Příběhy

14. července 2018 10:00

Martina Čerňanská

Roman (36): Jsem mamánek, ale ne úplně dobrovolně...

Všichni se mně diví, že ve svém věku stále žiji s rodiči, i když bych dávno měl mít svoji rodinu, najít si přítelkyni a začít skutečně žít. Rád bych, ale vidím to bohužel jinak.

Není to proto, že jsem vyžírka, parazit, nebo nepracující lempl. Prostě se někdy životní příběh dost nehezky zamotá. A třeba tak, jak se tomu stalo i v mém případě.

Zatímco moje mladší sestra odešla za přítelem do Prahy a žije si podle svého bez ohledu na to, co se děje doma, já jsem zůstal. Proč? Protože jsem prostě musel, nejsem sobec a neumím odejít od rodiny, když mě akutně potřebuje. To přece dává smysl, nemyslíte? Možná po přečtení následujícího odstavce na mě změníte názor.

Důvod, proč chci žít s mámou

Otec našel svoji lásku na dně flašky. Už když jsem byla malý, tak jsem ho kolikrát načapal, jak do sebe obrací jedno pivo za druhým a víno pije jakoby to byla tehdy moje oblíbená malinová limonáda. Ano, i to mi kolikrát říkal, že pije právě ji.

Nesnášel jsem ho za to, vždycky se pak pohodlně vyvalil na gauči, odporně krkal a jeho alkoholové výpary byly cítit úplně všude. Když ho v takovém stavu našla máti, strašně ji to trápilo. Kolikrát se hádali, ona jej prosila, když už tohle skončí a on ji vždycky říkal, že ji miluje a zkusí to zase od příštího pondělí vydržet bez chlastu. A takto jí to sliboval několik roků za sebou.

My s Adélou jsme věděli, že se to nikdy nezlepší. On to totiž nemyslel vážně, byl to jen prázdný slib, aby ji utišil. Máti byla slabá na to, aby udělala finální rozhodnutí a tak se vždycky spokojila s tím, že vydržel být střízliví třeba tři dny. Déle to prostě nikdy nevydržel. V době, kdy jsem neměl řidičák já a bylo potřeba jet nakoupit, musela to máti tátovi oznámit čtrnáct dní dopředu, aby se na to psychicky připravil. Šílené, že?! Bohužel to dlouhou dobu byla naše realita všedních dní.

Adéla se za fotra neskutečně styděla, měla ho po krk a samozřejmě i matky, protože vlastně trpěla to, co on páchal a nic s tím dělat nechtěla. Asi měla strach a raději dělala, že se neděje vůbec nic. Nikdy si před nikým nestěžovala a myslela si, že okolí je vůči tomu slepé. Jenomže alkoholika člověk prostě pozná. Ségra se už kvůli tomu rozhodla odejít z domu, bylo ji tehdy kolem devatenácti, kdy začala bydlet se svým přítelem v hlavním městě. Máti její odchod šíleně bole, a i když to věděla, tak se odmítla vrátit.

To snad nikdy neskončí?

S každým měsícem se jeho závislost stupňuje, máti trpí a otec se nám čím dál více odcizuje. Vlastně je to jen a jen náš spolubydlící. Nic víc. Všechno zařizuji s máti já, objíždím s ní nákupy, úřady, sama by to prostě nezvládla. Rozvést se s ním nechce, protože co by tomu přece jen řekli ostatní. Onu mu totiž dala svůj slib. A já ji prostě nechci nechat samotnou a tak i nadále zůstávám.

Když jsem nějaké vztahy měl, nikdy to nemělo žádné dlouhé trvání, protože jsem se odmítal sestěhovat ke své milé. Prostě jsem nemohl a ani nechtěl. Nemohu nechat svoji matku ve štychu, když ona už nikoho jiného nemá. Adéla jezdí domů čím dál méně, dá se vlastně říci, že ji nezajímáme. Možná si to jen namlouvám, ale je to těžké takhle žít.

Roman ze Šumavy

Přečtěte si i další příběhy:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.