Premiérové Prostřeno! startuje už 2. září

Po prázdninové přestávce se rozjíždí další premiérový cyklus oblíbené kulinářsko-hostitelské show Prostřeno! Je to jubilejní, již desátý ročník pořadu, který diváky stále baví a zajímá.

Nejde jen o krásných šedesát tisíc korun výhry a možnost získání dalších deseti tisíc korun, ale i o pohled do taktiky a duší soutěžících, o vhled do našich domácností a třeba i o dobré tipy a triky při vaření, které mohou inspirovat ostatní. A třeba se k vlastní zkušenosti s natáčením rozhoupají i ti, kteří před obrazovkou zatím jen kritizují, ale ještě nesebrali odvahu si to jít zkusit na vlastní kůži.

Podívejte se na exkluzivní upoutávku:

S novým školním rokem začínáme v Moravskoslezském kraji, kde se utkají tři ženy a dva muži. Podzimní sezonu zahájí pestrá parta, některé věci ale mají společné. Tak třeba tři z účastníků pracují v sociálních službách, oba pánové holdují sportu, dvě ženy po sobě uvaří stejný hlavní chod, takže bude možnost srovnání. Vývaru se tento týden nedočkáme, zato hosté ochutnají polévku kaštanovou nebo třeba pivní. Občas to mezi účastníky zajiskří a občas se na jídlo čeká. A úkol týdne tentokrát nikdo neuhodne… Sledujte Prostřeno! od pondělí do pátku a opět nezapomeňte hlasovat! Vždyť deset tisíc může vyhrát nejen váš favorit, ale můžete to být také vy!

Pondělí: Mladá babička Jana (40) pracuje v domově důchodců a ve volném čase moc ráda peče

První hostitelka začala s dětmi brzy, a tak se stala babičkou ve věku, kdy by mohla být ještě klidně maminkou. Paní Jana se ráda věnuje své malé vnučce, se kterou chodí na procházky ještě se svým pejskem, jinak ale už řadu let pracuje jako ošetřovatelka seniorů v domově důchodců. Jana je plná energie, během přípravy své soutěžní večeře vaří tak trochu páté přes deváté, příliš si to neulehčila a nevšední úkol týdne do svého menu zařadí hned v úvodu večera, i když by vlastně díky dezertu s tématem jubilea mohla mít splněno.

Její pondělní menu je docela syté, takže jestli to hosté vše spořádají, bude to známka, že jim chutná. A to se i stane a pochvaly mají vzestupnou tendenci… U Jany platí, že to nejlepší přijde na konec. První amatérská kuchařka se nijak neostýchá používat bujonové kostky, polévkové koření přidá dokonce i do hlavního chodu, což jsou hovězí líčka na víně se šťouchanými brambory s cibulkou, dokonce je přesvědčená, že bez podobného koření nemá jídlo ten správný říz. Po předkrmovém těstovinovém salátu hosté ochutnají, někteří poprvé v životě, dýňovou polévku. I líčka jsou pro někoho premiérou a po zdobení perníčků, což je pondělní zábava, se všichni rozplývají nad dortem s motivem Prostřeno! Ten přinese Jana na stůl celý, aby se návštěva mohla pokochat jejím cukrářským uměním. Hostitelka může být spokojená, že svoji nervozitu nakonec zkrotila, soupeře pohostila, nic nezkazila, vše stihla a nedošly jí ani příbory, protože těch má ve své kuchyni pro jistotu hned dvě sady.

Úterý: Paní Karla (47) dělá ve skladu a po rozvodu žije se ženou

Hosté jsou překvapeni, když sídlištěm projdou ke dvojdomku, kde žije druhá hostitelka. Na zvonku sousedí dvě ženská jména, proto příchozí usoudí, že Karla žije buď s maminkou, nebo dcerou. Jenže černovlasá hostitelka umí překvapit nejen svým bydlením. Poté, co vychovala dva syny a rozvedla se, žije se ženou. A věcně působící Karly, které to není úplně příjemné, se na to kolegové zvědavě vyptávají. Hosté jsou ale u Karly především kvůli jídlu, a protože si po včerejšku myslí, že zadáním úkolu týdne jsou brambory, hostitelka je opět překvapí: chlebíčky s česnekovou pomazánkou! Tak jak to s tím úkolem týdne je?

Ale i Karla je překvapená. Zaskočí ji, když v láhvi, o které si myslí, že obsahuje bílé víno, najde doma jen vodu. Pak už ale vše běží jako na drátkách, přestože včera Karlu zrovna nepotěšilo, když na Janině menu objevila hovězí líčka dost podobná jejímu hlavnímu chodu. Karla ale jako přílohu podává bramborovou kaši. Hostům to ani nevadí, mají možnost srovnání a na opáčko s líčky a omáčkou se těší. Čí líčka budou chutnější? Předchází jim vrstvený lahůdkový salát, polévka je opět krémová, tentokrát to bude hostitelčina oblíbená cibulačka. Vaří ji prý teprve tři roky, ale o to častěji, už se ji naučila připravovat ke své spokojenosti a dotáhla krém téměř k dokonalosti. Bude to tak chutnat i soupeřům? A Janu, která ráda peče dorty, zajímá, jaký bude poslední kakaový dortík. Karlina sladká tečka nikoho nezklame, stejně jako originální zábava, odezírání ze rtů.

Středa: Petr (50) zaujme svým příběhem, zábavou s mečem i místem, kam své hosty pozve

I první muž a nejstarší hostitel své hosty překvapí. Také Petr pracuje v sociální sféře, ale spíš s handicapovanými dětmi a mládeží než se seniory. A protože žije po rozvodu v nájmu a v bytě nesmí natáčet, pozve soupeře do centra Čmeláček, kde působí jako fundraiser (shání pro zařízení peníze). Místa ve stacionáři je dost a dost, soupeři usednou kolem stolu v prostorné klubovně vybavené kuchyní a následně se pobaví v tamní herně. Petr má za sebou vážné zranění, ze kterého jej dostal sport, jak uvádí, proto bude zábava akční a souvisí s jeho zálibou ve starých bojových uměních.

Když třetí hostitel „bojuje“ v kuchyni, dost spoléhá na vlastní suroviny. Součástí úkolu týdne a předkrmu je jeho vlastní domácí šunka, domácí jsou i houstičky, které se Petrovi opravdu povedou. Někteří hosté jsou uprostřed týdne nadšení, protože Petr je pozorný hostitel, ale třeba Jana, která se v pondělí zdála celkem v pohodě, není spokojená skoro s ničím a Petra podezírá, že hlavně hraje na city. Italská polévka, což je už třetí krémová polévka týdne, se jí zdá málo barevná, prostě jí připadá jen jako rozvařený rajský protlak, ale třeba Blance chutná. A s hlavním chodem je to podobné – krkovička se sýrovou omáčkou se jen rozpadá, fazolky servírované jako snopy převázané slaninou většině chutnají. Jana je ale zklamaná, a vůbec není spokojená. A to platí i pro zábavu s mečem, kterou si zase pro změnu užije nejmladší Jakub. Sám hostitel je ale nakonec zklamaný ze své čokoládové pěny, kterou zapomene v mrazáku a nechá ji příliš zmrznout, místo aby ji vychladil jen tak akorát.

Čtvrtek: Svobodný konstruktér Jakub (28) cvičí jógu, stihne spoustu dalších koníčků a v kuchyni zaválí

Nejmladší hostitel vystudoval vysokou školu a po rozchodu s partnerkou bydlí sám, ale má tolik zájmů, že by mu na nějaký vztah snad ani nezbyl čas. A vaření patří také k Jakubovým koníčkům, protože v kulinářství se vyzná a jako sportovec také dbá na správné stravování. Ale žádná vegetariánská kuchyně se u jogína Kuby podávat nebude, jeho menu je zajímavé, nevšední i pracné. Co by snad mohli Jakubovi jeho soupeři vytknout, tak to je chvíle čekání. Čekalo se už i včera u Petra, ve čtvrtek kvůli příloze z brambor a batátů chvíli mešká hlavní chod – svíčková Wellington, kam kuchař originálně přidá medvědí česnek. Svíčková není z hovězího, ale z vepřové panenky, k tomu ještě bude kromě již zmíněného pyré i zelenina na másle a bernská omáčka.

Trend, který ve středu začal Petr, Jakub ještě umocní. I on připraví hodně věcí z domácích surovin, na úkol týdne podává dokonce domácí sýr s domácím pita chlebem. Všichni jsou zvědaví na chuť velké neznámé – kaštanové polévky. Bohužel jde ale o nejslabší chod Kubovy jinak výborné večeře. Polévka nevýrazné chuti se sušenými hřiby od babičky je hustá jako omáčka. Napraví to sladká tečka? Konec sladký, všechno sladké? Jakub se odvážně pustí do čokoládového suflé, které lahodí oku, a kde nechybí jako kyselejší kontrast zmrzlina s lesním ovocem. A protože dalším hostitelovým hobby je hudba, bude muzicírování na různé nástroje součástí zábavy u Jakuba, kde se hosté cítí báječně.

Pátek: Zatímco Blanka (31) maká na posledních přípravách, Jana si provokativně zajde pro kus pizzy. Chce hostitelku namíchnout, že očekává hlad?

Do klidného prostředí Ostravy-Zábřehu návštěvu pozve poslední hostitelka, Blanka. Pifku na ni má hlavně Jana, která si ještě před večeří zajde pro porci pizzy. Ostatním se to zdá už trochu moc, třeba i Karla si myslí, že Blanka „všude byla, všechno zná“. Blanka s Janou, které obě pracují se seniory, si lidsky bohužel nesednou, jedna druhou podezírá z taktizování. Byt vdané Blanky, kde žije s manželem a synem, se soupeřům líbí, poslední menu ale už o poznání méně.

Janě připadá sekaná na hlavní chod až příliš obyčejná. U sekané jde hlavně o chuť, Blanka se však soustředila spíš na formu – a to doslova. Pečeni podává v bábovkové formě, plněnou vejci a uzenkami. Chuť je prý nevýrazná a Blanka se vymlouvá na to, že je zvyklá vařit hlavně pro syna. Přílohou bude opět pyré, tentokrát s celerem, a i v pátek kuchařku kaše zdrží. Poslední polévka nebude opět vývar, ale dost ojedinělá pivní polévka, kam Blanka přidá také syrečky. Zabrat jí dá předkrm – slané muffiny s domácím pečivem, které se Blance, přestože se dušuje, že peče houstičky často, nepovede. Na muffiny se šunkou, sýrem a vejcem nemůže najít formu, což ji též zdrží.

Hostitelka cítí, že spolustolovníci jí nejsou příznivě nakloněni, už tak je nervózní z časového skluzu a samozřejmě i z toho, že hostům nijak zvlášť nechutná. Ani tvarohové tiramisu, kde není ani kapka alkoholu, dojem z poslední večeře nenapraví. Večer vyvrcholí během páteční „chvíle pravdy“, kdy se probírají přidělené body a Jana se střetne s Petrem, který si myslí, že je to hlavně soutěž o vaření, a ne o oblékání nebo o bydlení.

Jak skončí celý moravskoslezský týden? Kdo to na Ostravsku vyhraje? Zvítězí dobré jídlo, nebo taktika? Dívejte se!

Dívejte se od pondělí do pátku od 17.50 na Primě a hlasujte. SLEDUJTE PROSTŘENO ONLINE

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.