Seriály a filmy

17. srpna 2015 00:55

Iva Kropáčková

CO DĚLAT, KDYŽ... cizí pes zakousl moji drůbež. Mám nárok na odškodnění?

Pokud vám někdo způsobí škodu, máte nárok na náhradu. A to platí i v případě škody, kterou způsobí pes. Někdy situace ale nemusí být tak jasná...

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se akvokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Využít můžete kontaktní formulář naší Právní poradny.

Dotaz: Mému sousedovi utekl pes, když jsem pásl své slepice na louce u lesa. Přiřítil se a roztrhal mi tři slepice. Řekl jsem sousedovi, ať mi je zaplatí. Byly to dobré nosnice, za každou jsem dal 150 korun. Chci za každou tisíc korun. Soused se mi vysmál, že neměly na louce co dělat. Mám na náhradu nárok?

Odpověď: Majitel psa odpovídá za škodu, kterou jeho pes způsobí. Na druhou stranu každý si má počínat při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na vlastnictví, pokud to vyžadují okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života. Bylo by tedy nyní třeba zkoumat konkrétní okolnosti případu a místní zvyklosti (jak byly slepice hlídané, zda je normální tam slepice pást a podobně), aby bylo zřejmé, který z právě uvedených dvou principů převáží a zda jste škodu případně částečně nespolupůsobil.

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

Doporučujeme k tématu:

>>> NÁŠ TIP: Potřebujete sjednat pojištění odpovědnosti? Kontaktujte finanční odborníky Prima Rádce zde.

Zodpovězené dotazy:

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prvních 100 zájemců od nás navíc získá kredit 200 korun na vygenerování jakýchkoliv právních dokumentů. Kredit získáte po registraci zde.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.