Odbornice o Křižovatkách života: Velké lži nikomu i ničemu nepomohou

Zatímco je manželka Eva na dovolené, objeví Radek nájemní smlouvu na byt psanou na její jméno. Sám neví, co si o tom myslet, a protože se ženě nemůže dovolat, vydává se na vlastní pátrání. Dozvídá se však věci, které před ním měly zůstat utajeny... O tom byly poslední Křižovatky života.

Eva je s Radkem vdaná šestnáct let a jejich manželství neprošlo žádnou významnou krizí. Stále jeden k druhému cítí velkou lásku a náklonnost. Radek je tudíž zákonitě zmatený, protože nechápe, z jakého důvodu má Eva pronajatý byt a nic mu o tom neřekla. Radka napadají různé možnosti, proč mu Eva nic neřekla a proč mu možná lže…

V manželství občas lžou všichni. Někdy to bývají milosrdné lži – a lidé tuto upravenou realitu považují za samozřejmost. Proč to děláme, když všichni žádáme upřímného a pravdomluvného partnera? Kdy je lež vztahu prospěšná a kdy mu naopak škodí?

Chcete vědět, proč Eva lhala? Pak se podívejte na minulé Křižovatky života ZDE:

Ne každá lež je negativní

Každá lež představuje nejjednodušší způsob, jak dojít k vytčenému cíly. Ženy lžou většinou proto, aby si udržely zájem partnera, a muži proto, aby ženám nemuseli nic vysvětlovat a stále budili dojem, že mají zájem o dlouhodobý vztah. Bohužel v momentě, kdy lhaní přináší zisk a okolí na něj nereaguje negativním komentářem, opakuje se stále častěji. Lidé se k němu také uchylují stále víc, pokud v minulosti přinášelo nějaké výhody.

Podívejte se na galerii z posledního dílu Křižovatek života:

Podle výzkumů italských vědců ale lhaní prodlužuje manželství. V případě, že partner přijde na nevěru a dotyčná osoba se přizná, tak se manželství většinou rozpadne. Když zalže, podaří se vztah i udržet.

Přesto je důležité, aby v manželství v těch opravdu důležitých věcech byli k sobě partneři upřímní. Nutné je rozlišit lež účelovou a prospěšnou.

Dítě si bere lhaní za vlastní

Lhaní je naučené chování. Vyrůstá-li dítě v rodině, kde si oba rodiče vzájemně lhali, je pravděpodobné, že až dospěje, bude považovat lhaní za samozřejmost i ve svém vztahu. V některých rodinách se stává, že jeden z rodičů dítě používá jako svého spojence a učí ho potvrzovat lži vůči druhému z rodičů. Dítě tak vnímá lež jako součást partnerství a až dospěje, nebude to u něj jinak.

Některé lži v partnerství jsou však spojeny s úctou k druhému. Jedná se o lež typu: „Sluší ti to, i když jsi nemocná“ nebo „ Jsi krásnější, než naše sousedka.“ Pravda by v tomto případě ženu zranila a snížila by její sebevědomí. Takové lži nikomu neubližují a občas zjednodušují manželský život a nepřinášejí zbytečné hádky.

Ve vztahu je důležitější umět uznat svoji chybu než skrývat lež, která se může stejně za nějaký čas projevit. Každá lež má v sobě potenciál odhalení a každé odhalení může zničit partnerský vztah. Tak jak tomu bylo v případě Radka a Evy. Pokud by Eva svému muži přiznala svoji špatnou investici a následnou ztrátu peněz, byla by to pro její manželství zkouška, ale výsledek by byl jistě pozitivní. Radek by se nejspíše zlobil, ale nakonec by svoji ženu pochopil a vše by jí odpustil. Ale protože Eva dlouhodobě Radkovi lhala a navíc mu byla nevěrná s jinými muži, je pro něj tato překážka jako těžko překonatelná.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.