Karolína, domácí kuchařka: recepty z 5. dílu
Ochutnejte jídla, která jste možná se zaujetím konzumovali na letošní dovolené. Karolína Kamberská vám v uplynulém dílu svého pořadu ukázala, jak na ně. Recepty najdete rozepsané níže.
Vše o pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete TADY
Episoda 5: Lepší než fotky
PAELLA
Suroviny:
3 lžíce olivového oleje
200 g bílé mořské ryby (např. treska)
1 cibule, najemno nakrájená
3 stroužky česneku, nakrájené na tenké plátky
100 g choriza
cca 150 g mraženého mořského koktejlu
500 g kulatozrnné rýže
2 dcl bílého vína
1 litr vývaru (např. kuřecího, ale může být i hovězí nebo zeleninový)
šafránu
1 lžička papriky (nejlépe uzené, ale tu nemá doma každý, já třeba většinou ne...)
sůl a pepř
2 oloupaná rajčata (snadno je oloupete, když je předtím spaříte)
100 g mraženého hrášku
volitelně krevety na ozdobu
hrst hladkolisté petrželky, posekané
citron
Postup:
1) Na pánvi rozpalte olivový olej, na něm si opečte na kousky pokrájenou rybu (při krájení z ní vyndejte kosti). Dobu odhadněte podle její tloušťky, ale mělo by stačit dohromady několik minut. Mraženou rybu samozřejmě nejdřív rozmrazte a slijte všechnu vodu. Opečené rybí kousky vyndejte z pánve a zabalte do alobalu.
2) Do stejné pánve vložte cibuli, tři minuty osmahněte, přidejte česnek, chorizo, dvě minuty osmahněte, přidejte mořský koktejl, chvilku osmahněte a pak do pánve vsypte rýži. Krátce ji s ostatními ingrediencemi orestujte, podlijte vínem, přidejte mletou papriku, pepř a sůl.
3) V okamžiku, kdy se rýže začne přichytávat, podlijte ji vývarem. Takto pokračujte zhruba 15 minut, až rýže změkne, podle potřeby ji průběžně podlévejte vývarem. Když rýže začne měknout, přidejte rajčata, hrášek a šafrán zalitý horkou vodou, podle potřeby dosolte a opepřete. Vše se za opatrného míchání vařte ještě pár minut. Odložené rybí maso přidejte až jako poslední a lehce promíchejte, aby se nerozpadlo. Od této chvíle už nebudete paellu míchat, takže můžete na povrch ozdobně položit například velké krevety, pokud máte, a nechat je za posledních několik minut dojít (hotové jsou, když místo šedé mají růžovou barvu, v půlce je můžete otočit).
4) Paellu na pánvi můžete ozdobit podle vlastní fantazie, nezapomeňte na hladkolistou petrželku a nařezaný citron.
MARINOVANÉ GRILOVANÉ PAPRIKY A LILKY
Suroviny:
2 menší lilky
4 červené papriky
80 ml panenského olivového oleje
šťáva z půlky citronu
1 lžíce balzamikového octa
2 lžíce medu
3 hřebíčky
půl lžičky skořice
100 g blanšírovaných mandlí
80 g rozinek
sůl a pepř
Postup:
1) Lilky i papriky opláchněte a rozkrojte čtyřikrát po délce, z paprik odkrojte přečnívající části, tak aby vám vznikly podlouhlé plátky. Potřete je po obou stranách olivovým olejem a dejte péct na grilovací pánev na cca deset minut, měly by změknout a mít tmavě zlatavé flíčky. Můžete je samozřejmě upéct i v troubě s horním grilem.
2) Mezitím si připravte marinádu - v hrnku si smíchejte zbývající olivový olej, citronovou šťávu, balzamikový ocet, med, hřebíčky, skořici, mandle a rozinky. Dochuťte solí a pepřem podle vaší chuti a všechno promíchejte.
3) Upečené lilky a papriky dejte do skleněné nebo kameninové mísy, zalijte marinádou (párkrát je přitom otočte, aby se dostala všude). Nechte je vychladnout (po nějaké době ještě jednou otočte). Nejlepší jsou druhý den, když se všechny chutě propojí.
FALAFEL
Suroviny:
2 konzervy cizrny
2 menší cibule
hrst hladkolisté petrželky
2 lžíce sezamových semínek
2 stroužky česneku
špetka prášku do pečiva
4 lžíce hrubé mouky
1 vajíčko
římský kmín
chilli
mletý koriandr
sůl a pepř
K podávání: placky pita
Omáčka smíchaná z jogurtu, kysané smetany, česneku a soli.
Postup:
1) Cizrnu slijte. Do mixovací nádoby dejte cibuli, petrželku, sezam, česnek, prášek do pečiva, mouku a jedno vajíčko, sůl a všechno koření - a promixujte nadrobno. Teprve pak přidejte cizrnu, a znovu mixujte, cizrna ale nemusí být “na kaši”, stačí hrubší rozmixování. Nechte hodinu odpočívat v lednici. Pak z těsta udělejte malé placičky a usmažte je v rozpáleném oleji dozlatova. Vyndavejte je na papírovou utěrku, ať se aspoň trochu zbavíte oleje.
2) Podávejte je v placce pita, kterou jste si předtím opatrně nahřáli v troubě. Do pity můžete s falafelem leccos, základem je omáčka z jogurtu, kysané smetany a česneku. Ale můžete přidat i syrovou zeleninu, grilovanou zeleninu, sezamovou omáčku tahini či některou z blízkovýchodních ostře okořeněných omáček.
TAHINI
Suroviny:
Na 300ml
200g sezamových semínek,
60ml olivového oleje lisovaného za studena
mořská sůl
Postup:
1) Rozehřejte troubu na 170 stupňů. Na plech položte papír na pečení a rovnoměrně na něj nasypte semínka. Pečte 7 minut, pak důkladně prohrábněte a pečte dalších 7 minut. Hotová semínka mají mít zlatou barvu. Dávejte pozor, velmi lehce se spálí.
2) Hotová semínka vsypte do nožového mixeru a jednu minutu mixujte nasucho, pak postupně přidávejte olivový olej, aby se vytvořila požadovaná konzistence hmoty. Přidejte mořskou sůl dle chuti. Může se uchovávat v lednici až 1 měsíc.
SICILSKÉ MANDLOVÉ KOLÁČKY
Suroviny:
1) Na těsto:
250 g hladké mouky
80 g moučkového cukru
100 g strouhaných mandlí (klidně se slupkou)
200 g másla
1 vejce
2) Na náplň:
1 lžíce másla
200 g medu
50 g mandlí
skořice
a další koření podle chuti - já dávám ještě kardamom
Postup:
1) V míse smíchejte mouku, cukr, strouhané mandle. Do této směsi rozklepněte vejce a rychle, aby příliš nezměklo, do něj nožem pokrájejte máslo. Pak rychle rukama vypracujte těsto (rychlost je potřeba proto, že když tuk příliš zteplá, začne se měnit struktura těsta, bude se lepit). Zabalte ho do fólie a dejte na hodinu chladit.
2) Mezitím si připravte všechno ostatní, aby vám pak těsto zbytečně neteplalo. Budete potřebovat hlavně formičky na košíčky nebo muffiny.
3) V kastrůlku rozpusťte máslo na náplň, přidejte med (ztuhlý se vám díky tomu rozpustí), mandle, koření, skořici a kardamom, promíchejte a vypněte plamen.
4) Když těsto vychladlo, rozválejte ho na pomoučeném vále na sílu cca 1 cm. Skleničkou nebo vykrajovátkem vykrajujte kolečka širší, než je dno vaší formičky, tak abyste mohli vytvořit cca 2 cm vysoký okraj. Vmáčkněte do formičky.
5) Do každého kolečka dejte trochu náplně. Dejte péct na do 180°C vyhřáté trouby na cca 20 minut (každá trouba peče jinak, takže po 15 minutách už raději sledujte jestli nezačínají hnědnout, okraje by měly zůstat bledé, jinak nebude koláček vláčný). Nelekejte se, že vám možná budou připadat měkké - při chladnutí se zpevní. Až je vyndáte, počkejte asi 10 minut, a pak je lehkým ťuknutím uvolněte a vyndejte z formiček (dokud je máslo uvnitř trošku tekuté, půjdou líp od formičky, než když ztuhne). Teprve pak, vyndané, je nechte úplně vychladnout.
Autorka receptů: Karolína Kamberská