V Nemocnici Motol uvidíte transplantaci kostní dřeně Hynka

Ve čtvrtek 2. června v dalším díle cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě diváci uvidí příběh dvou statečných sourozenců, kterým osud přichystal velkou zkoušku. Rok a půl starého Hynka postihla těžká leukémie.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Hynkovi byl rok a půl, když jeho život poznamenala velká zkouška. Prvotní podezření lékařů, že malý klučina má špatnou srážlivost krve, bylo vyvráceno a on putoval z budějovické nemocnice do pražského Motola. Jeho stav byl velmi vážný. Vyšetření nakonec ukázalo na akutní myeloidní leukémii.

„Akutní myeloidní leukémie je obecně vzácnější typ leukémie, celkem jí v České republice ročně onemocní 8–10 dětí a je to spíše onemocnění starších dětí,“ uvádí MUDr. Lucie Šrámková z Kliniky dětské hematologie a onkologie a doplňuje: „Hyneček měl nepříznivý podtyp leukémie, kdy samotná chemoterapie obvykle nestačí na její zvládnutí, největší šancí na trvalé uzdravení proto pro něj byla transplantace kostní dřeně.“

Dárce pro transplantaci kostní dřeně se hledá nejdříve v rodině

K transplantaci lékaři u Hynka přistoupili po 5měsíční intenzivní chemoterapii. Vhodného dárce hledali nejdříve v rodině. A našli jej v jeho o dva roky starší sestře Miriam. „Statistická šance najít dárce mezi sourozenci pacienta je kolem 30 %, proto jsou vždy první, koho vyšetřujeme. Pokud je sourozenec shodný v transplantačních znacích – tzv. HLA, je to nejlepší varianta, jinak začínáme hledat nepříbuzného dárce v registrech,“ vysvětluje MUDr. Šrámková.

Miriam se na zákrok připravovala v doprovodu tatínka na dětském oddělení. Její malý bratr zatím trávil čas s maminkou na transplantačním oddělení. Odběr kostní dřeně z pánevních kostí provedli lékaři Miriam v celkové narkóze. Malá dárkyně se z něj zotavila rychle a mohla s tatínkem domů. Hyneček po transplantaci prodělal několik běžných komplikací, ale darovanou kostní dřeň přijal nakonec bez problémů. „Hynečka vídáme pravidelně na naší ambulanci. Občas nás přijde s maminkou pozdravit na oddělení, daří se mu dobře, chodí do školky a na svůj pobyt v nemocnici si naštěstí již vůbec nevzpomíná,“ uzavírá jeho ošetřující lékařka.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 2. června ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.