Příběh Kateřiny (35): Majetek není všechno aneb život ve zlaté kleci

Provdala jsem se za středně velkou továrnu. Asi jsem to neměla dělat. Nejsem žádná zlatokopka, aspoň doufám, jen jsem se prostě zamilovala.

Chodili jsme spolu od střední školy, byli jsme láska z tanečních. Velká a opravdová. Tehdy jsem neuvažovala nad tím, že rodina mého přítele má velký majetek, bylo mi to fuk. Rodiče se k mé plánované svatbě stavěli s jistou nedůvěrou. Trochu jsem se tomu divila. Proč mít strach z toho, že rodina budoucího manžela je bohatá? Není to vlastně dobře? Není to lepší, než kdyby byli chudí? „Určitě je,“ mínila moje máma, „ale na druhou stranu, budeš bydlet s nimi všemi v té jejich obrovské vile. Nebojíš se toho?“ Byla jsem statečná holka a nebála jsem se toho. Každý byt ve vile měl oddělený vchod, myslela jsem si, že nám to zaručí dostatečné soukromí. Nejspíš jsem byla naivní, teprve pětadvacetiletá a moc zamilovaná. Na společnou budoucnost jsem se těšila.

Jako cvičená opice

Trošku problém byl už kolem svatby, přála jsem si malou a v přírodě, jen rodiče, svědci, rozkvetlá louka a oddávající. Tak to jsem pěkně narazila. Bylo mi řečeno, že takhle malá svatba by znamenala ostudu a že hodlají oženit syna s plnou parádou. Nakonec nezbylo než souhlasit, tchyně prohlásila, že jinak by z toho měla smrt. Je to znamenitá citová vyděračka. Okázalá svatba mě znechutila, připadala jsem si jako cvičená opice, kterou cirkusáci ukazují tleskajícímu publiku. Zato Romanovi, mému manželovi, se líbila. Musela stát moře peněz, ale bylo mi řečeno, že to není moje starost. Po svatbě jsme se stěhovali, nějak se mi do toho nechtělo, ale jiná možnost nebyla. Můj návrh, že bychom si koupili byt, Roman smetl ze stolu. Proč bychom to proboha dělali, když mu jeho rodiče ve vile přichystali tři plus jedna, vybavené starožitným nábytkem?

Každodenní kontroly

A teď tu bydlíme desátým rokem, jenomže trápí mě pocit, že jsem ve skutečnosti zestárla ne o deset, ale o dvacet let. Dominantní tchyně kontroluje každý můj pohyb, každou myšlenku, každý krok. Všechno, co udělám, je chyba. Když jsem chodila do práce, tvrdila, že bych toho měla nechat, vždyť přece máme i bez toho peněz dost. Když jsem pak nechodila do práce, nechávala se slyšet, že jsem líná a nic nedělám. Když jsem roky nemohla otěhotnět, mluvila o tom, jaké je to pro ni zklamání. A když jsem před třemi lety porodila, zase bylo všechno špatně: kojila jsem jen krátkou dobu, dítě v noci špatně spalo, dělám jednu výchovnou chybu za druhou. Chodí mě kontrolovat a kritizovat několikrát denně. Můj muž se doma nikdy moc nezdržoval a nikdy se mě nezastal. Teď se tu ukazuje tak zřídka, až si říkám, zda někoho nemá. Jsem šťastná, protože mám krásnou dceru, ale pokud i nadále zůstanu tady v téhle zlaté kleci, bůhví, jak to se mnou dopadne.

Kateřina (35), severní Čechy

Pohled astrologie

Zásadní vztah k majetku a k materiálním hodnotám mívají obvykle Býci, ale zdaleka nejsou jediní. Také další zemská znamení - Pannu a Kozoroha - majetek zajímá zásadním způsobem. Panny jsou sice střídmé a nemají tendenci k velkému hromadění hmotných prosředků, ale jsou výrazně šetřivé a svým postojem k penězům dokážou druhým občas pěkně znepříjemnit život. Kozorozi zase mají sklon k lakomství.

Obě tato znamení si z nejrůznějších důvodů majetku a peněz nedokážou pořádně užít. Může je trápit strach, že o vše přijdou, nebo že musí myslet na zadní kolečka, a tak šetří či hromadí. Býci bývají obvykle jiná třída, jejich sklon k prožívání života jim velí i sklon k okázalému utrácení.

V příběhu Kateřiny je ale ve hře ještě jeden aspekt vztahu k majetku, který je vlastní především Rakům, a to je rodinný majetek. Typické jsou pro ně sbírky starožitností a uměleckých předmětů, kterým někdy dokážou podřídit celý svůj život a nejen svůj.

-jik-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.