Závislost na nakupování vás může dovést do dluhové pasti, tvrdí odbornice
Aneta je mladá matka, která žije se svým přítelem Stefanem a jejich dcerkou Natálií. Pracuje jako kadeřnice a Stefan občas vydělá peníze jako vyhazovač. Finanční zázemí však mladá rodina nemá a Aneta si chodí půjčovat peníze ke své matce Ireně. Jejich příběh ukázaly Křižovatky života.
I přes nízké příjmy ale Aneta utrácí velké peníze za oblečení pro svoji dceru. Aneta a Stefan vůbec nemají ponětí o svých příjmech a výdajích. Tím, že neplatí složenky a půjčky, se nakonec dostanou do rukou exekutora. Aneta navíc čeká se Stefanem další dítě. Jak celou situaci vyřeší?
Aneta je mladá maminka a je hrdá na své dítě. Chce, aby její dcera chodila ve značkových věcech a byla stále hezky oblečená. Kupuje jí drahé věci na internetu a to i přesto, že finanční situace mladé rodiny je špatná.
Utekl vám tento díl? Přehrajte si ho zde:
Závislost na nakupování
Aneta nejspíš trpí nebezpečnou závislostí na nakupování zvanou shopaholismus. Postižený ztrácí kontrolu nad svým chováním a nakupuje mnohem více věcí, než potřebuje. Většina jeho příjmů padne hlavně na nákupy. Jedná se především o impulzivní nakupování na základě nutkavé potřeby.
Nakupování je pro každého člověka běžná záležitost denní rutiny. Kdy však jde o chorobnou závislost? Shopaholici nakupují i přesto, že danou věc nepotřebují, nemají nákupy pod kontrolou, jde jim především o opojný pocit, který jim to přináší. Neuvažují soudně o své finanční situaci a výčitky svědomí přicházejí až po nákupu.
O čem byly Křižovatky života? Podívejte se do galerie:
Stefan je problémový typ
Anetina matka Irena není ze vztahu své dcery se Stefanem zrovna nadšená
Aneta s dcerou Natálkou
Mladí rodiče jsou z návštěvy exekutora v šoku
Irena nechápe, jak se dceři povedlo udělat tak obrovské dluhy
Stefan odmítá s Irenou jakkoliv komunikovat
Další dítě Stefan rezolutně odmítá
Vůči Anetě je její partner Stefan agresivní
Tímto jednáním se nakonec dostávají do smyčky, kdy začínají lhát a schovávat své nákupy před partnerem a rodinou. V neposlední řadě mohou svým chováním přivést rodinu až k velkým dluhům. Překračují své finanční možnosti, a mohou se tak dostat na šikmou plochu.
V pozadí tohoto chorobného jevu jsou psychické problémy. Nákupy mohou sloužit jako náplast na smutek a pocit prázdnoty, také mohou přinášet pocit uvolnění a relaxace. Většině shopaholiků chybí sebevědomí. Potřebují na sobě neustále něco vylepšovat a nákupem oblečení a kosmetiky se chtějí vyrovnat svému okolí. Řeší tím také stres z práce nebo vztahu, který provázejí úzkost a deprese.
Emocionální či bipolární?
Shopaholici se dělí na několik skupin. Emocionální shopaholik kompenzuje nakupováním své špatné pocity. V jeho průběhu se u něj vylučuje chemická látka dopamin, která navozuje příjemné stavy. Ty však vydrží pouze určitou dobu a pak hladina dopaminu klesá a emocionální shopaholik se snaží znovu tento pocit opojení navodit. Chce tak vyplnit chybějící emoce ve svém životě. Po nakupování pak cítí vinu a výčitky za utracené peníze.
Bipolární shopaholik je člověk trpící maniodepresivní psychózou, který nakupuje v období své mánie. Tento člověk většinou nemá z utrácení peněz výčitky svědomí.
Obsesivní shopaholik nakupuje stále stejné věci. K nakupování ho vede nutkavý pocit a poté přichází klid a uspokojení. Ujišťuje se tak v tom, že je vše v pořádku.
Aneta se nejspíš řadí do skupiny emocionálních shopaholiků. Nakupováním si kompenzuje pocity méněcennosti a nespokojenost, kterou prožívá v partnerství s nezodpovědným Stefanem.
Anetin otec pil a byl také velice nezodpovědný. Aneta nejspíše převzala vzorec chování ze své původní rodiny a našla si stejně nezodpovědného partnera, jako byl její otec.
Šárka Vávrová