V případě dvoukilového nádoru stačilo udělat rentgen, říká lékař z Nemocnice Motol

Ve čtvrtek jste v dalším dílu Nemocnice Motol mohli vidět, jak lékaři z této nemocnice odstraňovali skoro dvoukilový nádor osmatřicetileté ženě. Tu už většina nemocnic v podstatě poslala na smrt. Nádor byl podle nich neoperovatelný.

Všechny díly Nemocnice Motol můžete sledovat online na PrimaPLAY

Matka dětí, Petra Bohunická (38), se jednou podivně zadýchala na kole. Jeden lékař ji posílal k druhému. A přitom stačilo jediné – poslat pacientku na obyčejný rentgen, který by odhalil nádor velikosti míče na házenou.

Petra byla odmítnuta několika nemocnicemi s tím, že její případ už je neoperovatelný. Nakonec se dostala do Nemocnice Motol, kde se profesor Lischke z chirurgické kliniky pokusil o zázrak. On sám totiž neviděl důvod, proč by neměl náročnou operaci provést.

"Obecně máme na naší klinice velké zkušenosti s řešením různých hraničních situací a tyto pacienty se snažíme koncentrovat. Paní Bohunickou jsme buď mohli nechat být, nebo se pokusit nádor odstranit. Během podrobného vyšetření se neobjevily žádné důvody, které by smysluplnost operace vylučovaly, což by byly například vzdálené metastázy. Volba tedy pro nás byla jednoznačná a jiné řešení pro pacientku nebylo," vysvětluje lékař.

Jak to, že si nikdo tak velkého nádoru nevšiml?

Otázkou však zůstává, proč lékaři a sama pacientka na obrovský nádor přišli tak pozdě? Profesor chirurgické kliniky vysvětluje, že i nádor o velikosti míče může dělat relativně málo problémů, zvláště u mladého pacienta, který má velké rezervy a velké kompenzační schopnosti. Proto může nádor narůst obrovských rozměrů, než se stanoví správná diagnóza. Naštěstí se spíše jedná o raritní případy. Je však třeba i na toto myslet a potíže pacienta nepodceňovat. V tomto případě proto podle lékaře stačil pro diagnózu prostý rentgenový snímek hrudníku.

Jak již bylo řečeno, čtyřhodinová operace se zdařila i přesto, že docházelo k výpadkům srdeční činnosti. Petra je v dnešní době zdravá.

NA DRAMATICKÝ PŘÍPAD SE MŮŽETE PODÍVAT NA PRIMAPLAY TADY

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.