Prostřeno!: Žije u nás nejdéle, ale česky umí nejméně

Nejstarší hostitel Poul (67) zaujme povedenou ukázkou své dánské kuchyně, která přitom není nijak vyhlášená, pohostinností a domovem v „hygge“ stylu

Podnikatel a dnes už důchodce Poul žije u nás nejdéle, ale česky umí nejméně. Poul tady našel svou životní lásku a nový život. „To je moje vina,“ říká jeho druhá žena, „protože na něj mluvím přes dvacet let anglicky.“ Poul hosty pozve do jejich útulné dřevostavby, kde má i svoji pracovnu a mixážní pult, protože jeho velkým koníčkem je hudba a DJ, a pochlubí se, že jeden z jeho synů vyhrál Grammy.

Paul mluví o svém úspěšném synovi:

Také je vidět, že rád vaří nebo vaří spolu s partnerkou. Dozvíme se, že Dánové jsou předními exportéry slaniny a vepřového, kromě toho milují omáčky, ty prý musejí mít i k řízkům. A na omáčku nezapomene samozřejmě ani Poul, který si myslí, že Dánové a Češi si jsou v něčem podobní. I ta jeho kuchyně je té naší zatím nejbližší, s úkolem týdne se hostitel vyrovná elegantně a bezbolestně – podává se obložená mísa.

Poslechněte si historku o Paulově prvním českém jídle:

Hodně surovin má Poul z Dánska, kam ročně několikrát jezdí za svou původní rodinou. Na úvod je kuřecí salát s madeirským chlebem, což je trouchu zvláštní, protože příloha patří do portugalské kuchyně, hostitel ji má ale rád. Následuje chřestová polévka z naloženého chřestu, který byl už i v salátu. Poul se nebojí kombinovat sladké i slané chutě, což se projeví v hlavním chodu – vepřové pečeni z kýty s červeným zelím, vařenými a karamelovými brambory s hnědou omáčkou.

Podívejte se, jak Paul připravuje brambory s karamelem:

Možná nejslabší je typický vánoční dezert z rýže a višní a tak trochu vánoční bude i legrační zábava s dárečky.

Dívejte se na Prostřeno! každý všední den od 17.50 a hlasujte!

SLEDUJTE PROSTŘENO ONLINE

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.