Jane a Mauře komplikuje vyšetřování zvláštní nemoc. Obličejová slepota!

Další díl premiérové šesté řady seriálu Rizzoli & Isles: Vraždy na pitevně uvidíte ve čtvrtek od 20.15 na Prima love. Vražda v obchodním centru! A doslova uprostřed davu. Toť další případ pro Jane Rizzoli a Mauru Isles. Že bude takové vyšetřování spíš brnkačka? Ale vůbec ne.

Zabíjela chamtivost?

Už sám zločin je tak trochu bizarní. Udál se totiž ve chvílích, kdy se k obchodnímu domu řítil dav kvůli probíhajícím slevám. A pak byla nalezena ubodaná žena. Stalo se jí osudným to, že někomu stála v cestě, nebo vrah či vražedkyně čin naplánovali pečlivě předem?

Svědek, který neusvědčí

To by vyšetřovatelům mohl pomoci zodpovědět jistý Elliot Dutton. Právě tento člověk totiž vraždu viděl. Že je to pomoc jak hrom? Ani ne. Elliot má totiž pro svědectví zásadní problém – trpí prosopagnosií.

Nevidím tě

O co že se jedná? Prosopagnosie neboli takzvaná “obličejová slepota” je neurologická porucha, při níž člověk není schopen rozeznávat lidské obličeje. Prosopagnosie může být získaná – například po úrazech hlavy – i vrozená. A zatímco někteří postižení dovedou například rozeznat a identifikovat, třebaže omezený, počet tváří podle určitých rysů, jiní lidé toho nejsou schopni. A někteří mívají dokonce potíže poznat i vlastní tvář. Nepříjemností je i to, že lidé trpící obličejovou slepotou jsou občas svými známými odsuzováni jako nafoukaní nebo nevšímaví… Neboť při náhodném kontaktu třeba na ulici tvář známého nebo kamaráda prostě a jednoduše nerozeznají.

Slavní se slepotou

Zatímco donedávna se tvrdilo, že lidí s obličejovou slepotou jsou maximálně stovky, výsledky novějších výzkumů předpokládají, že různými stupni obličejové slepoty trpí kolem 2 % populace. Mezi nimi pak i některé známé osobnosti – třeba Brad Pitt, dramatik Tom Stoppard či odbornice na primáty Jane Goodall. A prosopagnosií trpěl třeba i slavný britský neurolog Oliver Sacks.

Další díl seriálu Rizzoli & Isles: Vraždy na pitevně uvidíte ve čtvrtek od 20.15 na Prima love.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.