Předcházejte rýmě a chraňte své zdraví!

Není nutno říkat, že abychom nenastydli a nechytli rýmu, musíme se v chladnějším období teple oblékat a dodávat tělu dostatečné množství vitamínů.

Bezesporu nejdůležitějším vitamínem pro správnou imunitu je vitamín C, který můžeme najít ve všech citrusech. Začít tedy den s čerstvě vymačkanou šťávou z pomerančů a citrónů je pro nás určitě správnou volbou. Krom citrusů si můžeme dopřát také pořádnou dávku kysaného zelí, česneku, zázvoru i cibule. Velkou zbraní v boji proti nachlazení a rýmě jsou také bylinky. Čaj z lipového květu, jitrocele, šalvěje a černého bezu vám bude nejen chutnat, ale navíc dodá tělu další potřebné vitamíny.

Nezapomínejte na svůj nos

K největším nepříjemnostem u nachlazení patří bezesporu rýma. Je velmi omezující při spánku a také ve chvíli, kdy si chceme vychutnat dobré jídlo. I proti rýmě však můžeme celoročně bojovat a napomáhat tomu, aby nás nepřepadla. Mnoho lidí netuší, že každodenní péče o nos a jeho hygiena je pro nás stejně důležitá, jako například pravidelné čištění zubů.

A proč bychom měli o nos pravidelně pečovat? Především proto, že jedině on dokáže plnit nepostradatelnou funkci, a sice posílat do plic vzduch, který má vhodnou teplotu a vlhkost. Zároveň vdechovaný vzduch zbavuje nečistot a díky tomu chrání plíce před nejrůznějšími škodlivými vlivy. Každodenní hygienou nosu tedy chráníte celé dýchací ústrojí. K pravidelné péči je vhodná mořská voda ve spreji – nos opláchne, dodá jí všechny prospěšné látky, které přirozeně obsahuje, a nos také zvlhčuje. To velmi oceníme teď v zimě, kdy je vzduch kolem nás díky topení a mrazu příliš suchý. Vzpomeňte si na dovolenou, jak krásně se vám dýchalo u moře!

Jak o nos pečovat?

V první řadě si stanovte čas, kdy se budete hygieně moci pravidelně věnovat. Můžete třeba večer po koupeli, kdy bude nos pomocí páry dostatečně uvolněný, nebo ráno i večer hned po čištění zubů. Důležitá je pravidelnost. Vysmrkejte se z každé nosní dírky zvlášť, a to tak, že vždy jednu ucpete a druhou důkladně smrkáte. Poté do každé nosní dírky stříkněte mořskou vodou (třeba Stérimar) a vysmrkejte se, nebo s kapesníčkem pod nosem počkejte, až všechno vyteče. Proceduru je vhodné provádět v koupelně nad umyvadlem. Zbavíte tak nos nečistot i prachu, zvlhčíte jej a dodáte potřebné minerály. Hygiena nosu se doporučuje provádět 2 až 6krát denně. Výsledkem je čistý nos.

Pravidelná péče o nos se týká i nejmenších dětí. Tím, že ještě neumějí smrkat, je pro ně opláchnutí mořskou vodou výborný způsob, jak nos očistit a zvlhčit. Zkuste třeba mořskou vodu Stérimar Bébé, je pro děti už od narození a díky speciální trysce je její podání pro malé nosánky maximálně bezpečné. Neštípe ani nepálí, navíc šetrně čistí dětský nosík při rýmě, zvlhčuje, obnovuje porušenou sliznici a posiluje její obranyschopnost.

Začněte se starat o svůj nos pečlivě, stejně, jako o své zuby. Lepší pocit při každém nádechu a větší odolnost nosu vůči vnějším vlivům na sebe nenechají dlouho čekat.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.