Speciální týden Prostřeno! s cizinci z celého světa je tu
U prostřeného stolu se sice sejdou samí muži, ale z různých koutů světa.
REPRÍZA Mezi u nás usazenými cizinci nebude ani jeden Čech, český bude jen úkol týdne. Pánové mají připravit nějaké své oblíbené české jídlo. Jak se s tím popasují? Na kachničku a zelíčko se šesti nebo gulášek jim asi čas nezbyde… Především ale připraví něco ze své domovské kuchyně.
Speciální týden s cizinci žijícími v České republice, konkrétně v Praze a středních Čechách, nabídne exotické chutě, příběhy s vůní dálek i intenzivní kurz češtiny. Snad se neztratíme v překladu, a kdyby ano, pomohou české partnerky… U prostřeného stolu se sejde Mexičan, Ind, Dán, Bulhar a jeden mladík z Hondurasu, který celý týden zahájí. Jak si parta pěti chlapů sedne dohromady? A jak se bude dorozumívat? Rukama, nohama, nebo se zapojí i lámaná čeština? Najdou společnou řeč?
Pondělí: Softwarový analytik a vývojář Leonardo z Hondurasu (30) uvaří hlavně španělskou a Tex-Mex kuchyni
Sympatický Leonardo působí mile. Do České republiky přijel kvůli práci a už zůstal. A nyní má k tomu zůstat o důvod víc, jeho manželka Světlana je totiž těhotná. Protože má první hostitel silný vztah ke Španělsku, kde dlouho žil a kde má část rodiny, je zvyklý na tamní kuchyni, kterou rád kombinuje se středoamerickou, jakou zná ze své vlasti, z Hondurasu. Ne každý ale bude z jeho vaření nadšený. Tortilla de patatas, španělská omeleta s bramborami, se moc nezdá Estebanovi z Mexika, podle kterého je tortilla prostě něco jiného. Jinak si jsou ale pánové nejblíže, už kvůli mateřskému jazyku, který je spojuje, kdyby ta těžká čeština prostě selhala.
Po předkrmu následuje studená polévka, takové chudší gazpacho, jenže na tu asi není vhodné roční období, a tak vychlazená tomatová polévka většinu hostů nenadchne. A na Bulhara Dimitara je navíc moc kyselá... Fajitas neboli smažené „proužky či pásky“ (masa) patří ke klasice kuchyně v Tex-Mex stylu. A jako sladká tečka je jednoduché brownies se šlehačkou, dezert obsahuje také med. Pro pány pondělkem začíná takový intenzivní kurz češtiny, která jim dá docela zabrat, během prvního večírku hlavně při zábavě. Jak si Leonardo poradí se svým oblíbeným českým jídlem? Kvůli nedostatku času se nepustí do milovaného guláše, ale vrhne se na chlebíčky s česnekovou pomazánkou. A hostitel úkol týdne všem bezelstně prozradí už v pondělí…
Úterý: Velký pes v malém bytě, kde je páníčkem mexický barman Esteban (41). Hostitel pobaví a připraví pikantní menu s kaktusem.
Druhý hostitel je vystudovaný zvukař, ale živí se v baru, kde míchá dobrou margaritu. I tu dá svým hostům ochutnat, to už ale jeho zábavný večírek s originální hudební produkcí vrcholí. Esteban občas míchá i muziku, kterou má moc rád a které rozumí. Je sebevědomý a tréma ho nijak nesvazuje, i když soupeře pozve do hodně stísněného prostoru, hlavu si z toho nedělá. Do pořadu ho přihlásila přítelkyně, ale během vaření bude hostitelovi pomáhat s češtinou i přípravou večeře kamarád Patrik.
Zajímavostí mexického jídelníčku je naložený kaktus se sýrem, opuncie má prý zvláštně intenzivní chuť; k předkrmu nechybějí samozřejmě ani lupínky nachos. Polévka je teplá, na druhé sousto prý až pěkně „hot“, pro někoho kromě pálivosti obsahuje i moc mléka. Hlavní „tacos carne“ jsou kukuřičné tortilly s masovou směsí, zde z hovězího. Hostitel ale myslí i na hinduistu Vikase a připraví mu vegetariánskou variantu, opět s kaktusem. Co se skrývá za sladkou tečkou „Fresas con crema“? Jsou to nám všem dobře známé jahody se smetanou, zde zakysanou, s cukrem a skořicí. Jednoduchý, ale snad na celém světě oblíbený dezert nesmí prý chybět ani na žádné oslavě v Mexiku. Nejlepší je ale zábava, která hosty sblíží: pánové dostanou do rukou netradiční hudební nástroje a vytvoří s kytaristou Estebanem nadějný band... A jako specialita české kuchyně opět poslouží oblíbené chlebíčky, tentokrát obložené.
Středa: O autentické kouzlo indického večírku třetího hostitele Vikase (29) se hodně zaslouží i jeho česká přítelkyně Johana
Vystudovaný bakalář umění, prodavač bot a občas i bollywoodský herec Vikas, u nás také našel lásku a jeho přítelkyně se kvůli němu dokonce stala hinduistkou. Pomáhá svému partnerovi, kterého si chce brzy vzít na velké indické svatbě, s přípravou večeře i s češtinou. Hosty přivítá oblečená v tradičním sárí a všem rozdá i tečky na čelo. Nebude pro někoho té exotiky až moc? Kuchyně bude pochopitelně indická, bez hovězího masa, maso ale chybět nebude. Bude hned v předkrmu – smaženém kuřeti v cizrnovém těstíčku. Dálovou čočkovou polévku by si ale klidně mohl dát i vegan. Jak si na ní hosté pochutnají?
K jídlu má už od pondělí připomínky Bulhar Dimitar, kterému se zdá zatím všechno příliš pálivé – a středa nebude rozhodně výjimkou. V hlavním chodu je kuře a hodně másla, jak už napovídá název pokrmu „máslové kuře“, k němuž se hodí tradiční přílohy – indický chléb chapati, placka s neutrální chutí, občas sloužící i jako příbor, a rýže. Viaksův dezert bude zdravý, sladký a mrkvový „pudink“, na ten nastrouhala Johana mrkve až až, k tomu ještě přijde sladká chalva. A hosty ještě čeká jedna sladkost, úkol týdne, česká specialita krupičná kaše, hostitelova premiéra. Nepřipálí se? Neuteče? Zábava je oproti včerejšku pro hosty klidná až moc, po úvodní lekci hinduismu přijde ještě trochu meditace a lekce jógy.
Čtvrtek: Nejstarší hostitel Poul (67) zaujme povedenou ukázkou své dánské kuchyně, která přitom není nijak vyhlášená, pohostinností a domovem v „hygge“ stylu
Podnikatel a dnes už důchodce Poul žije u nás nejdéle, ale česky umí nejméně. Poul tady našel svou životní lásku a nový život. „To je moje vina,“ říká jeho druhá žena, „protože na něj mluvím přes dvacet let anglicky.“ Poul hosty pozve do jejich útulné dřevostavby, kde má i svoji pracovnu a mixážní pult, protože jeho velkým koníčkem je hudba a DJ, a pochlubí se, že jeden z jeho synů vyhrál Grammy. Také je vidět, že rád vaří nebo vaří spolu s partnerkou. Dozvíme se, že Dánové jsou předními exportéry slaniny a vepřového, kromě toho milují omáčky, ty prý musejí mít i k řízkům. A na omáčku nezapomene samozřejmě ani Poul, který si myslí, že Dánové a Češi si jsou v něčem podobní. I ta jeho kuchyně je té naší zatím nejbližší, s úkolem týdne se hostitel vyrovná elegantně a bezbolestně – podává se obložená mísa.
Hodně surovin má Poul z Dánska, kam ročně několikrát jezdí za svou původní rodinou. Na úvod je kuřecí salát madeirským chlebem, což je trouchu zvláštní, protože příloha patří do portugalské kuchyně, hostitel ji má ale rád. Následuje chřestová polévka z naloženého chřestu, který byl už i v salátu. Poul se nebojí kombinovat sladké i slané chutě, což se projeví v hlavním chodu – vepřové pečeni z kýty s červeným zelím, vařenými a karamelovými brambory s hnědou omáčkou. Možná nejslabší je typický vánoční dezert z rýže a višní, a tak trochu vánoční bude i legrační zábava s dárečky.
Pátek: Bulhar Dimitar (38) mluvil zatím nejméně, ale česky umí ze všech nejlépe
Bulhar Dimitar pozve pány do svého domu, který se ženou postupně rekonstruují a kde se jim nedávno narodil malý chlapeček. Poslední hostitel u nás zapustil kořeny hodně hluboko, ale když doma vaří on, připravuje svá oblíbená jídla z bulharské domácké kuchyně. A jde mu to pěkně od ruky, je to také šikovný nástrojař. Ve finále uvaří a upeče pokrmy, které někteří z nás znají z dovolené u Černého moře, ale třeba i Poul, který Bulharsko také několikrát navštívil. Na úvod bude slaný koláč banica, který se peče z balkánského sýra, vajec a speciálního listového těsta. Chutný předkrm se může zdát někomu slaný, protože takový je sýr dobře známý i u nás.
Studená polévka tarator z jogurtu, strouhané okurky, kopru, drcených ořechů a česneku vám buď chutná, nebo ne. A zdá se, že soupeřům u stolu spíš nejede – ne každý má rád kopr. Jogurt je i v hlavním chodu, což je na Balkáně oblíbená musaka, která se ale v každé zemi připravuje trochu jinak. U Dimitara doma se zapéká s mletým masem, cibulí, opečenými bramborami, poslední zlatou vrstvu tvoří jogurt. Je chutná, jen Esteban by si dal na musaku chilli. Během tvůrčí zábavy hostitel ukáže, jak vyrobit bulharskou ozdobu pro štěstí pro paní a dívky, která se váže k měsíci březnu. A pánové u stolu jí mohou potěšit své drahé polovičky, které jim v soutěži docela pomohly – nejen s češtinou. Poslední dezert mezinárodního týdne je nepečený dort se šlehačkou, který ze všeho nejvíc připomíná cheesecake a měl by se dobře rozležet.
Naši sympatičtí cizinci si procvičili svoji kostrbatou češtinu i vaření, jak ale celý výjimečný týden dopadne? Kdo z pánů tohle speciální vydání vyhraje? Zvítězí dobré jídlo a zábava, nebo taktika? A jaká světová kuchyně bude shledána nejchutnější? Sledujte Prostřeno! od pondělí do pátku!
Dívejte se od pondělí do pátku od 17.05 na Primě. SLEDUJTE PROSTŘENO! ON-LINE