Lékaři z Nemocnice Motol zachránili dítě unikátní operací mozku

Ve čtvrtek 28. dubna v dalším díle cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě budou diváci svědky unikátní operace mozku mladého chlapce, kterou se lékaři rozhodli vyléčit jeho epileptické záchvaty.

Co uvidíte v dalším dílu cyklu Nemocnice Motol? Tentokrát zavítáme na velmi kluzký let, ostatně jako je každé medicínské léčení dětí.

Dvanáctiletý Marek Putniorz trpěl epilepsií, na kterou nezabírala žádná léčba. Lékaři z Kliniky dětské neurologie se jej proto rozhodli zařadit do programu chirurgické léčby epilepsie. U Marka se centrum záchvatů nacházelo velice blízko centra řeči. Profesor Kršek se proto se svým týmem rozhodl pro unikátní operaci, částečně prováděnou při vědomí pacienta, se kterým tak lékaři na sále komunikovali, aby vyloučili poškození centra řeči.

Operace, při které je pacient částečně při vědomí

„Techniku awake craniotomy (probuzení během operace mozku s testováním řeči na operačním sále) volíme tam, kde by operační výkon mohl nevratně poškodit řečové funkce pacienta. Potom je vlastně šetrnější realizovat toto ne právě příjemné testování, nežli pacientovi způsobit dlouhodobý, či dokonce trvalý problém s vyjadřováním nebo porozuměním řeči,“ vysvětluje prof. MUDr. Pavel Kršek z Kliniky dětské neurologie. Mimořádně sofistikovaná a náročná operace trvala téměř 12 hodin, během kterých Markovi rodiče netrpělivě čekali na výsledek.

Zákrok dopadl nad očekávání, pacient hned po skončení operace s lékaři plně komunikoval. „Dnes se má Marek velmi dobře. Je bez řečových obtíží, od operace neměl ani jeden záchvat a úspěšně mu snižujeme dávky antiepileptik. Věříme, že takto úspěšných pacientů budeme mít stále více,“ neskrývá radost profesor Kršek.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 28. dubna ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.