Šestnáctiletý syn už není maminčino děťátko, tvrdí odborník

Zorka a Petr mají pouze jediné dítě. Jejich vztah se synem (16) je velice dobrý až do doby, kdy si syn najde svou první velkou lásku, o sedm let starší dívku Sabinu. Propadne kouzlu mladé dámy, která má za sebou zaměstnání prostitutky a tanečnice v nočním klubu, nebo se vrátí k nešťastným rodičům?

Pavel prožívá svoji první velkou lásku. Prochází zamilovaností a poblouzněním a navíc je fascinován starší dívkou, která má spousty zkušeností. Sabina Pavlovi poskytuje pocit, že je dospělý.

Konečně si někdo všiml, že z malého dítěte vyrostl dospělý muž. Matka i otec se k Pavlovi chovají stále jako k malému dítěti. Navíc je pouze jediným dítětem svých rodičů, a tak se na něj kladou větší nároky. S nimi je spojená i výrazná péče jeho matky Zorky.

Moc péče škodí

Pavel kvůli úzkostnému matčinu zájmu získává stále pocit, že není dospělý a tento pocit si naopak vynahrazuje se svojí novou starší přítelkyní. Sabina vnímá svého mladšího přítele jako vyrovnaného a vyzrálého mladého muže a svůj postoj mu dává najevo.

Čím více se snaží rodiče Pavlovi vysvětlit, že jeho chování je nevyzrálé, tím víc Pavel vyvíjí vzdor vůči nim. Nakonec požádá Sabinu o ruku a navrhuje sňatek. Sňatkem se Sabinou by konečně získal svoji dospělost, po které tolik touží.

Pavel je pod vlivem hormonální bouře zvané zamilovanost. Zamilovanost prožíváme jako vlnu intenzivních pocitů, které jsou způsobeny dopaminovou inverzí do našeho mozku. Dopamin je nervový přenašeč vzruchů, který zamilované nutí být co nejvíce času se svým objektem touhy.Křižovatky života sledujte na Primě ve 21.45 každé úterý a čtvrtek.

V tomto stavu začneme dopamin hromadně vylučovat a nastává záplava citů, myšlenek a pocitů k druhému člověku. Zamilovaní jedinci pod vlivem dopaminu a dalších hormonů jsou pohlceni a mohou se vrhnout i do náruče destruktivního vztahu.

Hormonální bouřky

Po dopaminovém pádu, jenž následuje po několika měsících, přichází další hormon zvaný oxytocin, který má formu pečování a nastavuje vztah, který spojuje důvěra. Sexuální touha je spojena s vylučováním pohlavních hormonů androgenu a estrogenu.

Možná všechny tyto hormony pobláznily mladého Pavla a on je pro svou milovanou Sabinu schopen učinit oběti přímo fatálních rozměrů. V této době není schopen vnímat žádné výhružky a domluvy svých rodičů. Naopak vše, co je mířeno proti jeho vyvolené, bere jako útok a staví se pozice obhájce utlačované Sabiny.

V danou chvíli musí rodiče zvážit každý krok, který učiní, a snažit se s Pavlem opět navázat vztah a klidnou komunikaci. Počkat do doby, kdy syn procitne ze svého „zamilovaného opojení dopaminem“, a poté si s ním znovu rozumně promluvit. Boj proti Sabině je nejnevhodnější variantou, jak dovést syna k rozumu.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.