Jiřina Jirásková v sobě snoubila hraběnku i komediantku
V pondělí 7. ledna zemřela filmová a divadelní herečka Jiřina Jirásková. I tato velká dáma neměla v životě vždy na růžích ustláno. A prožila dvě velké lásky…
Manželské lásky
Hrála stejně dobře lidové postavy jako královny či hraběnky. Na počátku kariéry ve Vinohradském divadle dostávala dokonce chlapecké role. Největší vliv na ni měl její partner Zdeněk Podskalský, s nímž žila 27 let. Předtím byla krátce vdaná za herce Jiřího Pleskota. Po dalším sňatku netoužila, navíc měla pevné pouto se svou maminkou, s níž bydlela a starala se o ni.Se Zdeňkem Podskalským se znali od konce čtyřicátých let, když oba studovali AMU. Jenže Podskalský si přivezl ze studií na Vysoké filmové škole v Moskvě manželku Tamaru a ona se mezitím vdala. Po čase se ovšem rozvedla a jednou šla se Zdeňkem, který v té době už také žil nezávazným životem, jen tak na večeři. Protáhla se až do rána a Jiřina si uvědomila, že se do toho okouzlujícího vousáče zamilovala. „Byla to láska mého života. Mohla bych o něm mluvit několik měsíců a stejně bych mu pořád zůstala strašně moc dlužná,“ napsala ve svých pamětech.
Nesmrtelní Světáci a Fany
Dokázali spolu ohromné věci, například nesmrtelnou komedii Světáci, v níž kromě Jiřiny Jiráskové excelovala i její celoživotní konkurentka - kominda a bravurní spoluhráčka Jiřina Bohdalová a Iva Janžurová. Právě takový humor, jaký předváděly hlavní hrdinky a jejich parťáci Vlastimil Brodský, Jiří Sovák a Jan Libíček v tomto filmu, pěstoval Podskalský s Jiráskovou i v soukromí. Rád říkával, že s kteroukoli jinou ženou by se nudil. Za všechny výroky z filmu Světáci připomeňme, že Jirásková byla autorkou zkomoleniny „Marie Sklodovská Kurie“, Bohdalová zase sestavila výrok „Jak ta Marie Sklodovská Kurie vymlátila z toho jáchymovského smolince rádio v úplně přirozeném stavu“.Z úplně jiného soudku je spolupráce obou Jiřin z roku 1995 na filmu Karla Kachyni Fany, kde si zahrály sestry – slabomyslnou Fany Jiřina Bohdalová a ambiciozní primářku Jiřina Jirásková. Scénárista Jiří Hubač jim role napsal na tělo stejně jako o několik let později Ivo Pelant pro televizní film Povodeň. Točil jej Jiří Strach, který na to vzpomíná: „Pracovat s oběma dámami pro mě byla škola. Učil jsem se od nich. Dokázaly mezi jednotlivými záběry rozesmát celý štáb svým inteligentním i poněkud jízlivým humorem. Pomohly mi vcítit se do myšlení sedmdesátiletých žen, které hrály. Konzultoval jsem s nimi i takové věci jako je správné vykrajování těsta, které ve filmu také ‚má svou roli‘. Dalo by se říci, že film jsem režíroval otázkami.“
Hubená léta si vynahradila
Zatímco po roce 1989 jsme Jiřinu Jiráskovou znali nejen jako úspěšnou herečku, ředitelku Vinohradského divadla a nositelku řady ocenění, za totality si zažila i hubená léta. Po odmítnutí odvolat názor na okupaci Československa „spřátelenými“ vojsky Varšavského patku měla třináct let zákaz točit ve filmu a v televizi. Režisér Podskalský nemohl Jiřinu obsadit ani do roli Ofky v Noci na Karlštejně. Nakonec pro ni sepsal alespoň několik divadelních her, například Ligu proti nevěře či Ženu v trysku století, s nimiž jezdila s partou kamarádů po republice.Ačkoli nikdy neměla nouzi o nápadníky a prožila mj. vztah s Milošem Formanem, Jiřím Valou či Vlastimilem Brodským, zůstala bez potomků. Z příbuzných měla jen sestřenice, které žijí v Chorvatsku. Svůj majetek proto odkázala své přítelkyni Janě z Malenic, kde trávila nejšťastnější chvíle se Zdeňkem Podskalským. Paní Jana se také bude starat o hereččina buldočka Amálku.Jak na Jiřinu Jiráskovou vzpomínají herci z Cest domů? To se dozvíte ZDE. Jiří Adamec, režisér seriálu Cesty domů, s ní prožil jedny z jejich posledních chvil. Jak na ně vzpomíná? To si můžete přečíst TADY.
O posledním rozloučení s Jiřinou Jiráskovou čtěte ZDE.