Odbornice o Křižovatkách života: Velké lži nikomu i ničemu nepomohou
Zatímco je manželka Eva na dovolené, objeví Radek nájemní smlouvu na byt psanou na její jméno. Sám neví, co si o tom myslet, a protože se ženě nemůže dovolat, vydává se na vlastní pátrání. Dozvídá se však věci, které před ním měly zůstat utajeny... O tom byly poslední Křižovatky života.
Eva je s Radkem vdaná šestnáct let a jejich manželství neprošlo žádnou významnou krizí. Stále jeden k druhému cítí velkou lásku a náklonnost. Radek je tudíž zákonitě zmatený, protože nechápe, z jakého důvodu má Eva pronajatý byt a nic mu o tom neřekla. Radka napadají různé možnosti, proč mu Eva nic neřekla a proč mu možná lže…
V manželství občas lžou všichni. Někdy to bývají milosrdné lži – a lidé tuto upravenou realitu považují za samozřejmost. Proč to děláme, když všichni žádáme upřímného a pravdomluvného partnera? Kdy je lež vztahu prospěšná a kdy mu naopak škodí?
Chcete vědět, proč Eva lhala? Pak se podívejte na minulé Křižovatky života ZDE:
Ne každá lež je negativní
Každá lež představuje nejjednodušší způsob, jak dojít k vytčenému cíly. Ženy lžou většinou proto, aby si udržely zájem partnera, a muži proto, aby ženám nemuseli nic vysvětlovat a stále budili dojem, že mají zájem o dlouhodobý vztah. Bohužel v momentě, kdy lhaní přináší zisk a okolí na něj nereaguje negativním komentářem, opakuje se stále častěji. Lidé se k němu také uchylují stále víc, pokud v minulosti přinášelo nějaké výhody.
Podívejte se na galerii z posledního dílu Křižovatek života:
Radek nechápe, proč si jeho žena pronajala byt
Podle účtu si vede Radkova žena webové stránky
Radek právě objevil, že se jeho žena živí jako prostitutka
Eva po příjezdu z dovolené nechápe, co má manžel za problém
Radek ukazuje manželce smlouvu na byt a chce vysvětlení
Eva se pod tlakem Radkových argumentů zhroutila
Radek se chce s Evou ihned rozvést
S rozvodem Eva nepočítala
Podle výzkumů italských vědců ale lhaní prodlužuje manželství. V případě, že partner přijde na nevěru a dotyčná osoba se přizná, tak se manželství většinou rozpadne. Když zalže, podaří se vztah i udržet.
Přesto je důležité, aby v manželství v těch opravdu důležitých věcech byli k sobě partneři upřímní. Nutné je rozlišit lež účelovou a prospěšnou.
Dítě si bere lhaní za vlastní
Lhaní je naučené chování. Vyrůstá-li dítě v rodině, kde si oba rodiče vzájemně lhali, je pravděpodobné, že až dospěje, bude považovat lhaní za samozřejmost i ve svém vztahu. V některých rodinách se stává, že jeden z rodičů dítě používá jako svého spojence a učí ho potvrzovat lži vůči druhému z rodičů. Dítě tak vnímá lež jako součást partnerství a až dospěje, nebude to u něj jinak.
Některé lži v partnerství jsou však spojeny s úctou k druhému. Jedná se o lež typu: „Sluší ti to, i když jsi nemocná“ nebo „ Jsi krásnější, než naše sousedka.“ Pravda by v tomto případě ženu zranila a snížila by její sebevědomí. Takové lži nikomu neubližují a občas zjednodušují manželský život a nepřinášejí zbytečné hádky.
Ve vztahu je důležitější umět uznat svoji chybu než skrývat lež, která se může stejně za nějaký čas projevit. Každá lež má v sobě potenciál odhalení a každé odhalení může zničit partnerský vztah. Tak jak tomu bylo v případě Radka a Evy. Pokud by Eva svému muži přiznala svoji špatnou investici a následnou ztrátu peněz, byla by to pro její manželství zkouška, ale výsledek by byl jistě pozitivní. Radek by se nejspíše zlobil, ale nakonec by svoji ženu pochopil a vše by jí odpustil. Ale protože Eva dlouhodobě Radkovi lhala a navíc mu byla nevěrná s jinými muži, je pro něj tato překážka jako těžko překonatelná.
Šárka Vávrová