Žárlivost málem zničila vztah v Křižovatkách života. Jak se jí bránit, radí odborník

Benešovi z posledních Křižovatek života žijí poklidně až do momentu, kdy Anna zjistí, že její manžel chodí do baru za mladou ženou ze sousedství. Je Richard Anně opravdu nevěrný, nebo to jsou pouze její smyšlené domněnky? Jak je to s mužskou nevěrou? Co si manželé často v partnerství vyčítají?

Richard žije s Annou v manželství už přes dvanáct let. V minulosti byl většinu času doma a po večerech nikam nechodil. V poslední době se však domů vrací pozdě v noci a Anna neví, co se s ním děje.

Rozhodne se to zjistit. Zajde za manželem do baru, kde tráví čas. Objeví ho tam, jak tančí s hezkou mladou sousedkou. Od té chvíle pronásleduje Annu žárlivost a Richarda zahrnuje výčitkami a obviněním z nevěry.

Co se žárlivostí?

Především je důležité si uvědomit, že žárlím a že mi tento pocit nepřináší nic dobrého. Je třeba začít pěstovat svoje koníčky, zájmy a záliby. Zaměřit se na zvýšení svého sebevědomí a sebedůvěry. V momentě, kdy přijdou myšlenky spojené se žárlivostí, snažit se jich zbavit a zaměřit se na jinou pozitivní záležitost.

V žádném případě nesledovat partnera, nedívat se mu do telefonu, e-mailu, neprohledávat kapsy. S partnerem si domluvit, že každý bude mít svůj den v týdnu, kdy se bude věnovat jen svým zálibám a koníčkům. Neizolovat se od přátel a rodiny. Uvědomit si skutečnost, že žárlivost je to, co dokáže vztah dokonale zničit a udusit poslední plameny lásky. Navíc vede k sebedestrukci žárlivého partnera.

Nestihli jste tento díl? Tady si ho přehrajte:

Flirt nerovná se sex

Richard se svojí hezkou sousedkou opravdu flirtoval, přesto se nemuselo jednat o vztah nebo sexuální sblížení. Muži občas ve společnosti ukazují před jinými muži svoji převahu, že jsou stále žádaní a mají možnost získat ženu, která je atraktivní. Ne vždy dovedou flirt až k sexuálnímu zážitku.

O čem byly Křižovatky života? Prohlédněte si galerii

Potřebu flirtu má většina lidí, protože nám přináší uvolnění, radost a potřebné hormony štěstí a především zvyšuje sebevědomí. V případě, že si však navykneme na tento druh uspokojení a obdivu, může se stát flirtování návykové a dotyčný ho bude vyhledávat v každé společnosti. Pokud na „pánské jízdě“ nepřekročí flirt hranici sexuálního kontaktu, není pro vztah ohrožující.

Proč Richard odchází za sousedkou do baru? Zážitek s flirtováním s novou ženou je pro něj dobrodružstvím. Také má pocit, že doma ho čekají jen samé výčitky.

Co si ženy a muži nejvíce vyčítají? Jak je to s myšlením muže a ženy?

První výčitkou žen bývá fakt, že si myslí, že vynakládají více sil v záchraně a udržení vztahu. Je to především proto, že pro ženy vztah více znamená a mají pocit, že je nutné se o něj stále starat. Další známou výčitkou je, proč s nimi muži nemluví. Žena touží s mužem sdílet naprosto vše. Snaží se ovládnout jeho mysl, pochopit jeho sny a především znát jeho touhy a přání. V případě, že se muž nesvěřuje, obviní ho z toho, že něco tají, případně má problém v práci a v neposlední řadě že už ji určitě nemiluje. Naopak muž nechce nic vědět, stačí mu jednoduchá odpověď a konstatování, že je vše v pořádku. To ho uklidní a netouží sdílet další příběhy a komplikace. Žena panikaří, pokud muž neodpovídá, ten se naopak uklidní, když jeho žena mlčí.

Žena je obdivuhodná bytost, protože jako jediná dokáže z banality vytvořit velký problém, který nakonec skončí jejím pocitem, že ji muž už nemá rád a nejspíše si našel milenku. Vymyslí sto různých možností a nakonec jim i uvěří. Muž je překvapen, protože myšlenkové pochody a rozvíjející se příběhy své ženy vůbec nepochopí a nerozumí jim. Podvědomě však tuší, že nakonec bude opět obviněn.

Intuice versus praktičnost

Žena a muž uvažují zcela jinak. Žena umí rozvíjet příběhy a vše komplikovat, sloučit věci, které jsou zpočátku zcela neslučitelné. Žena je intuitivní, její myšlení je asociativní a dokáže propojit situace a nevyřčené myšlenky. Muž vidí věci jasně a zřetelně a vše komplikované je pro něj náročné na chápání. Muž myslí a jedná a žena jedná a pak myslí. Muži i ženy přistupují každý zcela jinak k řešení problémů a mají i jiné potřeby.

Neznamená to, že by si partneři neměli sdělovat, co jim v partnerství vadí a co je trápí. Pouze je nutné přistoupit na kompromis a uvědomit si skutečnost, že ten druhý myslí jiným způsobem. Při vyjadřování je třeba být konstruktivní, kritizovat v momentě, kdy známe řešení. A hledat na svém partnerovi především ty dobré věci a povahové vlastnosti.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.