Seriály a filmy

21. září 2015 01:00

Iva Kropáčková

CO DĚLAT, KDYŽ... podepisuji smlouvu. Jakou roli v ní hraje rozhodčí doložka?

Roli hraje zásadní a měli byste si dávat pozor, co podepisujete. Může to ovlivnit řešení případného sporu. Rozhodci například mohou rozhodovat o dluhu i nařízení exekuce...

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se advokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Vstupte do naší Právní poradny.

Dotaz: Nedávno jsem ve zprávách v televizi zaslechl, že si máme při podpisu jakékoliv smlouvy dát pozor na rozhodčí doložku a zvážit jméno rozhodce. Můžete mi to blíže vysvětlit, o co vlastně jde a kdo to je? Děkuji.

Půjčky online Transparentní nabídky, jasná hodnota RPSN i výše úrokůOdpověď: Rozhodování sporů rozhodci je upraveno zákonem č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezu. Rozhodcem může být občan České republiky, který dosáhl věku 18 let a je bezúhonný a plně svéprávný. Rozhodčí řízení je dobrovolným typem řízení, kdy obě strany musí souhlasit s tím, že spor bude namísto soudu řešit rozhodce, jehož rozhodnutí ve formě rozhodčího nálezu je postaveno na roveň rozsudku soudu. To znamená, že rozhodčí nález je pro strany sporu závazný a strany sporu musí splnit vše, co jim rozhodčí nález ukládá. V opačném případě může rozhodčí nález sloužit jako exekuční titul, na základě kterého může být proti straně sporu soudem nařízena exekuce. To, že spor bude řešen před rozhodcem, vyplývá z platně sjednané rozhodčí doložky, která může být součástí smlouvy, všeobecných obchodních podmínek apod.

V případě spotřebitelských sporů může být rozhodcem pouze osoba, která má příslušné osvědčení, a je třeba splnit i další podmínky stanovené zákonem, aby spotřebitelská rozhodčí doložka byla platná. Dále je možné určit jako rozhodce stálý rozhodčí soud.

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

Související:

Podobné články

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prvních 100 zájemců od nás navíc získá kredit 200 korun na vygenerování jakýchkoliv právních dokumentů. Kredit získáte po registraci zde.

Zodpovězené dotazy:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky smlouvy

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.