5. prosince 2015 19:00
Martina ČerňanskáKarolíniny zimní radosti v kuchyni
V zimě si můžeme dovolit i hutnější jídla. Co si budeme povídat, teplá polévka, kus masa a teplý dezert tak nějak zahřejí víc než zeleninový salát. A moc dobře to ví i Karolína, a proto pro vás připravila krásné zimní menu.
Vše, co by vás mohlo zajímat o pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete TADY.
Na jednotlivé díly a zajímavé bonusy se můžete podívat na Prima PLAY.
Bílá ovarová česnečka
Suroviny:4 lžíce ječných krup1 -1,5 l vývaru z vepřového kolena4 střední bramboryšpetka drceného kmínu1 lžíce másla1 velká cibule nebo 2 menší, na kostičky2 mrkve, nahrubo nastrouhané½ ostřejší klobásy, na kolečka7 stroužků česneku4 lžíce smetany 33%sůl a čerstvě mletý pepřmalý svazek pažitky
Postup:Kroupy si namočte 30 minut předem do studené vody. Z vývaru z kolena seberte z povrchu tuk (je-li třeba) a přiveďte ho k varu. Když se začne vařit přisypejte kroupy, ze kterých jste předem slili vodu a propláchli je. Vařte cca 20 minut. Oloupejte a očistěte zeleninu. Když začnou kroupy měknout, přidejte k nim na kostičky nakrájené brambory a kmín. Mezitím si na másle osmahněte dosklovita na kostičky nakrájenou cibuli, pak přidejte i nahrubo nastrouhanou mrkev a ještě několik minut opékejte a vmíchejte do polévky. Přidejte i kolečka klobásy a 5 minut povařte. Do polévky prolisujte česnek, přidejte smetanu, podle chuti sůl a pepř, a nechte přejít varem. Po vypnutí polévku ozdobte pažitkou.
Prima tip: Kroupy, i když jsou předem namočené, vstřebají část vývaru. Podle potřeby ho tedy přilijte a nebo dolijte polévku vodou.
Krutí stehna se sektem a šťouchané brambory s šalotkou
Suroviny:4 malá krůtí stehna dolní (paličky)100 g máslasůl a čerstvě mletý pepř100 g prrostlé slaniny, vcelku . např. anglické2 velké mrkveasi 8 řapíků celeru (1kus)1 pastinák1 póreksvazek jarní cibule3 bobkové listyhrst oreganaasi 1/4 láhve sektu
Štouchané brambory se šalotkou:1 kg brambor2 lžíce másla4 - 6 šalotek1/2 lžičky třtinového cukru2 – 3 lžíce mléka, nemusí býtmalá hrst petrželky
Postup:Krůtí stehna omyjte, osušte a udělejte do nich úzkým nožem otvory a do nich vsuňte proužky slaniny. Pak stehna osolte, opepřete a důkladně potřete změklým máslem, část másla si nechte na potření na závěr.
Všechnu zeleninu očistěte, pórek rozpulte a propláchněte, mrkev, pastinák a řapíky celeru oloupejte a vše nakrájejte na špalíčky či plátky.
Pekáč vymažte máslem vyložte zeleninou a ni položte připravená stehna. Přidejte bobkové listy a většinnu oregana, podlijte trochu sektem, přiklopte a pečte při 180°C asi 1,5 hodiny, podle velikosti stehen, zcela doměkka. Během pečení občas zkontrolujte, případně podlijte a nakonec odklopte, podlijte ještě sektem a dopečte na barvu. Nakonec stehna potřete zbylým máslem a nechte dojít. Je-li třeba, šťávu trochu vyvařte nebo jen dochuťte solí, pepřem a oreganem. Podávejte se zeleninou, vypečenou šťávou a šťouchanými bramborami.
Prima tip: Pokud chcete, vyjměte upečená stehna a zeleninu rozmixujte, případně nařeďte ještě dalším sektem na hustší omáčku a chuť dolaďte solí, pepřem a oreganem..
Štouchané brambory se šalotkou: brambory oloupejte, překrájejte a uvařte v osolené vodě do měkka.
Mezitím na lžíci másla zpěňte na tenké plátky nakrájené šalotky. Opékejte velmi zvolna doměkka a zlatova, asi 20 minut. Pak přisypte cukr a ještě 5 -10 minut opékejte, do světle hněda, občas zamíchejte.
Brambory slijte, nechte vyjít páru a rozšťouchejte je se zbylým máslem. Vmíchejte zkaramelizovanou šalotku, nasekanou petrželku, promíchejte a je.li třeba povolte trochu mlékem.
Kančí guláš s rumem + krupicové noky s tymiánem
Suroviny:1 kg kančí pleceasi 1 lžíce sádla (dle tučnosti slaniny)3 velké cibule, na kostičky200 g bílého špeku (iberijského) pokrájené na kostky1 lžička drceného kmínupo 6 – 8 kuličkách jalovce, černého pepře a nového kořeníasi 3 snítky tymiánu5 lžic tuzemáku250 ml červeného vínaasi 500 ml vývaru nebo vody na podlití1 lžíce citronové šťávy + klínky citronu k podávání
Krupicové noky s tymiánem a sýrem:500 ml mléka1 lžička soli1 lžička másla + na potření noků200 - 300 g hrubé krupice2 vejce1 lžička lístků tymiánu50 g strouhaného ementálu nebo parmazánu
Postup:Maso nakrájejte na kostky. Cibuli a špek nakrájejte na kostičky a osmahněte na sádle dosklovita. Přidejte kmín a opékejte, dokud cibule nebude zlatá. Pak cibuli odhrňte trochu stranou, přihoďte maso, všechno koření a maso opečte ze všech stran. Míchejte, aby se cibule nespálila, ale byla pěkně tmavá. Osolte, opepřete, přidejte tymián, rum a víno a chvíli vařte, aby se tekutina trochu odpařila. Podlijte vývarem nebo vodou tak, aby bylo maso zhruba z poloviny potopené. Přiklopte a duste doměkka, může to trvat až 2 hodiny, podle toho, jak je kanec starý a maso odleželé. Během dušení podlévejte podle potřeby vývarem. Nakonec zakápněte citronovou šťávou, dochuťte, je-li třeba a ještě 5 minut povařte.
Podávejte s krupicovými noky, klínky citronu a ozdobte tymiánem.
Prima tip: Kromě dobrého receptu potřebujete i kvalitní maso , nejlépe z mladších kusů zvěřiny a hlavně dobře odleželé. Nejste-li si jistí stářím a zralostí masa, předem ho naložte na den až tři do marinády z červeného vína, octa, kořenové zeleniny a divokého koření nebo guláš dodělejte v tlakovém hrnci. Zvěřina- tedy i divočák běhají volně po lese a mají více vypracované svalstvo než pašíci zavření v chlívku a také méně tuku a osobitou chuť. Maso je tmavší – prokrvenější než vepřové. Maso kance ( a zvěřiny vůbec) musí být také veterinárně kontrolované.
Krupicové noky s tymiánem a sýrem: mléko osolte, přiveďte k varu, postupně vmíchejte krupičku a uvařte hustou kaši (tak, aby se odlepovala ode dna, bude to trvat 10 - 15 minut). Odstavte z ohně, nechte mírně vychladnout, vmíchejte šlehačem postupně vajíčka, tymián a jemně nastrouhaný sýr, a pak si připravte hrnec plný vroucí osolené vody.
Do něj pomocí dvou lžic zavařujte noky. Až vyplavou k povrchu vody, ještě je 3 -5 minut povařte, a pak děrovanou naběračkou vyjměte a ihned ponořte do nádoby se studenou vodou. Nechte pár vteřin až minutu zchladnout, ale jen aby úplně neprochladly a pak je přesuňte do široké mísy. Noky potřete rozpuštěným máslem a co nejdříve podávejte.
Prima tip: Před tvarováním každého noku si namočte lžíce v teplé vodě nebo je potřete olejem, aby se na ně nelepilo těsto a vytvarované noky byly napovrchu hladké.
Pomerančovo-hrušková žemlovka
Suroviny:7 rohlíkůmáslo na vymazání formy + tenké plátky na dokončení400 ml mléka2 vajíčka + 2 žloutky1 lžíce třtinového cukru5 zralých sladkých hrušek6 lžic pomerančové marmelády4 lžíce čertsvé pomerančové šťávy1 -2 lžíce hruškovice, nemusí býtšlehačka nebo zmrzlina k podávání, nemusí být
Postup:Rohlíky nakrájejte na kolečka. Zapékací misku si vymažte máslem. Plátky pečiva vyložte dno zapékací misky.
V mléce si rozmíchejte vajíčka, žloutky a cukr a pak pomocí lžíce polijte polovinou této směsi kolečka rohlíků na dně formy a nechte ji vsáknout.
Hrušky očistěte, můžete ale nemusíte je loupat, rozkrojte je, vykrojte z nich jádřince a nakrájejte na plátky. Tyto plátky rozložte na vrstvu housek.
Pomerančovou marmeládu si smíchejte s čerstvou pomerančovou šťávou, případně alkoholem. Polovinu rozetřete na vyrovnané plátky hrušek. Na ně naskládejte další vrstvu rohlíků (podle velikosti formy s ní budete buď končit, a nebo vrstvení zopakujete ještě jednou). Horní vrstvu rohlíků opět polijte mlékem s vejci, a když se vsákne, polijte je i zbylou marmeládou. Ta dodá upečené žemlovce krásný lesk a křupavost.
Poklaďte ještě tenkými plátky másla a pečte na 175 stupňů cca 40 minut . Žemlovku podávejte teplou, ideálně se zmrzlinou jemné chuti, třeba vanilkovou).
Prima tip: Klidně použijte včerejší či trochu ztvrdlé pečivo – dobrý způsob jak zužitkovat pečivo, které již nikdo nechce jíst– lze použít i toustový chléb, plátky veky, bagety apod.. Skvělá je i vánočka nebo sladké pečivo, v tom případě použijte méně cukru do mléka.
Autorka receptů: Karolína Kamberská