Seriály a filmy

16. listopadu 2015 01:30

Iva Kropáčková

Protiprávních exekucí jsou až stovky tisíc. Poradíme, jak je zastavit

Podle odborných odhadů je v České republice vedeno kolem 200 tisíc protiprávních exekucí, možná i víc. Lidem, kteří podepsali smlouvu hraničící s lichvou, se začíná blýskat na lepší časy...

Úvěrové firmy, které z lidí vysávají obrovské peníze na sankcích pomocí formulářových smluv a rozhodčích doložek, už několik měsíců prohrávají jeden soud za druhým. Rozhodčí smlouva i rozhodčí doložka je podle verdiktu Nejvyššího soudu z roku 2013 ve většině spotřebitelských smluv neplatná. I podle řady lidí, kteří se dostali do exekuce kvůli rozhodčí doložce, soukromí rozhodci napomáhají podvodům a lichvářům.

Rozhodčím doložkám odzvonilo

Ještě před pěti lety to měly firmy půjčující peníze (nejen) s vysokými úroky velmi snadné. Stačilo, aby se dlužník o den zpozdil se splátkou a soukromý rozhodce napojený na danou firmu, obvykle advokát, na základě rozhodčí doložky posílal povinné (dlužníky) rovnou nemilosrdně do exekucí. S tím je očividně konec, alespoň v případech, kdy se dlužníci brání. Soudy, i ty prvoinstanční, už naprosto běžně rozhodčí doložky zneplatňují pro nekonkrétnost nebo porušení práva na spravedlivý proces.

VŠE DULEŽITÉ ve SPECIÁLU O PŮJČKÁCH

  • jak vybrat půjčku s nejmenším rizikem
  • můžete si půjčku vůbec dovolit?
  • rizika půjčování
  • online videoseriál (vážně i s nadsázkou)

Stopka na exekuci

Exekuce se v těchto případech zastavují. Dlužníkovi pak soud obvykle určí jen zaplatit exekutorovi náklady řízení. V poměru k vymáhaným sumám je to pouze zlomek částky. (Ale pozor! Zastavenou exekucí se dlužník nezbaví povinnosti dluh splatit. Své dluhy sníží jen o exekuci.) Naopak firmy lichvářů teď musejí platit náklady odvolacích řízení a advokáty dlužníků. „Pokud se budete s pomocí právníka bránit podáním odvolání, máte v této době velkou šanci uspět. A výdaje na záchranu před exekucí bývají jen zlomkem v porovnání se sumami, o jaké ve sporech jde“, radí Libor Coufal, finanční odborník Prima Rádce. Takto protiprávních exekucí jsou podle odhadů až stovky tisíc. Soudy ale prý nemají kapacity na to, aby exekuce procházely jednu po druhé, a ty protiprávní zastavovaly.

Jak exekuci zastavit?

Lidé se tak musí ozvat sami a nechat si exekuci zastavit. Ideálně oslovit právníka, který se na danou problematiku specializuje. Zásadní je mít také pohromadě všechny důležité smlouvy a dokumenty, které s danou půjčkou a exekucí souvisejí. Návrh na zastavení exekuce můžete podat u exekutorského úřadu i sami.

Právní dokument Návrh na zastavení exekuce najdete například v aplikaci GeneratorSmluv.cz - Návrh na zastavení exekuce. (Pro návstěvníky Prima Rádce stále platí akční nabídka na kredit ve výši 200 Kč na vygenerování jakéhokoliv dokumentu v aplikaci. Kredit získáte po registraci zde.)

"U exekutora se podá návrh na zastavení exekuce, ve kterém by měly být vylíčeny důvody, proč chce dlužník exekuci zastavit. Pokud věřitel nesouhlasí, bude o tomto návrhu rozhodovat exekuční soud," doplňuje advokát Viktor Fojt.

Jak předejít problémům?

Prevence je základ. Předejít možné katastrofě, nepříjemným soudům a placení horentních sum můžete jednoduše důkladným výběrem společnosti či bankovní instituce, u které si půjčku vezmete. „Když už si musíte půjčit, vyberte si instituci s licencí, které jsou pod kontrolou České národní banky. Vybrané instituce důkladně porovnejte. Zjistěte si, za kolik celý úvěr zaplatíte i výši poplatku za uzavření smlouvy“, radí Libor Coufal. Jen tak omezíte na minimum riziko, že nebudete moci v budoucnu splácet. A pozor si dejte i na rozhodčí doložku ve smlouvě...

Bezpečné půjčování KROK za KROKEM

  1. První nabídku úvěru odmítněte, často bývá nevýhodná, v klidu si vše promyslete.
  2. Přistupujte k půjčce stejně, jako když kupujete zboží, které vybíráte podle ceny, výrobce či složení. Nabídky poskytovatelů úvěrů si také nejdřív porovnejte. Využít můžete například transparentní porovnávač půjček na Prima Rádci.
  3. Ohlídejte hodnotu RPSN. Ta vám napoví, jak moc je pro vás úvěr drahý, kolik vás bude celá půjčka stát ve skutečnosti a o kolik půjčenou sumu přeplatíte. Je to číslo, podle kterého vyberete pro vás nejvýhodnější půjčku. Rozumné nabídky se pohybují mezi 10–20 procenty.
  4. Na vše se poskytovatele zeptejte a jakýkoliv dokument podepisujte až po důkladném přečtení.

ONLINE PORADNA: Potřebujete poradit, jak zhodnotit peníze, začít šetřit, zefektivnit rodinný rozpočet nebo jak si bezpečně půjčit? Nevíte si rady se smlouvou, kterou máte podepsat? Využije online poradny na Prima Rádci a zeptejte se našich odborníků, kteří vám v co nejbližším možném termínu zdarma poradí, jak postupovat.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky exekuce

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.