Matka na syna nesmí přenášet vlastní problémy, tvrdí odbornice

Martina z posledního dílu Křižovatek života prožívá složité období. Zemřel jí manžel, jenž byl o 10 let starší a zajišťoval veškerý chod rodiny. Byla na něm zcela závislá. Po jeho smrti přenesla svoji závislost na šestnáctiletého syna a tím mu začala ničit život.

Martininy emotivní výroky vůči synovi v něm podvědomě ukládají schéma, jež může určovat jeho chování v pozdějším věku. To může ovlivnit i několik budoucích generací.

  • Výroky typu „Nemůžeš mě opustit, když jsem se pro tebe obětovala,“ nastiňují, že se pro ni syn musí také obětovat a matka pro něho musí být vždy na prvním místě.
  • Výroky typu „Musíš mi pomáhat, když už nemáme otce, jsem tvoje matka, myslím to s tebou nejlépe,“ se zase matka snaží o vyvolání pocitu viny. Jsou jasnou ukázkou toho, že matka bez pomoci syna nedokáže žít a pokud se jí něco stane, může za to on.
  • Výroky typu „Jsem tvoje máma, já vím nejlépe, co je pro tebe správné,“ značí matčin názor, že pokud syn udělá něco na základě vlastního rozhodnutí, bude to špatně. Matka tím také dává najevo, že potřebuje obdiv.

Syn trpící závislostí na své matce se pozná podle toho, že má maminku vždy poblíž. Jako by mu stále koukala přes rameno. Z těchto mužů se stávají nerozhodní jedinci. Přemýšlejí nad tím, zda to, co dělají, je správné a zda by maminka souhlasila. Partnerkám říkají, jak mají co dělat a jak to vždy dělávala jejich matka. V životě podvědomě dělají vše, aby se domohli matčiny pochvaly. Péče o matku je v jejich životě primární.

Smysl života = dítě

Pro Martinu je péče o syna Davida smyslem života. Jedná se o úzkostlivou matku, jež se soustředí výhradně na dítě a nedokáže si zařídit vlastní život. David se matce vzepřel, protože si uvědomil svoji nesvobodu a manipulaci ze strany matky.

Pod jejím vlivem by totiž neměl šanci stát se samostatným. Neustále citově vydírá, podkopává jeho sebedůvěru tím, že ho neustále upozorňuje na to, že je dítě a nemá právo na vlastní názor. David tak postupně přestal věřit ve vlastní schopnosti, ztratil motivaci osamostatnit se. Martina do syna postupně projektovala své nenaplněné sny a touhy, což může mít na dospívajícího devastující účinky.Další díl Křižovatek života uvidíte v úterý ve 21.35 na Primě.

David je ještě k tomu jedináček, což ve většině případů znamená, že na něj rodiče (v našem případě matka) budou klást větší nároky. Jedináčci jsou často izolováni, neumí se dělit, vše je děláno pro jejich dobro (i když to tak ve skutečnosti nemusí být), rodiče (matka) jsou příliš úzkostliví a nároční, a také se musejí naučit samostatnosti.

Veškeré traumatizující zážitky by měl s matkou vyřešit a odpustit jí. Pokud nedojde k odpuštění starých křivd, může se stát, že se bude v budoucím partnerství David projevovat majetnicky a nadřazeně. Bude mít tendence partnerku poučovat a vychovávat.

Baví vás Křižovatky života? Sledujte je každé úterý a čtvrtek ve 21.35 na Primě!

Nejlepším způsobem je vnitřně si zpracovat důvod a zbavit se tlaku, který Davida urážel, paralyzoval a ponižoval. Aby se cítil vyrovnaně, je důležité stanovit si hranici, kterou jeho matka nesmí překročit.

Společnost je důležitá

David se snaží najít si přátele a možná první lásku. S vrstevníky je mu lépe než doma, možná s nimi lépe vyřeší i svůj smutek po otcově smrti. Matka však na vztahy Davida, které jsou mimo její působnost, žárlí a syna ponižuje.

V období puberty navazují děti nové vztahy v rámci hledání vlastní samostatnosti. Nejsou to pouze vztahy přátelské, ale i milostné. Přehnaná úzkostlivost a omezování dopívajícího dítěte může vztah s rodiči vyhrotit až k pocitům vzájemné nedůvěry. Dítě pak otevřeně vzdoruje, nebo naopak se mu sníží sebevědomí a stává se závislým a nesamostatným. V budoucím vztahu pak dítě bude závislé na svém partnerovi. Zákazy a hlídání dítěte se obracejí ve větší tendenci lhát a větší potřebu uniknout.

Rodiče dospívajících dětí by se měli smířit s tím, že se jejich potomci začínají svěřovat spíše svým vrstevníkům. Také se začínají sdružovat, což má význam pro jejich empatii. Učí se tak vciťovat do druhých, chápat jejich problémy, dělit se o své pocity, které vzájemně porovnávají. Začínají rozeznávat povrchní a hluboké vztahy, přátelství a milostná dobrodružství. Prosazují své názory, konfrontují se navzájem. Tím se učí sociálnímu chování a posilují pocit potřebnosti a užitečnosti.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.