Prostřeno! ovládne závist

Středočeské Prostřeno! svede na pět dnů dohromady tři ženy a dva muže, kteří týden zahájí.

Místy to vypadá jako tři dračice kontra decentní glosátor Václav a nesmělý nemluva Pavel. Právnička Sandra, které patří poměrně konfrontační finále, má první i poslední slovo, je suverénní a hosty lustruje, aby řeč nestála, protože kdyby to bylo na Pavlovi, tak to bude skoro němé Prostřeno! Nakonec ale v pátek o vaření až tak nepůjde, nemalou roli sehraje i závist a taktika, jak už to tak občas bývá, když někdo vyčnívá z davu.

Středočeská meníčka kombinují polévkové krémy a vývary, stereotypně opakují šťouchané brambory, spíš průměrné kuchařské výkony vylepšují vydařené sladké tečky. Úkol týdne je stručný – taštičky. Zatím ještě tápající hostitelé se domnívali, že zadání zní listové těsto, ale Romana, která ve čtvrtek úkol pojala velmi svérázně a vtipně a pobavila ty, co už mají odvařeno a vědí, zmátla Sandru, na kterou rulička v pátek teprve čeká. Podíváme se do bytů i jednoho zajímavého a pěkného domu se zahradou, kde se ve skleníku odehraje poslední zábava. Kdo a proč ji bude bojkotovat? A kdo se už nechce určitě potkat? A proč Petra skoro nic nejí? Sledujte další premiérové Prostřeno! a hlasujte. Vždyť deset tisíc korun může vyhrát nejen vás favorit, ale také vy!

Pondělí: Václav (29) se oklepává z životního zklamání a baví se svými koníčky, kam krom hudby patří i vaření

Operátor zákaznického centra Vašek sdílí své moderní, ale skromné bydlení ve Slaném se spolubydlícím v domě, jehož zahrada není v dobrém stavu. Václav momentálně neprožívá nejšťastnější období, je po rozchodu s partnerkou, účast v pořadu bere jako rozptýlení. První hostitel návštěvu přivítá na zápraží a na přípitek podává domácí vaječňák. Vařit začal spíš z praktických důvodů, aby ušetřil a rozšířil si jídelníček. Pak ho to ale chytlo a hostům nabídne celkem zajímavé menu. Přípravě chodů, kde mu soupeři v kuchyni dýchají na záda a koukají pod ruce, věnuje péči. Hostitel se nevykašle ani na úkol týdne, takže se během přípravy večeře trochu ztrácí, ale naštěstí jen trochu… Pondělní menu je celkem vydatné, bude hostům také chutnat?

Na předkrm jsou „pečená rajčata plněná kuskusem, bylinkami a sýrem pecorino“. Bohužel se musí obejít bez italské přísady, protože ovčí sýr prý hostitel nesehnal. Až na poslední chvíli si vzpomene, že do jídla patří ještě kurkuma a šafrán. Bez bylinek určitě nebude „bylinkové kuře s česnekovými mačkanými bramborami a omáčkou z červeného vína“, Vašek umíchá bylinkové máslo a napěchuje ho pod kůži kuřecích stehen. Zapékací mísu ještě obloží lahůdkovými cibulkami a nakonec stehna dopeče rovnou na roštu tak, aby byla pěkně křupavá, ale zároveň zůstala šťavnatá. Kulajda se sušenými houbami je pro někoho málo bílá a zastřená vejce hostitele trochu potrápí. Ale výsledek je chutný… Nebude hostům vadit, že si budou muset dezert dodělat sami? Kdo si zahází se svou palačinkou? To je totiž součást zábavy… Během večera se dozvíme, že Petra nepozře rajčata, nejí houby ani borůvky. Prostě není a nebude to peříčko, stejně jako rozmluvit zamlklého Pavla.

Úterý: Nemluvný mladý otec Pavel (22) obsluhuje čerpací stanici a do soutěže ho přihlásil jeho šéf

Druhý hostitel Pavel má s přítelkyní již skoro ročního syna. Rodinka bydlí v patře rodinného domu, přízemí obývají rodiče, kteří prý mladým hodně pomáhají. Pavel, který si dnes bude muset své vaření odprezentovat a pohostit soupeře, to nebude mít lehké. Je nesmělý a ke svému vaření je i dost sebekritický, a přestože má krédo „věřit si“, sám si moc nevěří. Doma v kuchyni zatím spíš jen tak experimentoval. Všechno je to taková Pavlova velká premiéra, a tak není divu, že se mu při krájení zeleniny do kuřecího vývaru třesou ruce. Drůbeží maso úternímu menu kraluje, je též součástí předkrmového zeleninového salátu i hlavního chodu, což je roláda z krůtích prsou plněná mletým masem a slaninou. Obrovský flák masa ještě plněný další masem? To se někomu zdá divné a zbytečné, jenže Pavlovi to takhle chutná a pepřem ani grilovacím kořením nešetří. O příloze menu nic neříká, ale budou to – světe div se – oblíbené šťouchačky.

Se sladkou tečkou by Pavlovi mohl pomoci přístroj, protože plánuje vafle s ovocem a šlehačkou. Jenže Pavel dal do těsta na vafle místo hladké mouky hrubou. Jak tohle dopadne? Konec dobrý, všechno dobré? Zeleninu a opečené kuřecí maso v prvním chodu spojí majolka a tatarka, obojí koupené. „Proč vývar nevypadá jako ten od maminky?“ diví se Pavel. Asi zapomněl sbírat pěnu a doufá, že druhý chod bude aspoň chutnat jako ten maminčin. Zavařené moučné noky jsou trochu tuhé a polévka se soupeřům i hostiteli zdá nedochucená. Hlavní chod dopadl docela dobře: maso je měkké, chutné, bohužel i sušší a není k němu žádná šťáva nebo omáčka. Na zábavu si hostitel připravil šipky, a když je večírek u konce, spadne Pavlovi ze srdce velký kámen – jeho večeře nebyla nakonec žádný propadák a vafle slavily úspěch, přestože se šlehačka poněkud zdrcla.

Středa: Pradlenka Petra (35) podává velké porce, sama nejí spoustu věcí a hosté se u jejího stolu cítí hodně nepohodlně

Třetí hostitelka a první z vařících žen má za sebou už celkem bohatý život. Má dvě děti, pejsky, křečka, kočičku a všichni se do bytu vejdou, ale hosté se u Petry komfortně cítit nebudou, což je asi největší kámen úrazu večírku uprostřed středočeského týdne. Soupeři poposedávají a křiví se na sedačce, stoluje se jim nepohodlně, Vašek dokonce touží, aby se už mohl odkulit od stolu. Doslova. Petra totiž hostům přeje a servíruje bohaté porce, o to víc se pak cítí těžce. Václav je zklamaný z předkrmu, ten jediný asi skutečně doufal, že v úvodu večeře dostane opravdové šneky, a těšil se na to. Pro ostatní jsou to naštěstí jen šneci z lískového těsta, ty, co často peče prý i Sandra jako pohoštění na letní grilovačku.

Další dva chody připadají soupeřům příliš sladké. Do brokolicového krému přidala hostitelka i mrkev a kopec šlehačky, sladká je i tzv. cibulová marmeláda, která je přílohou k jarnímu steaku z krkovičky se šťouchaným bramborem. Máme tu zkrátka opět bramborový týden. Proč je krkovička jarní? Přes noc si pospala v bylinkové marinádě. Zábava, kterou vymyslela hostitelčina dcera, je ale natolik vtipná, že by si soupeři dali navzdory nepohodlí klidně ještě jedno kolo ústní hry. Následně pak musejí zdolat obří porci nazdobeného nepečeného krémového dezertu Pařížský sen. „Proč pařížský?“ diví se Vašek, kterému dort spíš připomíná tiramisu se spoustou alkoholu. Protože v případě vítězství by maminka vzala svoji dceru do Paříže, čímž by teenagerce splnila její velký sen. Jenže vyjde to? Už nejen ze Sandry, ale i z Václava se klube kritický strávník.

Čtvrtek: Trojnásobná maminka Romana (34) pobaví a překvapí originálním pojetím úkolu týdne. Na Romaniny taštičky soupeři nezapomenou

Do Romany, která se nikdy nevdala, by málokdo řekl, že je matkou tří dětí. S tím nejmenším je na mateřské dovolené. Vyučená prodavačka má ráda cestování a někdo od ní možná čeká cizí menu, nebo naopak by si soupeři rádi dali třeba takovou kachničku, hlavně ale už konečně něco bez brambor!. Ovšem nedočkají se… Čtvrtá hostitelka má menu docela pracné, trošku nestíhá a na začátku večeře je tak nervózní, že skoro zapomene na přípitek. Na rozdíl od Pavla Romana miluje hermelín, který bude součástí jejího předkrmu. Sýr zapeče s hruškou, Petra se diví hrušce a Romana se podivuje, co to ta Petra zase má. Jako polévku si zvolila vývar, takže bude možnost srovnání s Pavlovou polévkou, kamenem úrazu jsou opět knedlíčky, tentokrát játrové. Zprvu řídké, tak do nich Romana přidávala mouku, až jsou ve výsledku skoro nepoživatelné a je kumšt zavářku rozkrojit bez nože.

Romana má ráda španělské ptáčky a udělá jakousi obdobu – vepřové závitky se žampiony a vejci, k tomu opět šťouchané brambory s jarní cibulkou. Na ty už počtvrté skoro nikdo nemá chuť a Václav se opět obává, že závitky z „pořádně vyklepané vepřové pečeně“ budou suché. A podle něj to tak přesně i dopadlo, i když ne každý hodnotí hlavní chod tak přísně. Petra dostane závitek bez žampionů, Sandru u Romany osloví kreativní zábava jako z předškolního zařízení, pánové ze zdobení hrníčků ale už tak nadšení nejsou. Co se však Romaně povede, to je poslední chod – sněhové dortíky Pavlova. A nejen Václav ocení hostitelčin vtipný přístup k úkolu týdne. Zato „Romaniny taštičky“ úplně zamotají hlavu Sandře, která už zase neví, co je vlastně úkolem týdne. A to si byla listovým těstem tak jistá…

Pátek: Právnička Sandra (31) je šikovná, pracovitá, jezdí na motorce a umí vařit. Taky má hezký dům – a to se neodpouští…

Poslední hostitelka by mohla být silná soupeřka; nestydí se, je sebevědomá a hlavně – její menu se liší! Obsahuje právě onu vysněnou kachničku, dokonce s červeným zelím a karlovarským knedlíkem. Vdaná a zatím bezdětná vystudovaná právnička pracuje jako asistentka soudce a s mužem žijí spokojeně v Oseku u Berouna v hezkém domě ve vintage stylu. Na zahradě mají takovou malou zoo s papoušky, skleníkem a pergolou. Sandru do pořadu přihlásil manžel, který předpokládá, že jeho žena se ve světě neztratí. Sledovat Sandru při vaření mu dává za pravdu, někdy míchá obouruč, jde jí to opravdu pěkně od ruky, radost pohledět.

Jenže holky to vidí jinak, myslí si, že se Sandra povyšuje. Když přijde na stůl lákavá paštika s domácím pečivem, Petra se v tom jen tak porýpá, ani dobrý mrkvový krém s vývarem jí moc nechutná. Vašek si myslí, že „Petra je člověk, který bude hledat chyby i na jídle šéfkuchaře s michelinskou hvězdou“. A směje se tomu nejen on, ale už i Romana. Je nakonec ta největší hráčka Petra? Ve finále půjde hodně o taktiku, ale též o závist, protože Sandřino bydlení i vaření je na úrovni.

Kluci si to užijí při šmejdění v garáži, Pavel se dokonce rozpovídá při pohledu na motorky obou manželů. To holky se proti Sandře zase spojí, Romaně se zdá, že Vašek je z „dokonalé“ Sandry úplně paf. Tak nějak si po celkem pohodovém týdnu začali vadit skoro všichni. A přitom poslední večeře je chutná, oko si též se všemi těmi krutonky, bylinkami a zelenými natěmi přijde na své, kachnička se jen rozsýpá. Václav si libuje, že maso je konečně šťavnaté, podle Petry se ale před hostitelkou předvádí. Prostě jak finále graduje a poslední domácí medovník s kávičkou je jak od profesionálů, úměrně tomu přituhuje… V zahradním skleníku si hosté mohou v rámci zábavy zasadit od Sandry kytičku. Holkám chvíli trvá, než se k tomu rozhoupají, a Vašek je už snad nechce ani nikdy vidět.

Jak dopadne závěrečné bodování ve středních Čechách? Zvítězí dobré jídlo, závist, nebo taktika? Dívejte se a hlasujte!

Dívejte se od pondělí do pátku od 17.50 na Primě a hlasujte. SLEDUJTE PROSTŘENO ONLINE

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.