Rozvod rodičů může být spouštěčem agresivního chování u potomka

Křižovatky života nastínily tentokrát situaci, která může potkat kohokoliv z nás. Po manželských neshodách bývá mnohdy jediným řešením rozvod. Když je ovšem na "scéně" potomek, je více než vhodné jej do situace zasvětit. V opačné situaci se u dítěte mohou rozvinout nejrůznější problémy.

U Karla je patrné, že neumí správně zacházet se svými emocemi. Nejspíše se to v rodinném prostředí nenaučil.

Děti, které mají vyvinutou a získanou empatii, více rozumí samy sobě a v daný okamžik se snaží zjistit, proč se necítí dobře. Také většinou vědí, co udělat pro to, aby se cítily lépe. Tyto děti umí s matkou komunikovat a vysvětlit jí, proč se chovají tak, jak se chovají, a také se za své chování omluvit. Chápou emoce druhých, a tudíž se nechovají necitlivě a agresivně a lépe rozumí signálům ostatních lidí.

K empatii se děti musejí vychovávat. Emoční inteligencí nejsme obdařeni všichni stejnou mírou. Jediným způsobem, jak děti naučit empatii, je být jim vzorem. Emoční inteligenci si musejí osvojit používáním. Část empatie máme vrozenou a druhou se učíme od rodičů, a to tím, jak se k nám chovají a jak dokážou zvládat své vlastní emoce.

Naštvat se můžete, ale neurážejte

Důležité je, aby si rodič dokázal přiznat, co prožívá a mluvil o tom i před dětmi. Pokud má jeden z rodičů vztek a špatnou náladu, je důležité na to děti dopředu připravit a upozornit je na svůj momentální stav. Můžeme se naštvat, ale nesmíme dítě urážet. Emoce se nemají potlačovat, naopak je třeba s nimi pracovat a prožívat je. Což ovšem neznamená nechat se jimi pohltit. Rodiče jsou pro děti největším zrcadlem. Správná cesta je podporovat u dítěte radostné prožívání, učit ho správně zacházet se svými emocemi a také respektovat emoce druhých.

Utekl vám tento díl? Celou epizodu si přehrajte ZDE:

Agresivita Karla pramení především z rozvodu rodičů. Pro dítě je to velice traumatizující zkušenost. Vyrovnat se se ztrátou jednoho z rodičů je pro dítě nesmírně těžké. A to i v případě, že otec dítě navštěvuje. Dalším traumatem je pro dítě nový partner jednoho z rodičů.

Důležité je, aby si rodiče uvědomili, že jejich rozvod byl nezbytný, pokud se v rodině často hádali a převažoval v ní pocit neklidu. Zároveň by však nikdy neměli přestat být rodiči. Děti musejí být srozuměni s tím, že neztrácejí mámu a tátu, ani jejich lásku a pozornost.

Dětem vše vysvětlete

Důležité je najít pozitivní vztah mezi rozvádějícími se rodiči a v neposlední řadě hraje roli jejich vzájemná komunikace. Při vyhrocené situaci je nutné klást prioritu na to, že budou stále dobrými rodiči.

Další chybou i v případě Karla bylo, že s ním rodiče o svém rozchodu otevřeně nemluvili. Rodiče často postaví dítě před hotovou situaci s tím, že ho chtějí uchránit před problémy. Dítě si však v tomto případě nemělo čas zvyknout na novou situaci a vyrovnat se s ní. Nechápe důvod rozchodu a ve většině případů v něm ani nenachází úlevu, jako tomu bývá u jeho aktérů. Psychický dopad rozvodu na dítě, pokud s ním není srozuměno, je ve většině případů zhoršení známek ve škole, psychosomatická onemocnění, zlobení a agresivita. Dítě může trápit i pocit viny, že zavinilo odchod jednoho z rodičů, protože neplnilo jeho požadavky. Zavírá se ve svém stesku po ztraceném rodiči.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.