Otec chce, aby s ním rodina žila v neobyvatelném domě

I činy, jejichž uskutečnění dláždily dobré úmysly, se mohou nakonec transformovat v rodinnou tragédii. V případě Dvořákových je to koupě domu, který měl sloužit ke stmelení rodiny a místo toho ji naprosto rozdělil. Na další Křižovatky života se podívejte v úterý ve 21.45 na Primě.

Rodina Dvořákových žije v Praze. Před třemi lety se otec Vojtěch (44), jeho žena Marie (40) a jejich děti Julie (21), Adam (13) a Petr (10) přestěhovali ze Žižkova, aby si splnili sen o vlastním domě.

Vojtěch dlouho hledal alternativy k bytu 2+kk, ve kterém předtím bydleli. Neměli totiž moc peněz. Pro malíře pokojů Vojtu a ženu v domácnosti Marii byl vlastní dům vždycky snem...

Když Vojtěch v létě 2009 náhodou uviděl inzerát na dům s 5 pokoji o velikosti 130 metrů čtverečních, dlouho neváhal. Dům koupil, aniž by se na něj pořádně podíval.

Místo splněného snu dům hrůzy

Na místě se ukázalo, že levná nabídka je neobyvatelná ruina. Renovace, které by dům potřeboval, nemůžou Dvořákovi zaplatit. Okna a střecha netěsní, do domu prší a všude je plíseň. Vojtěch chce rodinu uklidnit a slíbil, že se o renovaci postará sám, ale ani 3 roky poté se toho moc v domě nezměnilo. Otec rodiny nestíhá. Po dlouhém pracovním dni je večer příliš unavený na to, aby pracoval na domě. Také jim chybějí peníze na potřebný stavební materiál. Veškeré rodinné úspory jsou pryč a v domě se neustále objevují další a další problémy, například zastaralé potrubí.

Kvůli problémům s domem a hádkám s tím spojenými je manželství Marie a Vojty vystaveno velkému tlaku. Každý den se hádají. Kvůli tomu se nejstarší dcera hned poté, co dodělala školu, odstěhovala do vlastního bytu. Nejmladší syn Petr trpí od té doby, co bydlí v domě, kašlem a bolestmi hlavy, nedávno musel do nemocnice kvůli astmatu. Poté, co přestala téct voda, má Marie všeho dost.

Julie nedokáže pochopit, proč se matka Marie nechává Vojtěchem přemluvit, aby dál zůstali v domě. Snaží se je přesvědčit, aby požádali o azylové bydlení pro rodinu s dětmi od odboru sociální péče, ale Vojtěch si to nepřeje. Vyčítá dceři, že chce rodinu rozdělit.

Marie nejdříve manžela podporuje, ale má pochybnosti. Poté, co jí sousedé říkají, že považují rodinu za asociální a jejich dům za ruinu, přeje si, aby Vojtěch konečně začal jednat. Také ji mrzí, že její děti nemají skoro žádné kamarády, protože na nic nezůstávají peníze.Křižovatky života vysílá Prima každé úterý a čtvrtek ve 21.45

Když si i jejich učitelka všimne toho, že děti jsou ve škole izolované a vypadají kvůli nepranému oblečení špatně, rozhodne se matka jednat. Bez vědomí otce a s podporou Julie jde Marie na odbor sociální péče. Dozví se tam, že mají malou šanci nárok na sociální byt.

Podívejte se na upoutávku:

Marie doufá, že se můžou konečně odstěhovat, ale manžel odmítá podepsat potřebné formuláře. Možná alternativa by byla, aby se Marie rozvedla, ale toho se bojí. Raději dál bydlí v zchátralém domě a dostává almužny od sousedů. Když musí Petr znovu do nemocnice kvůli astmatu, za který může plíseň v domě, rozhodne se Julie, že musí zachránit aspoň Petra. Právník jí radí, aby požádala na odboru sociální péče o náhradní péči pro Petra.

Otec odmítá ustoupit

Po Petrově pobytu v nemocnici souhlasí rodiče s tím, aby bydlel dočasně u Julie. Dopis od právníka Vojtu zraní a pohádá se s Julií a Marií. Marie podporuje dceru a rozhodne se jít proti manželovi. Začne s Adamem také bydlet u Julie. V té chvíli Julie dostane dopis s výrokem soudu: Petr byl svěřen do její péče. Julie má radost. Pořád má své pochyby o odhodlanosti matky, ale je ráda, že teď může sama rozhodovat o tom, kde bude Petr bydlet.

Manželství Dvořákových nakonec zničí Vojtěchova paličatost a neochota vzdát se domu kvůli rodině. Marie se s ním rozejde. Žije na podpoře a od státu dostává malý sociální byt. Petr je zase v její péči. Marie chce stát na vlastních nohou a starat se o dobro dětí. Umožňuje manželovi, který ve strašidelném domě zůstal, aby děti pravidelně vídal.

Další díl Křižovatek života sledujte na Primě v úterý ve 21.45.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.