Nemocnice Motol: Novorozeně má zpřeházené tepny v srdci

Každý čtvrtek můžete sledovat cyklus Nemocnice Motol. Tentokrát budou lékaři operovat srdce novorozenci. Malý Richard potřebuje operaci už týden po porodu. Jak se lékaři s takovým případem popasovali?

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Ve čtvrtek 16. června v dalším díle cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě diváci uvidí mimo jiné příběh malého Richarda, kterému operovali srdce už týden po narození.

Richard Kohout byl ještě u mámy v bříšku, když u něj lékaři při kontrolním sonografickém vyšetření odhalili vrozenou srdeční vadu. Rodičům vysvětlili, že jejich zatím nenarozený syn má přehozené dvě hlavní cévy v srdci. „Byla stanovena diagnóza transpozice velkých tepen. Pro vadu je při vyšetření typické, že jsou přehozené odstupy velkých tepen: z pravé komory odstupuje srdečnice (aorta) a z levé komory odstupuje plicnice. U této vady je včasné stanovení diagnózy velmi důležité, protože umožňuje zahájit léčbu hned po narození, dříve než se novorozenec dostane v důsledku nedostatečného okysličování krve do kritického stavu,“ vysvětluje prof. Tomáš Tláskal z Dětského kardiocentra.

Jak probíhá operace u novorozeněte?

Po narození byl tak Richard přijat na Dětské kardiocentrum. Operaci provedli lékaři týden po jeho narození. Při náročném zákroku trvajícím 7 hodin chirurgové přetnuli obě cévy a přišili je obráceně. „Operace i pooperační průběh byly u Richarda mimořádně klidné bez sebemenších komplikací. Po operaci srdce všechny děti necháváme na dýchacím přístroji, novorozence zpravidla 1 den až 7 dní. Richarda bylo možné od dýchacího přístroje odpojit už za 24 hodin, 4. pooperační den byl přeložen na oddělení, kde byl na pokoji s maminkou, 8. pooperační den již byl propuštěn domů,“ chválí svého pacienta profesor Tláskal.

Dnes se Richardovi daří stále výborně, nemá žádné problémy a je jako jiné tříleté děti. Naposledy byl na ambulanci u kardiologa před 6 měsíci, vážil 16 kg a byl bez léčby. „Echokardiografické vyšetření ukázalo normální nález. Do Motola přijde Richard na ambulanci koncem června 2016. Příklad optimálního načasování vyšetření a chirurgické léčby těžké vrozené srdeční vady, která bez léčby končí úmrtím v prvém roce života, ukazuje, že je děti s touto vadou možné nejen zachránit, ale nabídnout jim dokonce i plnohodnotný život,“ uzavírá profesor Tláskal.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 16. června ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.