Seriály a filmy

7. září 2015 00:55

Iva Kropáčková

CO DĚLAT, KDYŽ... pojistná smlouva na mé jméno byla sjednána beze mě. Je platná?

Může hrozit například i exekuce z takto uzavřené smlouvy?

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se advokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Využít můžete kontaktní formulář naší Právní poradny.

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jestli je smlouva na životní pojištění uzavřená zástupcem pojišťovny bez mé přítomnosti platná. Tuto smlouvu jsem nesjednával ani nepodepisoval. A je možné, aby na mě za takto uzavřenou smlouvu mohla být nařízena nějaká exekuce?

Odpověď: Z vašeho dotazu jasně nevyplývá, jak vlastně zástupce pojišťovny získal údaje právě o vaší osobě k uzavření smlouvy, když tvrdíte, že jste smlouvu nesjednával. Předpokládám, že se mohlo jednat o uzavření smlouvy formou obchodu na dálku. V tomto případě máte jako pojistník podle § 2808 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, právo bez udání důvodu odstoupit od smlouvy ve lhůtě čtrnácti dnů ode dne jejího uzavření nebo ode dne, kdy vám byly sděleny pojistné podmínky, pokud k tomuto sdělení dojde na vaši žádost po uzavření smlouvy. Jedná-li se o pojištění spadající do odvětví životních pojištění podle jiného zákona, jste jako pojistník oprávněn odstoupit od smlouvy ve lhůtě třiceti dnů ode dne, kdy jste obdržel sdělení o uzavření obchodu na dálku, nebo ode dne, kdy vám byly sděleny pojistné podmínky, pokud k tomuto sdělení dojde na vaši žádost po uzavření smlouvy; to platí i v případě, kdy byla smlouva uzavřena jinak než formou obchodu na dálku. Odstoupíte-li tímto způsobem od smlouvy, vrátí vám pojistitel bez zbytečného odkladu, nejpozději však do třiceti dnů ode dne, kdy se odstoupení stane účinným, zaplacené pojistné; přitom má právo odečíst si, co již z pojištění plnil.

Pokud smlouvu za vás uzavíral zástupce pojišťovny nějakým jiným způsobem a neměl k tomuto jednání od vás podepsanou plnou moc, pak vás tato smlouva nezavazuje a proti vymáhání plnění z této smlouvy se můžete bránit.

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prvních 100 zájemců od nás navíc získá kredit 200 korun na vygenerování jakýchkoliv právních dokumentů. Kredit získáte po registraci zde.

Zodpovězené dotazy:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky smlouvy

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 7. 2024

Berani, duchovní záležitosti by vás mohly velmi zajímat. Možná se budete chtít ponořit do metafyzických studií a meditací, ale pracovní nebo rodinné povinnosti by vám mohly bránit v uskutečnění těchto přání. Nenechte se tím zklamat. Místo toho se soustřeďte na všední povinnosti a dokončete je. Pak můžete přejít ke skutečně fascinujícím záležitostem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.