Závislost na nakupování vás může dovést do dluhové pasti, tvrdí odbornice

Aneta je mladá matka, která žije se svým přítelem Stefanem a jejich dcerkou Natálií. Pracuje jako kadeřnice a Stefan občas vydělá peníze jako vyhazovač. Finanční zázemí však mladá rodina nemá a Aneta si chodí půjčovat peníze ke své matce Ireně. Jejich příběh ukázaly Křižovatky života.

I přes nízké příjmy ale Aneta utrácí velké peníze za oblečení pro svoji dceru. Aneta a Stefan vůbec nemají ponětí o svých příjmech a výdajích. Tím, že neplatí složenky a půjčky, se nakonec dostanou do rukou exekutora. Aneta navíc čeká se Stefanem další dítě. Jak celou situaci vyřeší?

Aneta je mladá maminka a je hrdá na své dítě. Chce, aby její dcera chodila ve značkových věcech a byla stále hezky oblečená. Kupuje jí drahé věci na internetu a to i přesto, že finanční situace mladé rodiny je špatná.

Utekl vám tento díl? Přehrajte si ho zde:

Závislost na nakupování

Aneta nejspíš trpí nebezpečnou závislostí na nakupování zvanou shopaholismus. Postižený ztrácí kontrolu nad svým chováním a nakupuje mnohem více věcí, než potřebuje. Většina jeho příjmů padne hlavně na nákupy. Jedná se především o impulzivní nakupování na základě nutkavé potřeby.

Nakupování je pro každého člověka běžná záležitost denní rutiny. Kdy však jde o chorobnou závislost? Shopaholici nakupují i přesto, že danou věc nepotřebují, nemají nákupy pod kontrolou, jde jim především o opojný pocit, který jim to přináší. Neuvažují soudně o své finanční situaci a výčitky svědomí přicházejí až po nákupu.

O čem byly Křižovatky života? Podívejte se do galerie:

Tímto jednáním se nakonec dostávají do smyčky, kdy začínají lhát a schovávat své nákupy před partnerem a rodinou. V neposlední řadě mohou svým chováním přivést rodinu až k velkým dluhům. Překračují své finanční možnosti, a mohou se tak dostat na šikmou plochu.

V pozadí tohoto chorobného jevu jsou psychické problémy. Nákupy mohou sloužit jako náplast na smutek a pocit prázdnoty, také mohou přinášet pocit uvolnění a relaxace. Většině shopaholiků chybí sebevědomí. Potřebují na sobě neustále něco vylepšovat a nákupem oblečení a kosmetiky se chtějí vyrovnat svému okolí. Řeší tím také stres z práce nebo vztahu, který provázejí úzkost a deprese.

Emocionální či bipolární?

Shopaholici se dělí na několik skupin. Emocionální shopaholik kompenzuje nakupováním své špatné pocity. V jeho průběhu se u něj vylučuje chemická látka dopamin, která navozuje příjemné stavy. Ty však vydrží pouze určitou dobu a pak hladina dopaminu klesá a emocionální shopaholik se snaží znovu tento pocit opojení navodit. Chce tak vyplnit chybějící emoce ve svém životě. Po nakupování pak cítí vinu a výčitky za utracené peníze.

Bipolární shopaholik je člověk trpící maniodepresivní psychózou, který nakupuje v období své mánie. Tento člověk většinou nemá z utrácení peněz výčitky svědomí.

Obsesivní shopaholik nakupuje stále stejné věci. K nakupování ho vede nutkavý pocit a poté přichází klid a uspokojení. Ujišťuje se tak v tom, že je vše v pořádku.

Aneta se nejspíš řadí do skupiny emocionálních shopaholiků. Nakupováním si kompenzuje pocity méněcennosti a nespokojenost, kterou prožívá v partnerství s nezodpovědným Stefanem.

Anetin otec pil a byl také velice nezodpovědný. Aneta nejspíše převzala vzorec chování ze své původní rodiny a našla si stejně nezodpovědného partnera, jako byl její otec.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.