Seriály a filmy

14. září 2015 01:00

Iva Kropáčková

CO DĚLAT, KDYŽ... si manžel vzal bez mého vědomí půjčku na auto. Můžeme ho vrátit?

Není to záviděníhodná situace, a tak jednoduché řešení neexistuje. Poradíme ale, jak eliminovat možné nepříjemné následky, pokud jde o úvěr...

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se advokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Využít můžete kontaktní formulář naší Právní poradny.

Dotaz: Po deseti letech manželství mě manžel pořádně naštval. Bez mého vědomí si vzal v bance úvěr a koupil za 150 tisíc korun ojeté auto. Chci, aby ho vrátil. On tvrdí, že to nejde, že kvůli tomu nemůže zrušit smlouvu na koupi vozu. Co máme dělat?

Půjčky online Transparentní nabídky, jasná hodnota RPSN i výše úrokůOdpověď: Co se týče koupě auta, není možné bezdůvodně uskutečnit jeho vrácení prodávajícímu s následným vrácením zaplacené kupní ceny. Prodávajícímu jako třetí osobě nemůže jít k tíži, že váš manžel zakoupil auto bez vašeho vědomí. Pozitivní zprávou snad může být to, že podle § 710 písm. b) zákona č. 89/2012 občanský zákoník platí, že dluhy, které převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny, nejsou součástí SJM. Kritériem pro posouzení toho, zda předmět pořízený z finančních prostředků získaných z úvěru slouží k obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny, bude zřejmě i konkrétní finanční situace a majetkové poměry rodiny. Skutečnost, zda dluh bude zahrnutý do SJM, se tedy posuzuje podle jeho obsahu, který je porovnáván s každodenními a běžnými potřebami rodiny a dále podle toho, zda je jeho výše přiměřená majetkovým poměrům manželů. Pokud byste nechtěla být za placení dluhu odpovědná, máte možnost využít postupu podle § 732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, kdy musíte uplatnit svůj nesouhlas vůči věřiteli bez zbytečného odkladu poté, co jste se o dluhu dozvěděla. Tím zabráníte věřiteli postihnout celý majetek v SJM, jelikož se pak může uspokojit ze SJM jen do takové výše, jíž by představoval podíl dlužníka (vašeho manžela), kdyby bylo společné jmění zrušeno a vypořádáno postupem podle § 742 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prvních 100 zájemců od nás navíc získá kredit 200 korun na vygenerování jakýchkoliv právních dokumentů. Kredit získáte po registraci zde.

Zodpovězené dotazy:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 9. 2023

Experimenty kombinující kreativitu a technologie mohou vést k možnostem zvýšení vašich příjmů. Jste vnímaví k novým nápadům a ochotní vynaložit úsilí, abyste je využili ve svůj prospěch. Pravděpodobně objevíte nové talenty, o kterých jste nevěděli, že je máte. Tento den je vhodný k tomu, abyste se přihlásili do kurzu, navštívili přednášku nebo vyhledali doučování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.