Hvězdy Modrého kódu v ohrožení života: Na Frejovou zaútočil pes, Němec měl namále na motorce

Hlavní aktéři seriálu Modrý kód se nyní na obrazovkách objevují v nové roli, divákům v krátkých instruktážních videích představují techniky první pomoci. Víme, kdy se sami dostali do situace, kdy by jim anebo jejich okolí tato znalost pomohla.

„Taková situace, kdy přijela sanitka, nastala v době vzniku jizvy, co mi ozdobila tvář. Vyjel po mě pes, rána čumákem do obličeje byla překvapivě silná, takže jsem spadla na zem, a protože to hodně krvácelo, tak jsem největší šok měla z toho, že mi kolegyně Klára Cibulková odmítala přinést zrcátko. Nakonec to dobře dopadlo a ani jsem nechtěla na plastice jizvu odstranit, aby mi připomínala, že by si člověk měl dávat pozor,“ s takovou životní událostí se svěřila Kristýna Frejová alias doktorka Ema Vlčková.

Nebezpečí na silnicích

Marek Němec má téměř tragickou zkušenost s jízdou na motorce. Od smrti ho ochránilo v první řadě to, že zůstal vzhůru, protože kdyby upadl do bezvědomí, helma plná vody a bláta by se pro něj stala osudnou. Absolvování kurzu první pomoci i kampaně mu prý pomohlo k větší jistotě a zjistil i překvapivé věci: „Překvapila mě jedna věc, a to dost zásadně, myslel jsem, že defibrilátor se používá v okamžiku, kdy srdce stojí, a to není pravda. Používá se jenom když má srdce nepravidelný rytmus a potřebuje se zpravidelnit.“ Laikům při resuscitaci mohou pro udržení správného rytmu pomoci známé songy, jejichž rychlosti se mají držet: „Při masáži srdce dospělého se používá písnička od Bee Gees Stayin´Alive a pro děti Rolničky, rolničky.“

Příliš mnoho kadidla

Eva Josefíková, která v seriálu ztvárnila sympatickou lékařku Lucii, s vážnějším zraněním vlastní zkušenost nemá, ale její pád v kostele mohl mít následky minimálně v podobě modřin či boule: „Bezvědomí, které je tématem mého spotu, se mi naštěstí vyhnulo, ale zažila jsem mdloby při mši v kostele, kde to bylo zakouřeno kadidlem. Na to už si dávám pozor a nestalo se to naštěstí ani nikomu z mých blízkých.“ Přesto za svou účastí v kampani stojí a rozhodně ji doporučuje: „Jsem moc ráda, že jsem to absolvovala, byl to intenzivní čtyřhodinový kurz, na jehož základě jsem načerpala zkušenosti a znalosti a zároveň jsem se rozhodla, že bych chtěla absolvovat ještě rozsáhlejší kurz, abych měla opravdu pocit, že to zvládnu.“

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.