Srdeční vady postihují 5 až 7 novorozenců z 1000, říká profesor Tláskal z Nemocnice Motol

Ve čtvrtek 16. června uvidíte další díl cyklu Nemocnice Motol. Profesor Tomáš Tláskal bude s kolegy operovat srdce týden starého Richarda. Tomu byla už v prenatálním stadiu stanovena diagnóza transpozice velkých tepen.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Malý Richard si už v tak krátkém věku toho užil skutečně požehnaně. Ještě ani nebyl na světě a byla mu stanovena diagnóza vrozené srdeční vady při kontrolním sonografickém vyšetření. Což v praxi znamená, že malý Richard má přehozené dvě hlavní cévy v srdci.

Nejlepší je novorozeně operovat okolo sedmého dne věku

Richard byl tedy okamžitě po narození přeložen do Dětského kardiocentra. Po echokardiografickém ověření diagnózy bylo zahájeno podávání léku prostaglandinu k udržení průchodné tepenné dučeje, která umožňuje po přechodnou dobu zlepšit okysličování krve. Tím se podařilo celkový stav dítěte stabilizovat a naplánovat definitivní operační řešení na dobu kolem 7. dne života, kdy jsou zpravidla operační výsledky nejlepší z hlediska bezprostředního i dlouhodobého.

Ošetřující lékař profesor Tomáš Tláskal z Dětského kardiocentra uvádí, že Richardova diagnóza je poměrně častou vrozenou vadou. Tato vada ale vyžaduje časné chirurgické řešení v novorozeneckém věku. Malý Richard by mohl bez operace zemřít už po prvním měsíci věku.

"Obecně, vrozené srdeční vady postihují přibližně 5–7 novorozenců z tisíce, vady jsou velice variabilní a transpozice je co do četnosti na 3. nebo 4. místě z přibližně 20 nejčastějších vad," vysvětluje profesor Tláskal.

Operace, jakou prováděl lékařský tým i u Richarda, je podle Tomáše Skály náročná, zvláště proto, že věnčité tepny jsou tenké a je zde zvýšené riziko jejich zalomení nebo zúžení. U novorozenců jsou navíc všechny tkáně mimořádně křehké. Operace srdce u dospělých pacientů zpravidla nejsou tak složité, hlavní rozdíl je ale ve velikosti a specifických vlastnostech srdce, cév a všech orgánů u novorozenců. Srdeční operace u dospělých však samozřejmě mají řadu jiných úskalí.

Richard je příkladem, že preventivné medicína dokáže zachránit životy

Dnes se Richardovi daří stále výborně, nemá žádné problémy, je jako jiné tříleté děti. Naposledy byl na ambulanci u spádového kardiologa před 6 měsíci, vážil 16 kg a byl bez léčby. Echokardiografické vyšetření ukázalo normální nález. Jak vedoucí lékař dětské kardiologie dodává, Richard je příkladem optimálního načasování vyšetření a chirurgické léčby těžké vrozené srdeční vady, která bez léčby končí úmrtím v prvém roce života, ukazuje, že je děti s touto vadou možné nejen zachránit, ale nabídnout jim dokonce plnohodnotný život.

Nemocnici Motol uvidíte na Primě tento čtvrtek ve 20.15

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Uložit

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.