluší Voborníkovou, která ovšem milovala Petra Spáleného. Spadl pozadu z třiadvaceti metrů na betonový chodník a přežil jen zázrakem.

Jiří Hrzán byl showman

„Neznal jsem hodnějšího člověka, než byl Jirka. Bohužel, byl to bohem nadaný bohém, který se neustále potácel mezi životem a smrtí. Miloval výšky, pořád někde lezl. Jakmile dostal v divadle stopku, vymysleli jsme zábavný pořad, s kterým jsme několikrát objeli celou republiku. Ostatní prodávali plakáty, aby zaplatili techniku, my jsme mohli prodávat dámské kalhotky a kapesníky, protože všichni byli počůraní smíchy. Jirka byl úžasnej showman,“ přiblížil Zdeněk Barták.

Hrzán v té době neměl žádné zázemí ani domov. S tím, kam složí hlavu, si nikdy starosti nedělal. Přespával u svých děvčat, v každé části Prahy měl minimálně jednu. „Měl jsem několik adres, vždycky na jedné z nich přebýval. Před každým vystoupením přišel ke mně domů, osprchoval se a vyrazili jsme. Když jsme pak jeli zpátky, ptal jsem se ho, kde bude chtít dneska vysadit. Řešil to podle situace,“ popsal s úsměvem hudební skladatel.

Karel Gott mu zachránil krk

Také on si s ním užil své a mockrát ho musel tahat z bryndy. Jednou se třeba herec popral s policisty. „Sparta vyhrála titul a on šel s partou slavit. Opili se, ostatní se na něj vykašlali a nechali ho na ulici. Probrali ho až muži zákona a jeho nenapadlo nic jiného než si to s nimi rozdat ručně. Skončil ve vazbě. Snažil jsem se mu pomoci, ale s policisty se nedalo absolutně domluvit. Pomohl nám až Karel Gott, který se na nás jako jeden z mála nevykašlal a dokázal to vyžehlit,“ zavzpomínal Barták.

Osudové byly pro Hrzána ženy

Ženy se nakonec staly Hrzánovým prokletím. „Vždycky si vybíral takové, které byly alespoň o půl metru vyšší než on. Na všechny chorobně žárlil, a to byl jeho největší problém. I když třeba byly vdané, nesnesl, když místo jemu daly přednost svému muži,“ prozradil Barták.

Nakonec na to i doplatil. Stalo se to 22. září 1980. Opil se a v hluboké noci v pražské Ladově ulici, jak bylo jeho zvykem, riskantně šplhal po budově do pátého patra, kde se měla nacházet jedna z jeho přítelkyň, která mu neotevírala dveře. Uklouzl a spadl na zem. V kritickém stavu byl převezen do nemocnice. „Zdravotní personál u něj našel moji vizitku, tak mě okamžitě zavolali. Byly asi čtyři ráno. Hned jsem se tam rozjel. Jiří už nevnímal. Byl to smutný pohled. Už jsme si nestačili nic říct,“ povzdechl si Barták.

Herec už se z kómatu neprobral, dva dny na to v pouhých jednačtyřiceti letech umírá. „Dodnes si vyčítám, že to tak dopadlo. On byl ale nezvladatelná, neřízená střela. Když to přeženu, s ním by člověk musel být šestadvacet hodin denně.“

Helena Růžičková mu předpověděla předčasnou smrt

Že bude jeho život krátký, předpověděla Hrzánovi kolegyně, herečka Helena Růžičková během natáčení filmu Homolka a Tobolka. Z jeho ruky vyčetla, že mu moc času nezbývá a měl by na sebe dávat velký pozor. O osm let později se její věštba naplnila.

Nezapomenutelného herce Jiřího Hrzána si můžeme připomenout ve filmu Drahé tety a já, který bude ve čtvrtek od 20:00 vysílat Prima MAX, nebo o den později od 22:00 TV Prima.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.