Show Jana Krause: teorie sebehuntování, orlajn koncert kluků z Hanspaulky a nepochopená bojovnice proti dezinformacím

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herec Boleslav Polívka, kapela Tata Bojs a influencerka Anna Šulcová.

Boleslav Polívka

Prvním dnešním hostem u Jana Krause bude výborný a velmi oblíbený český herec Boleslav Polívka, kterému moderátor hned v úvodu vysekne poklonu, že vypadá velmi dobře. „To je prý poslední stadium,“ odpovídá s humorem sobě vlastním, „dětství, dospělost a potom vypadá dobře.“ Načež začne rozvíjet a vysvětlovat svoji teorii o sebehuntování, o němž kdysi prohlásil, že by v něm mohl reprezentovat. „To už je dávno a myslel jsem tím to, že v mládí se člověk tak radostně napíjí, popíjí a opíjí, rve do sebe cigarety, a i když se dívá dopředu, myslí dozadu. Je to takový napjatý, pěstuje si svoji mladickou nesmrtelnost, takže ani netuší, že se huntuje. V další fázi se huntuje člověk vědomě, protože má chandry, že se měl dívat dopředu, a ne dozadu, moc toho vypil, jsou z toho kocoviny a existenciální trampoty. A potom najednou zjistíš, že jsi zhuntovaný. A v tom by se dalo soutěžit.“ Navíc prý tento druh bohémství byl jeho formou boje proti tehdy panujícímu odpornému režimu.

Zpět v současnosti si pochvaluje krásu a romantičnost zasněžené a vylidněné Prahy, o níž prohlásí, že má pro něj ještě jednu velkou výhodu: „Praha je složená z několika Brn.“ Dále bude chtít Jan Kraus zjistit, jak se Bolek staví k on-line divadelním přenosům. „To už mám radši placené diváky,“ konstatuje s očividným odporem. „Ono i to pouliční divadlo je krásné jen do chvíle, než ti přes hlediště přejede tramvaj. V on-linu jsou zase jen chladné oči kamer, kdežto já jsem zvyklý na kontakt, na to, že lidi reagují, což je oživující, pořád na to čekáš.“ Vadí mu, že nemá vůbec žádnou zpětnou vazbu ani odezvu a snaží se přijít na vhodnou metaforu vyjadřující jeho pocity. „Přirovnal bych to ke štěkotu psí smečky po operaci hlasivek,“ přemýšlí herec, ale protože není s tímto přirovnáním úplně spokojený, zkouší další metafory, které nakonec zredukuje na velmi říznou a všeobecně srozumitelnou zkratku, která přijde nejvýstižnější i Janu Krausovi. A kdy se podle něj začne znovu hrát normálně před diváky? „Nechci říkat v nedohlednu, tak tipuju, že se začne hrát venku v amfiteátrech v polovině června.“

Tata Bojs

O tom, jak se s vynucenou pauzou ve své umělecké činnosti vyrovnávají, přijdou dnes večer poreferovat také členové skupiny Tata Bojs, bubeník a zpěvák Milan Cajs a baskytarista Mardoša. Kultovní hanspaulskou kapelu založili na konci osmdesátých let právě oni dva ještě coby žáci základní školy. „První desku nám vydal Olda Šíma z vydavatelství Black Point, což bylo v devadesátém prvním, a to jsme ještě byli děti,“ vzpomíná Milan a potvrzuje, že nyní i oni připravují on-line vystoupení.

„Chystáme orlajn koncert,“ okamžitě přebírá vtipný novotvar Bolka Polívky bubeník z Tata Bojs při představování svých plánů. „Mně se ten výraz moc zalíbil. My jsme samozřejmě také vymýšleli, jak to pozměnit, protože to slovo on-line je už skoro jako nějaká nadávka. Tak jsme vymysleli onLive, ale to není tak vtipné. Šlo nám především o to, aby zaznělo, že to bude živé hraní. Pokusíme se vykřesat takovou energii, aby se dostala i skrze kamery,“ slibuje a dodává, že i když v tom nevidí budoucnost, je to lepší než vůbec nic. Krom toho mají novou desku – desáté řadové album s názvem Jedna nula. A právě písničky z nové desky by jejich fanoušci slyšeli rádi i naživo. „Doufáme, že v létě už zase něco bude, nějaké živé koncerty,“ doplňuje Mardoša a pak se všichni přítomní umělci zamyslí nad tím, zda se nestane umění a showbyznys sezonní záležitostí od jara do podzimu a na zimu všichni zalezou. Poté vstupuje do debaty Bolek Polívka s dalším převratným návrhem v podobě tzv. guerillového divadla.

Anna Šulcová

Posledním hostem dnešního večera bude influencerka Anna Šulcová, která je na rozdíl od předešlých hostů v on-line prostředí jako ryba ve vodě. „Působím sice všude, ovšem nevím, jestli jsem zrovna všude hvězda,“ reaguje na to, když ji Jan Kraus představuje jako hvězdu sociálních sítí. Přítomní pánové však potvrzují, že u jejich dětí je Anna velice oblíbená. Její jméno vešlo ve známost ale i u lidí, kteří se na sociálních sítích nepohybují, a sice v kontextu toho, že chtěla se svým kolegou vytvořit na sociální síti TikTok osvětová videa, která měla být součástí vládní kampaně vyvracející dezinformace šířící se v souvislosti s očkováním proti COVID-19. „Téma korony komunikuji už zhruba rok,“ vysvětluje. „Od počátku pandemie se snažím přes sociální sítě šířit podložené informace. Konkrétně tato kampaň vzešla z naší hlavy, jen jsme to chtěli udělat v trochu větším stylu.“

Pak se kolem jejich projektu rozpoutala obrovská bouře nevole, neboť se začala šířit informace, že za to dostanou půl milionu ze státních peněz. „Ta částka měla být na reklamní prostor na sociálních sítích,“ upřesňuje Anna a dodává, že velký odpor vzbudilo celkově jejich spojení s Úřadem vlády. „První spot jsme natočili ve Strakově akademii a špatně jsme ho odkomunikovali, to jsme vůbec neměli dělat. To jsme pochopili až později, že to byla chyba.“ Jedna dezinformace tedy paralyzovala jejich další snahu bojovat proti dezinformacím. Jak to bylo doopravdy? Kde došlo k chybě? A jaké si z toho Anna vzala ponaučení? To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause již dnes večer na Primě!


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.