Kam se poděla Jantarová komnata? Otázka, která nedá hledačům pokladů spát
Vraždu hledače pokladů, která pravděpodobně souvisí s dvěma dalšími vraždami ve 40. letech, řeší Castle s Beckettovou. Hledání ztracených i vybájených pokladů zaměstnává fantazii mnohých nadšenců i v 21. století. Než zjistíte, oč šlo v seriálu, připomeňte si záhadný příběh slavné Jantarové komnaty.
Castle na zabití v úterý ve 20.15 na Prima love ukáže další případ, nad kterým zůstane rozum stát!
Zářící poklad
Více jak 200 let byla v Kateřinském paláci v Carském Selu k vidění úžasná místnost s bohatou výzdobou z jantaru – takzvaná Jantarová komnata. Roku 1716 ji od pruského krále Fridricha Viléma získal Petr Veliký. Na „komnatu“ údajně padlo čtyři a půl tuny jantaru, velmi ji obdivovala například carevna Kateřina Veliká. Komnata údajně působivě zářila a není divu, že byla označována za osmý div světa.
Shořela v Královci?
Zkázu jí však přinesla druhá světová válka a nacisté v Sovětském svazu. V Kateřinském paláci se ubytovali a komnatu za pouhé dva dny rozebrali a odeslali zpátky do Pruska – konkrétně do Královce. Tam byla také spatřena naposledy. Roku 1941 dokonce její část vystavili, později pravděpodobně skončila schovaná ve sklepeních královeckého zámku, který koncem války vyhořel. A v roce 1945 mizí také stopa jantarové komnaty.
Možná je i v Čechách
Někteří tvrdí, že komnata padla za oběť požáru v zámku, jiní zas, že komnata je stále v Královci schovaná v rozsáhlých katakombách propojených se zámeckým podzemím. Podle jiných teorií může být „Jantarová komnata“ pohřbená s vrakem lodi Wilhelm Gustloff. Loď 30. ledna 1945 torpédovala sovětská ponorka a během katastrofy zemřelo na 9000 lidí, převážně válečných uprchlíků. Dodnes leží v Baltském moři v hloubce 45 metrů poblíž polského pobřeží.
Leží v Krušných horách?
Stopy prý vedou i do Čech. Před pár lety se například mluvilo, že by mohla být ve štole poblíž Hory svaté Kateřiny na Ústecku, kde měli nacisté před koncem války narychlo ukrýt záhadné bedny, a do médií se dostala i nedaleká saská vesnice Deutschneudorf. Jiní hledači pokladů se ale zaměřují na baltské pobřeží v Litvě. I přes mnohé pokusy a teorie se však ruská vzácnost dosud neobjevila – zbyly po ní pouze dva kusy. V roce 1997 byla v Brémách objevena florentská mozaika, údajně dědictví po anonymní osobě. Později pak jistá žena z Berlína zaslala komodu, již měla zakoupit v aukci. Oba pozůstatky putovaly z Německa zpátky do Ruska. V současnosti je v Kateřinském paláci k vidění replika Jantarové komnaty vytvořená podle starých fotografií.
Další díl Castla na zabití uvidíte v úterý ve 20.15 na Prima love.
(-nov)